Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéka naopak: nejdříve peníze, pak nemovitost

aktualizováno 
Chcete-li znát výši hypotéky, ještě než začnete vybírat nemovitost, požádejte banku o hypotéku naopak nebo o úvěrový příslib. Banka vám na základě vašich příjmů po dobu několika měsíců garantuje výši úvěru a mnohdy i úrokovou sazbu. Vy budete mít jistotu, že o vybranou nemovitost ani složenou zálohu nepřijdete.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vybrali jste si nemovitost, složili jste prodávajícímu nevratnou rezervační zálohu a jdete si do banky vyřídit hypotéku. Nepředpokládáte, že by vám banka požadovanou výši neposkytla, vždyť jste si ji předběžně spočítali na hypoteční kalkulačce. Bohužel realita je jiná, banka vám sice půjčí, ale méně. Na hypotéku, kterou jste vy chtěli, nejste dostatečně bonitní.

Následky rozhodnutí banky jsou pro vás více než nepříjemné, přišli jste o "vysněnou" a dlouho hledanou nemovitost a peníze, které jste složili jako zálohu, vám už nikdo nevrátí.

K této situaci by však nemuselo vůbec dojít, kdybyste využili nabídky některých bank a kdybyste ještě před začátkem hledání nového bydlení znali své finanční možnosti. 

Výši úvěru můžete znát ještě před nalezením nemovitosti

Několik tuzemských bank vám, kteří chcete ještě před hledáním nemovitosti znát obnos, se kterým budete moci disponovat, vychází vstříc a poskytne vám speciální hypotéku nebo tzv. úvěrový příslib. Máte tak v ruce písemnou smlouvu s maximálním rámcem peněz, které můžete použít. Smlouva je ze strany banky závazná.

Nyní je na vás, abyste po dobu několika měsíců nalezli vhodnou nemovitost a celý proces hypotéky doplnili o vhodný objekt zástavy. Ke konečnému čerpání peněz pak může dojít až po kompletním schválení úvěru, tedy v okamžiku, kdy je prověřen účel úvěru a objekt zástavy.

Hypotéka naopak nebo závazný úvěrový příslib vám dávají jistotu, že můžete bez obav složit zálohu a po umožnění čerpání hypotéky zaplatit kupní cenu.

proces hypotéky naopak

1. Klient požádá o hypotéku bez vybrané nemovitosti.
2. Bance doloží pouze podklady ke svým příjmům a výdajům.
3. Banka posoudí klientovu bonitu a předloží mu k podpisu smlouvu se schváleným maximálním úvěrovým rámcem.
4. Klient má 6 - 12 měsíců na vyhledání nemovitosti.
5. Po nalezení vhodné nemovitosti klient bance předloží standardní dokumenty k nemovitosti (např. ocenění, výpis z katastru, kupní smlouvu).
6. Banka umožní klientovi vyčerpat peníze z poskytnuté hypotéky.

Smlouvu vám banka připraví podle příjmů

Protože ještě nemáte vybranou nemovitost, kterou budete za hypotéku ručit, banka od vás bude požadovat pouze doklady totožnosti a doklady, kterými prokážete své příjmy (např. potvrzení o příjmech, daňové přiznání, výpis z bankovního účtu apod.). Po nalezení vhodné nemovitosti bance předáte veškeré požadované dokumenty k nemovitosti.

Speciální hypotéku mohou klienti uzavřít u České spořitelny, GE Money Bank, Komerční banky a Raiffeisenbank. Hypoteční banka, Volksbank a Wűstenrot klientům poskytnou tzv. úvěrový příslib, ve kterém po určitou dobu garantují klientovi možnou výši úvěru.

Česká spořitelna
Službu "Bez vybrané nemovitosti", díky níž klient může získat hypotéku i bez konkrétní nemovitosti, si můžete sjednat v rámci Ideální hypotéky. "Smlouvu o hypotéce s klientem uzavřeme na základě ústně sdělených informací a bez nemovitosti. Veškeré podklady dodá klient až před čerpáním hypotéky a poté, co si své bydlení v klidu vybere," upřesnila Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

Na hledání nemovitosti máte 12 měsíců. Za službu "Bez vybrané nemovitosti" zaplatíte jednorázový poplatek 1 999 korun. Banka vám výši úrokové sazby, na které se s ní domluvíte, garantuje po 30 dní od podpisu úvěrové smlouvy.

GE Money Bank
Banka poskytne klientovi peníze ještě před nalezením konkrétní nemovitosti prostřednictvím HypoExpresu. Úrokovou sazbu vám garantuje jeden měsíc a schválenou výši úvěru po dobu devíti měsíců. Za rezervaci peněz až do doby, kdy vám je schválena hypotéka, zaplatíte měsíčně 500 korun.

Banka Produkt/služba Poplatek
(v Kč)
Garance úrokové sazby Garance výše úvěru
Česká spořitelna Služba "Bez vybrané nemovitosti" u Ideální hypotéky 1 999 30 dní 12 měsíců
GE Money Bank HypoExpres 500 měsíčně za rezervaci peněz 1 měsíc 9 měsíců
Komerční banka  Hypotéka Dopředu Dozadu 11 000 za garanci úrokové sazby až 9 měsíců 6 - 9 měsíců
Raiffeisenbank  Hypotéka Naruby 0 * 6 měsíců**
Hypoteční banka  Hypoteční příslib (Potvrzení bonity) 0 3 měsíce
Volksbank  Závazný úvěrový příslib 0 14 dní 3 měsíce 
Wűstenrot hypoteční banka  Příslib úvěru 500  3 měsíce 

Zdroj: banky
Poznámka: *platí po dobu, kterou si klient zvolí (1-15 let), **doba na vybrání nemovitosti, HÚ dále pokračuje

Komerční banka
V rámci produktu Hypotéka Dopředu Dozadu můžete mít u Hypotéky Dopředu od banky schválenou hypotéku ještě před výběrem nemovitosti. Veškeré sjednané podmínky včetně výše úvěru a úrokové sazby vám banka garantuje po dobu devíti měsíců. Za garanci úrokové sazby však zaplatíte 11 tisíc korun.

Raiffeisenbank
Hypotéku Naruby nabízí banka klientům, kteří chtějí mít jistotu celého finančního krytí hypotéky. Po podpisu smlouvy máte šest měsíců na nalezení vhodné nemovitosti. Za sjednání úvěru banka nic neúčtuje. Úroková sazba, kterou si klient vybere, mu platí po dobu, kterou si zvolil, tedy 1 - 15 let.

Hypoteční banka
Banka klientovi nabízí Hypoteční příslib (Potvrzení bonity). "Jde o prohlášení Hypoteční banky, kterým na základě údajů získaných od klienta banka informuje třetí stranu (realitní kanceláře, stavební firmy apod.) o možné výši hypotečního úvěru pro jeho držitele," dodává mluvčí Pavla Hávová. Platnost Hypotečního příslibu je stanovena na tři měsíce.

Volksbank
Zájemce o hypotéku může od banky získat "Závazný úvěrový příslib" s uvedením konkrétních parametrů následného hypotečního úvěru. Má platnost tři měsíce od data vydání a zároveň vám v něm garantují úrokovou sazbu po dobu 14 dní.

Wűstenrot hypoteční banka
Příslibem úvěru řeší banka situaci, kdy klient potřebuje znát výši obnosu, se kterým by mohl případně manipulovat. Po dobu platnosti příslibu, 3 měsíce, vám banka garantuje domluvenou úrokovou sazbu. Za příslib zaplatíte poplatek 500 korun.

Co se stane, pokud nemovitost nenajdete včas

Banky se domnívají, že doba, kterou klientům na nalezení nemovitosti poskytují, je dostatečná. Nicméně může dojít k situaci, kdy vám stačit nebude. Vzhledem k tomu, že k čerpání hypotéky dochází až po konečném schválení (tedy až bance předáte i doklady k nemovitosti), nemusíte bance vracet žádné peníze, protože jste žádné dosud nedostali. Banka vám pouze poskytla závazný úvěrový příslib.

Banky tuto situaci s klienty řeší individuálně. Může dojít k zaniknutí příslibu úvěru, případně se s klientem domluví na prodloužení doby na hledání nemovitosti. Klient však přijde o poplatek, který zaplatil například za garanci úrokové sazby.
Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.