Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnejte developera vyřízením hypotéky. Získáte lepší sazbu

aktualizováno 
Kupujete-li si nový byt či dům od developera, často vám nabídne i vyřízení hypotéky. Odpadne vám nutnost obíhat banky a ještě můžete dostat zajímavé benefity, například menší úrok nebo odhad nemovitosti zdarma.
Z hlediska procesu vyřízení hypotéky je jednodušší ručení kupovanou nemovitostí.

Z hlediska procesu vyřízení hypotéky je jednodušší ručení kupovanou nemovitostí. | foto: Profimedia.cz

Zařízení hypotečního úvěru dnes nabízí téměř všichni developeři na tuzemském trhu. Jde o takzvané projektové hypotéky, které bývají součástí komplexní služby developera.

Například u společnosti Skanska Reality je využívá většina klientů, kteří si pořizují bydlení na úvěr. U realitní kanceláře Lexxus, která jako prodejce zastupuje několik developerských společností, je to zhruba každý druhý klient. Jaké jsou výhody této možnosti financování bydlení?

1.Široká nabídka a úvěr na míru

Developer jako silný partner umí zajistit klientovi od banky lepší než průměrnou sazbu úvěru hypotéky. "Hypoteční společnosti developerů umí ušít hypotéku na míru každému žadateli podle jeho finanční situace. Spolupracující banky nám garantují nejnižší sazby," vysvětluje Naděžda Ptáčková ze Skanska Reality.

Často se jako první alternativa nabízí úvěr od banky, která financuje výstavbu projektu. "Taková banka nabízí prakticky vždy atraktivní benefity. Kromě zvýhodněné úrokové sazby to může být odhad či vyřízení úvěru zdarma. Přesto však nemusí být optimální volbou pro každého klienta," upozorňuje Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus.

2.Pohodlí a úspora času

Pokud se pro úvěr od developera rozhodnete, budete mít jednodušší vyřizování a vše se odehraje na jednom místě. "Makléř řeší pouze parametry žadatele o hypotéku. Nemusí ztrácet čas dokládáním podkladů o nemovitosti, jako je třeba stavební povolení či výpis z katastru nemovitostí, protože developer je má již zpracované a může je hned poskytnout," říká Višňovský. Dalším plusem je podle něj možnost výběru z nabídky produktů většiny hypotečních bank na jediném místě.

Taková komplexní služba zahrnuje uzavření rezervační smlouvy, žádost o hypoteční úvěr, odhad nemovitosti, podpis kupní smlouvy (případně smlouvy o smlouvě budoucí) i smlouvy o hypotečním úvěru, výpis z katastru nemovitostí i vyřízení všech formalit spojených s čerpáním úvěru včetně uzavření pojištění nemovitosti.

Odhad ceny nemovitosti ovšem developer zdarma zajistí jen tehdy, pokud za úvěr budete ručit bytem či domem, který si od něj kupujete. Pokud budete ručit jinou nemovitostí, budete si muset sehnat také nabývací doklad – tím bývá nejčastěji kupní či darovací smlouva, případně rozhodnutí o dědickém řízení.

3.Výhodou je i rychlost zpracování

Úvěr vám realitní společnost developera zajistí poměrně rychle. Peter Višňovský tvrdí, že se lze k podpisu úvěrové smlouvy dopracovat již za týden, někdy i dříve. Ale: "Klient musí mít zcela jasno v tom, jaký byt konkrétně chce, a zároveň musí být bonitní."

Jinými slovy, vybereteli si byt 3+1, kde by splátky hypotéky přesahovaly třeba 15 tisíc měsíčně, ale váš příjem umožní dosáhnout jen na úvěr se splátkami kolem osmi tisíc, bude proces trvat déle. "V takovém případě navrhneme klientovi menší byt nebo jiný projekt," dodává Višňovský.

Rozhodnete-li se využít služeb finančních či hypotečních poradců, bude vyřízení hypotéky trvat zhruba o týden déle.

Spolehnete-li se ve všem jen na sebe, počítejte, že jen získání a porovnání skutečných nabídek bank – nikoli orientačních z webových kalkulaček, vám zabere minimálně 14 dní. Další čas budete muset věnovat jejich analýze, zajišťování všech dokladů i samotnému vyřizování úvěru.

4.Co developer nezařídí

Doklad o výši příjmů si budete muset obstarat sami. Pokud jste zaměstnanec, vystaví vám ho zaměstnavatel. Obvykle se požaduje výpis za poslední tři měsíce. Pokud podnikáte, zpravidla budete muset doložit daňová přiznání za uplynulé dva roky a doklad o zaplacení daně.

Kromě toho může banka požadovat životní pojistku toho, kdo o úvěr žádá. A tady je v nepatrné výhodě ten, kdo zvolí konzultanta mimo developerskou firmu. Ten totiž obvykle řeší pro své klienty i další finanční produkty než jen hypotéku, a bude tedy "umět" i životní pojištění včetně jeho vinkulace. Některé realitní společnosti vám ale mohou pomoci i s životní pojistkou.

Autor:


Nejčtenější

Přehledně: Za kolik natankujete benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny Naturalu 95 se v Evropě pohybují aktuálně v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,08 do 42,73 koruny. Nafta je mírně...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...Musíme kolem sebe postavit plot, říká šéf české IT firmy

Jan Zinek, Anect

Jan Zinek je šéfem firmy Anect, která se věnuje především kybernetické bezpečnosti. Chrání data firem před hackery, a...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Šest důvodů, proč si Češi nespoří na penzi, ale rozhodně by měli

Ilustrační snímek

Řada lidí se o svou finanční budoucnost nezajímá. I když tuší, že se stát o jejich penzi v dostatečné míře nepostará....

Další z rubriky

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Sazby hypoték mírně rostou. Počty i objemy se propadají

Ilustrační snímek

Česká národní banka začátkem května sazby nezvýšila. Ani banky prozatím k velkému zdražování hypoték nepřistupují. V...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Nechte se unést světem zítřka a investujte do něj

Nechte se unést světem zítřka a investujte do něj

Kurzy.cz Asi jste se v dětství také zamýšleli nad tím, jaký bude svět ve vaší dospělosti. Ale dnešní svět a vyhlídky do blízké b...

Najdete na iDNES.cz