Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnejte developera vyřízením hypotéky. Získáte lepší sazbu

aktualizováno 
Kupujete-li si nový byt či dům od developera, často vám nabídne i vyřízení hypotéky. Odpadne vám nutnost obíhat banky a ještě můžete dostat zajímavé benefity, například menší úrok nebo odhad nemovitosti zdarma.
Z hlediska procesu vyřízení hypotéky je jednodušší ručení kupovanou nemovitostí.

Z hlediska procesu vyřízení hypotéky je jednodušší ručení kupovanou nemovitostí. | foto: Profimedia.cz

Zařízení hypotečního úvěru dnes nabízí téměř všichni developeři na tuzemském trhu. Jde o takzvané projektové hypotéky, které bývají součástí komplexní služby developera.

Například u společnosti Skanska Reality je využívá většina klientů, kteří si pořizují bydlení na úvěr. U realitní kanceláře Lexxus, která jako prodejce zastupuje několik developerských společností, je to zhruba každý druhý klient. Jaké jsou výhody této možnosti financování bydlení?

1.Široká nabídka a úvěr na míru

Developer jako silný partner umí zajistit klientovi od banky lepší než průměrnou sazbu úvěru hypotéky. "Hypoteční společnosti developerů umí ušít hypotéku na míru každému žadateli podle jeho finanční situace. Spolupracující banky nám garantují nejnižší sazby," vysvětluje Naděžda Ptáčková ze Skanska Reality.

Často se jako první alternativa nabízí úvěr od banky, která financuje výstavbu projektu. "Taková banka nabízí prakticky vždy atraktivní benefity. Kromě zvýhodněné úrokové sazby to může být odhad či vyřízení úvěru zdarma. Přesto však nemusí být optimální volbou pro každého klienta," upozorňuje Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus.

2.Pohodlí a úspora času

Pokud se pro úvěr od developera rozhodnete, budete mít jednodušší vyřizování a vše se odehraje na jednom místě. "Makléř řeší pouze parametry žadatele o hypotéku. Nemusí ztrácet čas dokládáním podkladů o nemovitosti, jako je třeba stavební povolení či výpis z katastru nemovitostí, protože developer je má již zpracované a může je hned poskytnout," říká Višňovský. Dalším plusem je podle něj možnost výběru z nabídky produktů většiny hypotečních bank na jediném místě.

Taková komplexní služba zahrnuje uzavření rezervační smlouvy, žádost o hypoteční úvěr, odhad nemovitosti, podpis kupní smlouvy (případně smlouvy o smlouvě budoucí) i smlouvy o hypotečním úvěru, výpis z katastru nemovitostí i vyřízení všech formalit spojených s čerpáním úvěru včetně uzavření pojištění nemovitosti.

Odhad ceny nemovitosti ovšem developer zdarma zajistí jen tehdy, pokud za úvěr budete ručit bytem či domem, který si od něj kupujete. Pokud budete ručit jinou nemovitostí, budete si muset sehnat také nabývací doklad – tím bývá nejčastěji kupní či darovací smlouva, případně rozhodnutí o dědickém řízení.

3.Výhodou je i rychlost zpracování

Úvěr vám realitní společnost developera zajistí poměrně rychle. Peter Višňovský tvrdí, že se lze k podpisu úvěrové smlouvy dopracovat již za týden, někdy i dříve. Ale: "Klient musí mít zcela jasno v tom, jaký byt konkrétně chce, a zároveň musí být bonitní."

Jinými slovy, vybereteli si byt 3+1, kde by splátky hypotéky přesahovaly třeba 15 tisíc měsíčně, ale váš příjem umožní dosáhnout jen na úvěr se splátkami kolem osmi tisíc, bude proces trvat déle. "V takovém případě navrhneme klientovi menší byt nebo jiný projekt," dodává Višňovský.

Rozhodnete-li se využít služeb finančních či hypotečních poradců, bude vyřízení hypotéky trvat zhruba o týden déle.

Spolehnete-li se ve všem jen na sebe, počítejte, že jen získání a porovnání skutečných nabídek bank – nikoli orientačních z webových kalkulaček, vám zabere minimálně 14 dní. Další čas budete muset věnovat jejich analýze, zajišťování všech dokladů i samotnému vyřizování úvěru.

4.Co developer nezařídí

Doklad o výši příjmů si budete muset obstarat sami. Pokud jste zaměstnanec, vystaví vám ho zaměstnavatel. Obvykle se požaduje výpis za poslední tři měsíce. Pokud podnikáte, zpravidla budete muset doložit daňová přiznání za uplynulé dva roky a doklad o zaplacení daně.

Kromě toho může banka požadovat životní pojistku toho, kdo o úvěr žádá. A tady je v nepatrné výhodě ten, kdo zvolí konzultanta mimo developerskou firmu. Ten totiž obvykle řeší pro své klienty i další finanční produkty než jen hypotéku, a bude tedy "umět" i životní pojištění včetně jeho vinkulace. Některé realitní společnosti vám ale mohou pomoci i s životní pojistkou.

Autor:Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....Dojíždění do práce má na zaměstnance špatný vliv, říkají odborníci

Ilustrační snímek

Lidé, kteří musí absolvovat dlouhé cesty do zaměstnání, bývají častěji nervózní a nespokojení. Dojíždění je totiž...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Thonet - majitel továrny, který mátl v montérkách návštěvy

Michael Thonet (na snímku uprostřed) měl početnou rodinu. V jeho práci...

Thonetovy židle, které se vyrábějí v Bystřici pod Hostýnem, zná celý svět. Dostaly se i do Oválné pracovny Bílého domu....

Další z rubriky

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

20. února: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bur...

20. února: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bur...

Kurzy.cz Americké akcie v úterý po předchozích šesti nárůstech za sebou oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěla maloobc...

Najdete na iDNES.cz