Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotékou lze financovat i nemovitost v zahraničí

aktualizováno 
Pořídit si nemovitost v zahraničí na úvěr již není takový problém jako v minulosti. Některé banky vám totiž na její financování poskytnou hypoteční úvěr. Jaký způsob zajištění je vyžadován a jaké dokumenty je třeba bance předložit? Proč schvalování těchto úvěrů někdy vázne?
Typický dům na Novém Zélandu

Typický dům na Novém Zélandu | foto: Roman SmetanaiDNES.cz

Malebný domeček v Toskánsku, vilka na břehu Jadranu, bungalov v Alpách nebo třeba střešní apartmá v srdci Paříže. I takové nemovitosti lze pořídit formou hypotečního úvěru. V České republice je však  žadatelů o hypoteční úvěr na koupi nemovitosti v zahraničí jako šafránu. Tomu odpovídá i nabídka hypotečních produktů českých bankovních subjektů.

Potřebná zástava

Základní podmínkou pro koupi nemovitosti v zahraničí na hypoteční úvěr je vlastnictví jiné nemovitosti na území České republiky, která bude v úvěrovém případu sloužit jako zástava. Oproti situaci, kdy kupujeme byt nebo dům na území České republiky, totiž nemůžeme zastavit kupovanou nemovitost. Tím se značně eliminuje spektrum potenciálních žadatelů. Ne každý totiž disponuje adekvátní zástavou, akceptovatelnou bankou.

Většinou jsou nevhodné takové nemovitosti, které jsou již zatížené zástavním právem. Kdo je tedy v Česku vlastníkem bytu nebo domu pořízeného z větší části na hypotéku a sní o domečku v Normandii, aniž by mohl zastavit jinou nemovitost či zaplatit domeček hotově, má pravděpodobně smůlu. Vyskytují se však případy, kdy zájemce disponuje nemovitostí na území ČR, která je např. z 50 % zastavena hypotékou. Pak lze zastavit i zbývající část nemovitosti, avšak zástava musí být ve prospěch stejného bankovního subjektu, jako v případě první zástavy.

Dalším faktorem, který rozhoduje o tom, zda-li bude nemovitost vhodná k zástavě či nikoliv, je její odhadní cena. Výše odhadní ceny nám totiž určuje maximální výši poskytnutého úvěru. Máme-li tedy rodinný dům v Kutné Hoře, jehož znalecká hodnota je 3 miliony korun, a chceme-li si koupit již zmíněný domeček v Normandii za 10 milionů korun, musíme rozdíl 7 milionů Kč (nebo více) zaplatit v hotovosti. Pozitivní informací je určitě to, že bankovního odhadce nemusíme posílat do Normandie, neboť pro banku je relevantní kupní cena nemovitosti (dle kupní smlouvy), nikoliv její hodnota.

Potřebné dokumenty

Seznam nutných dokumentů, které musí doprovázet žádost o hypotéku, je velmi podobný standardním hypotečním případům: dokumenty prokazující žadatelovu bonitu (tedy výplatní pásky, výpisy z účtů, potvrzení mzdové účtárny, daňová přiznání atd.), dokumenty k zastavované nemovitost (list vlastnictví, snímek katastrální mapy, nabývací titul, odhad nemovitosti), dokumenty ke kupované nemovitosti (list vlastnictví, snímek katastrální mapy, nabývací titul), smlouva o smlouvě budoucí kupní (případně kupní smlouva) včetně úředně ověřeného překladu (týká se všech dokumentů v cizím jazyce).

S ohledem na minimální počet realizovaných úvěrových případů tohoto druhu se může bankovními úředníky vyžadovaný seznam dokumentů lišit (někteří například nevyžadují dokumenty týkající se kupované nemovitosti atd.).

Schvalování a čerpání úvěru

Schvalování hypotečního úvěru na tento druh nemovitostí je časově nejnáročnější etapou celého procesu, a proto by se měli žadatelé obrnit trpělivostí. Schvalovatelé v bankách se totiž s takovými úvěry setkávají velmi zřídka, a proto jsou všechny tyto případy posuzovány zcela individuálně. Jednotlivé bankovní pobočky je pak často konzultují se svými centrálami, což celý proces značně prodlužuje. Kdo už hypotéku na dům či byt v zahraničí má, určitě potvrdí, že banka často dodatečně požaduje další a další dokumenty či vysvětlení. Čerpání probíhá na účet prodávajícího, a to nejen v korunách, ale i v zahraniční měně.

Jak vybírat banku?

Český hypoteční trh bohužel nepřekypuje množstvím bank, které jsou ochotny tento druh obchodů řešit. Dá se říci, že pozitivně se k těmto úvěrovým případům staví každá druhá banka, přičemž podmínky poskytnutí úvěrů se liší. V daném portfoliu bank lze nalézt i ty, které jsou ochotny financovat až 100 % hodnoty zastavené nemovitosti, jiné mají omezení cca na 80 %. Úrokové sazby na nákup nemovitostí v zahraničí banky zpravidla nezvyšují.

Velmi důležité je však to, že většina bank, která je schopna financovat hypotékou nákup nemovitosti v zahraničí, trvá na tom, že kupovaná nemovitost musí být zkolaudována. Hodlá-li tedy žadatel stavět v zahraničí například rodinný dům, bude muset jeho výstavbu pravděpodobně zaplatit ze svého. Některé z bank pak ještě požadují, aby se kupovaná nemovitost nacházela v zemích EHP.

Minimální počet zájemců o tento druh hypoték si lze určitě vysvětlit tím, že ti, co si nemovitost v zahraničí pořizují, většinou disponují potřebnou finanční částkou a peníze si půjčovat nemusí. Co se týče zbytku populace - málokdo je přeci ochoten platit úroky bance za pár dovolenkových týdnů v roce. Přestože objem poskytnutých hypoték v České republice trvale roste, boom úvěrů na domečky v Normandii zatím nikdo neočekává.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Ilustrační snímek

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...

Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Ministerstvo financí ČR, které stejně jako centrální ba... celý článekNajdete na iDNES.cz