Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéku na bydlení si loni vzalo nejvíce lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Hypoteční úvěr je stále vyhledávanější cestou k získání peněz na pořízení vlastního domku či bytu. V loňském roce hypoteční banky zdolaly nový rekord, když poskytly občanům přes dvacet tisíc hypoték a půjčily na pořízení bydlení více než 20 miliard korun. V roce 2001 to přitom bylo zhruba 15 tisíc smluv za 15 miliard korun.

"Hlavním důvodem velkého zájmu je samozřejmě loňský pokles úrokových sazeb, který umožnil většímu počtu lidí uzavřít hypotéku," řekl náměstek generálního ředitele Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.

Úrokové sazby klesly na úroveň kolem pěti procent ročně, což ovšem mělo negativní dopad na snížení státní podpory, jejíž výše je závislá právě na situaci na trhu.

V tomto týdnu tak mohou zájemci o pořízení vlastního bydlení naposledy získat hypotéku s jednoprocentní dotací k úrokům u koupě nových a tříprocentní dotací při koupi starších nemovitostí. Od února státní příspěvek u starších nemovitostí klesá na dvě procenta, a to jen pro lidi do 36 let, a u nových bytů zcela mizí.

V obou případech však zůstává zachována možnost odpočtu úroků od základu pro výpočet daně z příjmu. Omezením přímé dotace vzroste měsíční splátka hypotéky jeden milion korun zhruba o 500 až 600 korun a bude činit přibližně 6200 korun u starší a 7200 korun u nové nemovitosti.

Hledáte nové bydlení? Zkuste podrobné vyhledávání nemovitostí na serveru reality.idnes.cz!

Proti poklesu úrokových sazeb a faktickému zlevňování hypoték však jde trend neustálého zdražování nově stavěných nemovitostí. Jestliže se v roce 1996 dal rodinný domek pořídit v průměru za 1,8 milionu korun, v roce 2001 stál již 2,4 milionu.

U bytů je dynamika růstu ceny obdobná. V roce 1996 stál průměrný byt v novostavbě 869 tisíc korun a o pět let později o šest set tisíc více.

Hypoteční banky po loňském snižování sazeb tvrdí, že prostor pro další pokles cen hypoték byl již vyčerpán. Konkurence se proto přesouvá na jiné pole a banky se předhánějí ve vylepšování hypoték co do rychlosti jejich vyřízení, jednoduchosti administrativy a ochoty půjčit na celou hodnotu kupované nemovitosti.

Rekordní rok pro hypotéky

Nejúspěšnější banky

Banka

Hypoték

Nárůst (proti 2001)

1.ČS

6 954

42 %

2.ČMHB

6 184

100 %

3.KB

5 219

45 %

Ceny nemovitostí (průměr, v tis. Kč)

Rok

Rodinný dům

Byt

1990

340

171

2001

2 406

1 448

Pramen: Banky, MMR

Banky, které nabízejí půjčení peněz v plné výši hodnoty nemovitosti, jsou zatím tři. Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka.

Pro zájemce o hypotéky bude letos klíčové, s jakými novinkami přijde koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly. Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec hodlá navrhnout, aby se podpora hypoték na nové i staré nemovitosti sjednotila.

Přiznání podpory by se mělo nově řídit hlediskem, zda si člověk poprvé kupuje vlastní dům či byt.

"Vývoj trhu to může ovlivnit v obou směrech. Buď růst urychlí, nebo utlumí. Lidé totiž mohou začít váhat, jestli si hypotéku vzít, nebo čekat na nové podmínky. Nejhorší je, když rozhodnutí vlády nepřichází rychle," soudí šéf Asociace hypotečních bank František Pavelka.

 

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz