Hypotéky: jak vybrat tu pravou?

aktualizováno 
Prvním, na co padne oko klienta zajímajícího se o hypoteční úvěr, je úroková sazba. Ta v posledních týdnech opět klesla. Od poloviny března snížily alespoň některou sazbu všechny banky, kromě banky Komerční.

Nejnižší úrok nabízí u jednoleté fixace Česká spořitelna, kde klienti mohou dosáhnout až na úrok 2,49 procenta ročně. Sazba ovšem není garantovaná a je otázkou, kdo má šanci ji získat. Spořitelna vítězí i mezi pětiletými fixacemi. Tady nabízí  úrokovou sazbu 3,69 procenta. Ti, kdo jsou přesvědčeni, že hypoteční sazby jsou na dlouhou dobu na nejnižší úrovni, a mají zájem o fixaci na 15 let najdou nejlepší podmínky u ČSOB, kde na úrocích zaplatí 4,75 procenta ročně.

Příliš se nezměnila situace u amerických hypoték – tady snížily sazby jen Volksbank, Wüstenrot a Raiffeisenbank. U poslední jmenované naleznou klienti při pětileté fixaci nejnižší sazbu – 4,79 procenta. V oblasti amerických hypoték je největší rozpětí úrokových sazeb – zatímco u roční fixace standardní hypotéky se všechny banky drží pod třemi procenty, u hypotéky americké se sazby pohybují od 3,80 (Živnobanka) do 10,4 (Komerční banka) procenta ročně.

Poplatky – nepříjemná investice na začátku

Úroky však nejsou všechno. Abyste mohli žádat o hypotéku, musíte počítat se vstupní investicí v podobě nákladů na znalecký odhad zastavované nemovitosti a na poplatek, který je třeba uhradit hypoteční bance. Ten se pohybuje do jednoho procenta z půjčky. Nejméně si účtuje ČSOB, 0,45 procenta, s tím, že minimální poplatek je osm tisíc. Nejnižší minimální poplatek má Volksbank, 3600 korun. Její procentuální sazba je však 0,75 procenta. Za půlmilionovou hypotéku tak klient zaplatí u ČSOB osm tisíc, u VB 3750 korun, hypotéka dva miliony se prodraží v prvním případě o devět tisíc a ve druhém o 15 tisíc korun.

Kromě jednorázového poplatku na začátku se platí i měsíční poplatek, obvykle do 150 korun. Většina bank navíc požaduje, aby si u ní klient zřídil běžný účet, a jeho vedení také něco stojí.

Mimořádná splátka? Mimo termín s pokutou

Všechny banky umožňují mimořádnou splátku hypotéky v termínu, kdy končí fixace úrokové sazby a určuje se nová. Kdo se z nějakého důvodu chce vyrovnat s bankou mimo tento okamžik, tomu se hypotéka prodraží. O kolik, to některé banky nerady sdělují jasně předem a schovávají se za formulaci „individuálně stanovené penále“. Je třeba počítat s tím, že pokuta může dosáhnout až výše úroků, se kterými banka počítala do konce fixace. První vlaštovky na trhu již nabízejí mírnější podmínky – klienti eBanky mohou splatit až polovinu úvěru po každých dvanácti splátkách, GE Money Bank nabízí mimořádné splacení kdykoli, ovšem jen pro ty, kdo si takovou možnost předplatí. Stejně tak je v několika případech možné kdykoli doplatit americkou hypotéku.

Týdny čekání jsou minulostí

Hypotéky jsou dnes k mání rychle, téměř na počkání. Česká spořitelna slibuje v případě, že se zájemce obrátí na některé z jejích  hypotečních center, vyřízení půjčky do tří dnů. Takové radosti se však pravděpodobně nedočkáte, tři dny jsou totiž limit „po dodání všech potřebných dokladů“. Zkušenosti těch, kdo mají celé řízení už za sebou, potvrzují, že napoprvé nejsou všechny doklady a potvrzení pohromadě snad nikdy.

Chcete hned bydlet ve svém?
Která banka vám poskytne nejvýhodnější hypotéku?
Čtěte speciální přílohu iDNES Hypotéky.

 

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Kurzy.cz Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimující se výnosovou křivkou. Tedy před tím, že sazby ...Najdete na iDNES.cz