Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky: lepší už to nebude

aktualizováno 
Až několik set korun měsíčně ušetří na splátkách lidé, kteří počkali s půjčkou na bydlení až do současnosti. Jakmile Česká národní banka snížila úroky na mezibankovním trhu, hypoteční banky zareagovaly stejně a zlevnily hypotéky. Některé z nich však zvýšily poplatky za vyřízení úvěru.

To tu ještě nebylo! Úroky hypoték začínají při jednoleté fixaci pod třemi procenty. Například Wüstenrot nabízí od počátku března fixní úročení hypoték na jeden rok za 2,95 procenta, nejnižší sazba s pětiletou fixací poklesla na 4,35 procenta, garantovaná 4,55 procenta. Podobně nízké úročení nabízejí i ostatní banky. V lednu dosáhla průměrná úroková sazba u hypoték podle Hypoindexu Fincentra 4,66 procenta.  

Výhled: mírný růst

Má cenu kalkulovat s tím, že úroky na své cestě dolů ještě nedosáhly dna? „Čekat s hypotékou se již příliš nevyplatí,“ soudí hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

NENECHTE SI UJÍT
burza
Výnosy ve střední Evropě stále lákají.
Kapitálovým trhům se na začátku února vcelku dařilo. Jednoznačným investičním ternem je střední Evropa.
Mobilní telefon
Voláte mobilem? Pozor na sankce!
Jste v práci a zvoní vám mobil? Pak si pořádně rozmyslete, jestli hovor přijmete. Proč?
Záda, bolest zad - (c) profimedia.cz/corbis
Nadešel konec bolavých zad?
Znáte to z reklamy: Jsou lidé, kteří mají problémy se zády, a ti, kteří nosí kosmodisk. Je to však skutečně pravda?

„Očekáváme víceméně stabilní vývoj s možností mírného nárůstu během druhé poloviny roku. Záleží samozřejmě na změnách makroekonomických ukazatelů, strategii ČNB a vývoji současné vládní krize,“ upozorňuje ředitel odboru drobné hypotéky České spořitelny Štěpán Hampl. Právě dobrý vývoj ekonomiky a silná koruna dávají podle hlavního ekonoma Volksbank Vladimíra Pikory prostor ČNB pro další mírné snížení úroků. „Pak by mohly jít úroky u hypoték ještě tak do poloviny roku o něco níž, ale bude to jen dočasný jev. V druhém pololetí očekávám jejich zvýšení," doplňuje Pikora.

Koho nízké úroky zlákají k hypotéce, řeší další problém: na jak dlouho úroky zafixovat. Odborníci soudí, že nejlepší je zlatá střední cesta. Roční fixace je příliš krátká, vyplatí se podle Štěpána Hampla jen klientům, kteří preferují nižší splátky nebo chtějí využít možnost mimořádné splátky k datu změny pevné úrokové sazby.

Dlouhodobě napevno stanovené úroky jsou nevýhodné, protože je pravděpodobné, že v delším období zase dojde k výkyvu úroků směrem dolů. Nejzajímavější fixace je asi na čtyři roky,“ doporučuje Markéta Šichtařová.

Dosáhnete na hypotéku?

K čerpání hypotéky není potřeba už ani žádný vstupní kapitál. Některé banky nabízejí její stoprocentní pokrytí, jiným stačí malá hotovost. Ani měsíční splátky nemusí být horentní. Záleží na velikosti půjčky a na délce splácení. Přesto můžete mít pocit, že vaše příjmy na splácení hypotéky nestačí. Není to tak zlé. Na milionovou hypotéku se splatností 15 let stačí, aby zájemci zbylo po odečtení všech pravidelných závazků, které představují splátky, pojistky a podobně, na živobytí 13 790 korun. Z toho bude měsíčně splácet Hypoteční bance, která v daném případě nastavila nejmírnější kritéria, měsíčně 7392 korun. Nejnáročnější konkurence, což je HVB Bank, pak ve stejném případě požaduje, aby klientovi zůstalo 17 000 korun. Vzhledem k docela výraznému rozdílu mezi finančními nároky bank je dobré ještě předtím, než se pro hypotéku rozhodnete, porovnat podmínky jednotlivých bank včetně poplatků. 

Zadlužte se na míru

Drží hypoteční banky klienta v zajetí? Banka může úročení hypotéky nepříjemně zvýšit.
Čtěte ZDE.

Hypotéční banky jdou klientům vstříc i ve způsobech splácení. Jednou z variant je, že výše splátek kopírují příjmy domácnosti. Jak rostou, tak se také zvyšují splátky. Nabízí to například Česká spořitelna nebo Hypoteční banka. „Průběh splácení volí každý podle svých finančních možností. Lidé s nízkými příjmy si mohou počáteční splátky nastavit na polovinu toho, co by platili při anuitním (rovnoměrném) způsobu splácení. Naopak ti, kteří mají vyšší příjmy, mohou počáteční splátky zvýšit až o 100 procent anuitní splátky. Ušetří tak na úrocích, které v průběhu trvání hypotéky zaplatí,“ objasňuje podrobnosti David Sahula z banky. Model, kdy se splátky postupně navyšují, je určen v Hypoteční bance pro žadatele do 36 let, úvěr musí být splacen do 20 let.

Poměrnou volnost ve splácení nabízí klientům i eBanka. „Mají možnost mimořádných úhrad bez sankcí nejen v době změny úrokových sazeb, ale také vždy po dvanácti řádně zaplacených anuitních splátkách, a to až do výše padesáti procent úvěru. Naopak v případě mimořádných událostí může klient odložit splácení a posunout celý splátkový kalendář,“ uvádí ředitelka komunikace eBanky Pavla Paseková.

Liché se ukázaly předpovědi, které říkaly, že nejlepší čas pro hypotéky odvál s loňským rokem. Úroky znovu klesly a odborníci míní, že vhodná doba pro zadlužení nastala právě teď. Více ZDE.

Co je podle vás rozhodující při výběru hypotéky? Co si myslíte o současné nabídce hypotečních bank? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Češi a dluhy: máme se čím dál lépe, ale více si půjčujeme

Ilustrační snímek

Před dvaceti lety dlužil každý Čech průměrně deset tisíc korun. Nyní je to už 135 tisíc. Z částky, kterou jsme tehdy za...

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

26. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o čtvrtečním obchodování na amerických ...

26. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o čtvrtečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Růst amerických akcií ve čtvrtek podpořily silné kvartální hospodářské výsledky a oživení technologických akcií v čele ...

Najdete na iDNES.cz