Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky letos kvůli vyšším úrokům zdraží

  1:00aktualizováno  1:00
Na zájemce o nové bydlení budou letos čekat dražší půjčky. Ekonomové čekají, že úroky letos půjdou alespoň jednou nahoru. Nebude to ale hned. "Letos očekáváme nejméně jedno zvýšení úroků národní banky," potvrzuje Pavel Kühn z České spořitelny.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rodina, dům, peníze | foto: Profimedia.cz

Stejně se vyjádřili i zástupci Hypoteční banky, Komerční banky či Raiffeisenbanky.

Od úroků stanovených ČNB se odvíjí úročení všech úvěrů a vkladů. Banky zpravidla reagují na krok centrálních bankéřů do několika dnů. Naposledy šly úroky nahoru koncem října. K jejich dalšímu zvýšení by mělo vést očekávané větší zdražování.

Když dělala v půlce prosince agentura Reuters průzkum mezi třiadvaceti ekonomy, předpovědělo devět z nich, že ČNB zvýší letos úroky jednou, a to o obvyklých 0,25 procenta z dnešních dvou procent. Dalších 11 analytiků předpokládá, že zvýšení úroků bude dokonce dvojí.

K růstu úroků však zřejmě nedojde hned v prvních měsících roku

Naznačují to i čerstvě zveřejněná čísla o inflaci za loňský rok. Zdražování není zatím takové, jaké čekali centrální bankéři ani ekonomové. To znamená, že by úroky měly ještě nějakou dobu vydržet na nynější úrovni.

Ceny byly v prosinci proti stavu před rokem vyšší o 2,2 procenta. Lednové výsledky budou horší, ekonomové čekají, že zboží a služby zdražily celkem o více než tři procenta.

Zvedly se  ceny elektřiny, plynu, odvozu odpadu či městské dopravy. Dodatečně se také začne projevovat zdražení cigaret. 

Samotní centrální bankéři o tom, o kolik, kdy a pokud vůbec úroky zvednou, neradi mluví, aby nezavdali důvod k finančním spekulacím. "V říjnu jsme očekávali, že bude třeba poměrně rychle sazby zvyšovat. Na posledních dvou jednáních však bankovní rada neshledala důvody pro zvýšení sazeb," říká viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Menší růst cen v prosinci podle něj také mluví pro stabilní úroky. Neví se však, na jak dlouho. Záležet bude i na tom, jak moc bude posilovat česká koruna. Silnější kurz zdražování brzdí.

Nejistota ve vývoji úroků hraje pro to, vzít si raději hypotéku s pevně daným úrokem na tři až pět let. "Doporučil bych fixní sazbu na tři roky. U jednoleté fixace je vyšší riziko růstu sazeb," říká Marek Richter z Raiffeisenbank.

Bankéři tvrdí, že pokud ČNB úroky zvýší, projeví se to hlavně na zdražení hypoték s úrokem daným na jeden rok. Ty jsou dnes nejlevnější, v průměru za 3,9 procenta.

Lidé se radami bankéřů řídí, protože nejvíce sahají po hypotékách s úrokem sice vyšším, ale na pár let zaručeným. "Tři čtvrtiny klientů mají tří- a pětileté fixace úroků," říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

Ne vždy je to ale ta nejlepší volba. "Ti, kdo si v minulých letech zvolili plovoucí úročení, zatím nepochybně své volby nelitovali," říká Niedermayer. Za posledních deset let totiž úroky s krátkými přestávkami klesaly.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Kvíz: Znáte výhody finančních produktů, na které přispívá stát?

Ilustrační snímek

Některé finanční produkty přinášejí výhody, jako jsou státní příspěvek či daňové odpočty. Na druhou stranu, pokud...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz