Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky: Na co vám stát nepřispěje, to si můžete odečíst z daní

  10:04aktualizováno  10:04
Někteří lidé se domnívají, že k získání příspěvku k hypotečním úvěrům postačí fakt, že investor financuje nově vznikající nemovitost. To je sice pravda, avšak v mnoha případech není státem podporována celá hypotéka, avšak pouze její část. To někdy vede k velkému rozčarování zájemců o hypotéku.

Nárok na státní příspěvek mají podle vládního nařízení 244/1995 o státní podpoře hypotečních úvěrů skutečně pouze ti, kteří prostřednictvím úvěru financují nově vznikající bytovou jednotku. To je vcelku jasné i široké veřejnosti, avšak méně lidí ví, že tato podpora má následující omezení.

  •  V případě poskytnutí úvěru na výstavbu nebo koupi rodinného domu s jedním bytem dotuje stát maximálně 1,5 miliónu
  • V případě poskytnutí úvěru na koupi bytu činí podpora maximálně 12 tisíc korun na jeden metr čtvereční, avšak maximálně 800 tisíc korun.

Z výše uvedených omezení jasně vyplývá, že se stát brání poskytování příspěvku řekněme luxusním nemovitostem Podíváme-li se však na ceny nových nemovitostí v hlavním městě, tak při financování běžného nového bytu v Praze nám stát bude přispívat pouze na část hypotéky. Podobná situace je samozřejmě i v případě rodinných domků. Ceny nemovitostí jsou na jiné úrovni v Praze a kupříkladu v nějakém menším okresním městě. Vládní nařízení však v této souvislosti žádné rozdíly nedělá a zmiňované maximální hranice jsou stejné pro všechny nemovitosti na území České republiky.

Zkusme si demonstrovat konkrétní situaci, ve které stát bude dotovat pouze část hypotéky. Předpokládejme, že si modelový klient chce koupit nový dům v celkové hodnotě 2,5 miliónu korun. Tato nemovitost poslouží bance jako zajištění úvěru. Hypoteční banka půjčí klientovi pouze 70 procent z hodnoty zástavy (tedy 1,75 miliónu) za 7,5 procent s dobou splatnosti 20 let.

Vládní nařízení 244/1995 podporuje hypoteční úvěry na rodinné domy s jednou bytovou jednotkou pouze do 1,5 miliónu. Co z toho pro klienta vyplývá? Především to, že 1,5 miliónu bude dotovaných státem a zbývajících 250 tisíc již bude úročeno sazbou nabídnutou hypoteční bankou.

Výše úvěru

Úroková sazba

Měsíční splátka

1 750 000 Kč

7,5 procenta p.a.

14 098 Kč

Na základě doby splatnosti (20 let) a stanovené úrokové sazby 7,5 procenta p.a. banka vypočítá klientovi měsíční anuitní splátku, která činí 14 098 Kč. To je částka, kterou se klient zavazuje platit každý měsíc na účet hypoteční banky. Nyní přistupme k vlastnímu výpočtu státní podpory. Ta je dána rozdílem anuitních splátek při tržní sazbě a sazbě snížené o státní příspěvek (v našem případě dva procentní body. Zároveň si ještě jednou musíme uvědomit, že ji vypočteme pouze z 1,5 miliónu, což je maximální přípustná výše úvěru dotovaná státem.

Výše úvěru

Úroková sazba

Měsíční splátka

1 500 000 Kč

7,5 procenta p.a.

12 084 Kč

1 500 000 Kč

5,5 procenta p.a.

10 311 Kč

Výše státní podpory je tedy daná rozdílem těchto dvou částek a v našem případě činí 1 773 korun měsíčně. To je tedy částka, kterou stát připisuje klientovi každý měsíc na účet. Měsíční zatížení klienta je tedy rovno rozdílu částky placené bance (14 098 Kč) a státní podpory (1 773 Kč), což je 12 325 korun.

To samozřejmě není definitivní zátěž klienta, neboť nastupuje další pomoc státu v podobě snížení základu daně. Hypoteční dlužník si může snížit základ o zaplacené úroky z hypotečního úvěru až do 300 tisíc korun ročně. To neplatí paušálně, neboť úroky musí být sníženy o státem vyplacené státní příspěvky během příslušného daňového období. Kolik tedy ušetří na daních náš modelový klient v prvním roce splatnosti hypotéky?

Suma zaplacených úroků

129 906 Kč

Suma vyplacených státních příspěvků

21 276 Kč

Možnost odpočtu

108 630 Kč

Daňové pásmo klienta

32 procent

Čistá daňová úspora

34 761 Kč

Předpokládejme, že se klient pohybuje v nejvyšším daňovém pásmu. V prvním roce splácení hypotéky si může snížit daňový základ o 108 630 Kč (rozdíl mezi zaplacenými úroky a vyplacenými státními příspěvky), což přináší čistou daňovou úsporu 34 761 korun. Pojďme dále a spočítejme, kolik vlastně dává v průměru měsíčně náš modelový klient bance z čistého.

Měsíční anuita placená bance

14 098 Kč

Státní příspěvek

1 773 Kč

Měsíční daňová úspora

2 897 Kč (34 761/12)

Čistá zátěž klienta

9 428 Kč

V případě měsíční daňové úspory jde o průměrnou hodnotu v prvním roce splácení. Podíl úroku v anuitě se samozřejmě s každou splátkou snižuje a tabulka udává hodnotu průměrnou. Bezpochyby však výše uvedená tabulka zřetelně demonstruje výši státní podpory hypoték.

Z výše uvedených výpočtů platí jednoznačný závěr. Neměli bychom se dát odradit faktem, že stát přispívá v podobě státního příspěvku na v mnoha případech pouze část úvěru. Maximální státní příspěvek samozřejmě snižuje možnost využití daňového odpočtu, neboť vyplacená státní podpora se odečítá od zaplacených úroků. Čím méně nám stát tedy dá na státních příspěvcích, tím více si odečteme z daní. Výhodnost odpočtu samozřejmě také závisí na pásmu, ve kterém se příslušný poplatník pohybuje. Pravdou však stále zůstává, že investovat do nemovitostí překračujících omezení státního příspěvku, si mohou dovolit pouze lidé pohybující se v nejvyšších daňových pásmech a u nich jde o výraznou čistou úsporu.

Vzali jste si hypotéku překračující limit státního příspěvku? Pak neváhejte a podělte se s námi o vaše zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz