Hypotéky opět zlevňují a zájem lidí roste

  0:01aktualizováno  0:01
Banky v Česku jako by s úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů hrály hru "menší bere". Poněkolikáté se ukázaly jako liché předpovědi finančníků, že úroky z hypoték nemají kam klesat. Od příštího týdne snižují Česká spořitelna a Komerční banka úroky z hypoték na 4,6 procenta při fixaci sazby na 5 let.

Při této sazbě se měsíční splátka hypotéky jeden milion korun se splatností dvacet let, bez započtení daňových úlev, pohybuje mírně pod šesti tisíci korunami. To je již srovnatelné, nebo dokonce nižší, než kolik jsou tržní nájmy ve větších městech v zemi.

Zejména akce spořitelny může ovlivnit celý trh a hladem po klientech může spořitelna vybídnout ke snížení cen i další banky. Její chování totiž ostatní konkurenti bedlivě sledují, a spořitelna je tak neformálním tvůrcem trhu. S reakcí zatím vyčkává Českomoravská hypoteční banka.

"Aktuálně snížení nechystáme. V polovině června však chceme vydat emisi hypotečních zástavních listů a bude záležet na tom, s jakým úrokem se ji podaří umístit. Potom se uvidí," uvedl člen představenstva banky Jan Sadil.

Bankéři i průzkumy veřejného mínění se navíc shodují, že tuzemští klienti jsou při výběru bank na úrokovou sazbu velice citliví a hraje v jejich rozhodování klíčovou roli. Banky se však stále více prosazují i tím, jak jsou schopné hypotéku vyřídit.

Nezanedbatelné jsou i poplatky, které s vyřízením hypotéky souvisejí. V poslední době banky přicházejí i s nabídkou pevné úrokové sazby na delší než donedávna nejdelší pětileté období.

HVB Bank nabízí pevnou sazbu až na 15 let, Česká spořitelna a Komerční banka až na 10 let. V těchto případech je však úroková sazba obvykle vyšší než při stanovení pevné úrokové sazby na jeden rok až pět let.

Cena hypoték v posledních letech rychle klesá a úměrně tomu roste zájem o koupi bytů a domů na úvěr. Zatímco v roce 1999 se úrokové sazby pohybovaly nad deseti procenty, dnes sahají od čtyř do šesti procent. Za první čtvrtletí letošního roku poskytla čtyřka největších hypotečních bank dohromady 5900 hypoték, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 55 procent.

Od začátku letošního roku snížily sazby hypoték již Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka, obě na 4,9 procenta. Česká spořitelna a Wüstenrot jsou však na trhu jediné, které vyhlašované sazby garantují jako pevné. Ostatní banky k nim dávají předponu "od", takže klient nemá předem stoprocentní jistotu, že se sazba při jednání nezvýší.

Proti poklesu úrokových sazeb z hypoték postupuje trend růstu cen bytů. Ty se za posledních šest let v řadě měst zdvojnásobily a podle řady realitních odborníků může růst ještě pokračovat.

Nabídka menších bytů přitom není dostatečná. Například v Praze je poptávka po bytech do 1,5 milionu korun zcela nenasycená. Podle primátora Pavla Béma se stavitelé soustřeďují na byty vyšších cenových kategorií, protože v nižších cenách jim konkurují privatizované obecní nebo starší byty.

 

 

reklama
 

Autoři:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Bitcoin dále padá, už byl kolem 4 600 USD. Přišel o 1000 USD za 5 dnů. Katastrof...

Bitcoin dále padá, už byl kolem 4 600 USD. Přišel o 1000 USD za 5 dnů. Katastrof...

Kurzy.cz Cena bitcoinu po relativně klidném víkendu pokračuje ve výrazném propadu a dostává se pod úroveň 5 200 USD a je tak nej...

Najdete na iDNES.cz