Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky opět zlevňují a zájem lidí roste

  0:01aktualizováno  0:01
Banky v Česku jako by s úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů hrály hru "menší bere". Poněkolikáté se ukázaly jako liché předpovědi finančníků, že úroky z hypoték nemají kam klesat. Od příštího týdne snižují Česká spořitelna a Komerční banka úroky z hypoték na 4,6 procenta při fixaci sazby na 5 let.

Při této sazbě se měsíční splátka hypotéky jeden milion korun se splatností dvacet let, bez započtení daňových úlev, pohybuje mírně pod šesti tisíci korunami. To je již srovnatelné, nebo dokonce nižší, než kolik jsou tržní nájmy ve větších městech v zemi.

Zejména akce spořitelny může ovlivnit celý trh a hladem po klientech může spořitelna vybídnout ke snížení cen i další banky. Její chování totiž ostatní konkurenti bedlivě sledují, a spořitelna je tak neformálním tvůrcem trhu. S reakcí zatím vyčkává Českomoravská hypoteční banka.

"Aktuálně snížení nechystáme. V polovině června však chceme vydat emisi hypotečních zástavních listů a bude záležet na tom, s jakým úrokem se ji podaří umístit. Potom se uvidí," uvedl člen představenstva banky Jan Sadil.

Bankéři i průzkumy veřejného mínění se navíc shodují, že tuzemští klienti jsou při výběru bank na úrokovou sazbu velice citliví a hraje v jejich rozhodování klíčovou roli. Banky se však stále více prosazují i tím, jak jsou schopné hypotéku vyřídit.

Nezanedbatelné jsou i poplatky, které s vyřízením hypotéky souvisejí. V poslední době banky přicházejí i s nabídkou pevné úrokové sazby na delší než donedávna nejdelší pětileté období.

HVB Bank nabízí pevnou sazbu až na 15 let, Česká spořitelna a Komerční banka až na 10 let. V těchto případech je však úroková sazba obvykle vyšší než při stanovení pevné úrokové sazby na jeden rok až pět let.

Cena hypoték v posledních letech rychle klesá a úměrně tomu roste zájem o koupi bytů a domů na úvěr. Zatímco v roce 1999 se úrokové sazby pohybovaly nad deseti procenty, dnes sahají od čtyř do šesti procent. Za první čtvrtletí letošního roku poskytla čtyřka největších hypotečních bank dohromady 5900 hypoték, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 55 procent.

Od začátku letošního roku snížily sazby hypoték již Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka, obě na 4,9 procenta. Česká spořitelna a Wüstenrot jsou však na trhu jediné, které vyhlašované sazby garantují jako pevné. Ostatní banky k nim dávají předponu "od", takže klient nemá předem stoprocentní jistotu, že se sazba při jednání nezvýší.

Proti poklesu úrokových sazeb z hypoték postupuje trend růstu cen bytů. Ty se za posledních šest let v řadě měst zdvojnásobily a podle řady realitních odborníků může růst ještě pokračovat.

Nabídka menších bytů přitom není dostatečná. Například v Praze je poptávka po bytech do 1,5 milionu korun zcela nenasycená. Podle primátora Pavla Béma se stavitelé soustřeďují na byty vyšších cenových kategorií, protože v nižších cenách jim konkurují privatizované obecní nebo starší byty.

 

 

reklama
 

Autoři:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz