Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky opět zlevňují a zájem lidí roste

  0:01aktualizováno  0:01
Banky v Česku jako by s úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů hrály hru "menší bere". Poněkolikáté se ukázaly jako liché předpovědi finančníků, že úroky z hypoték nemají kam klesat. Od příštího týdne snižují Česká spořitelna a Komerční banka úroky z hypoték na 4,6 procenta při fixaci sazby na 5 let.

Při této sazbě se měsíční splátka hypotéky jeden milion korun se splatností dvacet let, bez započtení daňových úlev, pohybuje mírně pod šesti tisíci korunami. To je již srovnatelné, nebo dokonce nižší, než kolik jsou tržní nájmy ve větších městech v zemi.

Zejména akce spořitelny může ovlivnit celý trh a hladem po klientech může spořitelna vybídnout ke snížení cen i další banky. Její chování totiž ostatní konkurenti bedlivě sledují, a spořitelna je tak neformálním tvůrcem trhu. S reakcí zatím vyčkává Českomoravská hypoteční banka.

"Aktuálně snížení nechystáme. V polovině června však chceme vydat emisi hypotečních zástavních listů a bude záležet na tom, s jakým úrokem se ji podaří umístit. Potom se uvidí," uvedl člen představenstva banky Jan Sadil.

Bankéři i průzkumy veřejného mínění se navíc shodují, že tuzemští klienti jsou při výběru bank na úrokovou sazbu velice citliví a hraje v jejich rozhodování klíčovou roli. Banky se však stále více prosazují i tím, jak jsou schopné hypotéku vyřídit.

Nezanedbatelné jsou i poplatky, které s vyřízením hypotéky souvisejí. V poslední době banky přicházejí i s nabídkou pevné úrokové sazby na delší než donedávna nejdelší pětileté období.

HVB Bank nabízí pevnou sazbu až na 15 let, Česká spořitelna a Komerční banka až na 10 let. V těchto případech je však úroková sazba obvykle vyšší než při stanovení pevné úrokové sazby na jeden rok až pět let.

Cena hypoték v posledních letech rychle klesá a úměrně tomu roste zájem o koupi bytů a domů na úvěr. Zatímco v roce 1999 se úrokové sazby pohybovaly nad deseti procenty, dnes sahají od čtyř do šesti procent. Za první čtvrtletí letošního roku poskytla čtyřka největších hypotečních bank dohromady 5900 hypoték, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 55 procent.

Od začátku letošního roku snížily sazby hypoték již Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka, obě na 4,9 procenta. Česká spořitelna a Wüstenrot jsou však na trhu jediné, které vyhlašované sazby garantují jako pevné. Ostatní banky k nim dávají předponu "od", takže klient nemá předem stoprocentní jistotu, že se sazba při jednání nezvýší.

Proti poklesu úrokových sazeb z hypoték postupuje trend růstu cen bytů. Ty se za posledních šest let v řadě měst zdvojnásobily a podle řady realitních odborníků může růst ještě pokračovat.

Nabídka menších bytů přitom není dostatečná. Například v Praze je poptávka po bytech do 1,5 milionu korun zcela nenasycená. Podle primátora Pavla Béma se stavitelé soustřeďují na byty vyšších cenových kategorií, protože v nižších cenách jim konkurují privatizované obecní nebo starší byty.

 

 

reklama
 

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

Ilustrační snímek

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz