Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky: úroky na dně

aktualizováno 
Když před deseti lety přišly banky na trh s hypotékami, zájemci se museli smířit s úroky okolo 12 procent. Dnes jsou úvěry na bydlení historicky nejlevnější: úroky klesly až na 2,60 procenta.

Tak to tu ještě nebylo! Již potřetí v tomto roce snížila Česká národní banka úrokové sazby. Základní sazba, ke které banky vážou výši úroků, spadla na 1,75 procenta. A hypoteční banky zareagovaly: snížily úroky hypoték. Nejcitelněji u těch, které jsou fixované na jeden rok. Pohybují se od 2,60 do 2,99 procenta. Kdo vyčkal a při posledním zlevnění hypoték v březnu si ji nepospíchal hned sjednat, může ušetřit na splátkách měsíčně při úvěru ve výši 1,5 milionu korun zhruba 150 korun.

Téměř všechny banky zlevnily i úvěry s delší dobou fixace. U většiny z nich se úroky u hypotéky s pětiletou fixací poprvé dostaly pod čtyři procenta, dráže, mírně nad tuto hranici, je nabízí jen Komerční banka, Živnobanka, GE Money a eBanka.

A co bude dál?

V březnu odborníci, na které se MF DNES obrátila, předpokládali, že další pokles úroků nepřijde. Přišel. A jak vidí vývoj do konce roku? Podle některých je ještě nepatrný prostor ke snižování úroků, ale většina zástupců bank míní, že už nižší nebudou. „Pokles úrokových sazeb už nelze očekávat – jsou na historickém minimu,“ uvádí tisková mluvčí HVB Bank Petra Kopecká.

NENECHTE SI UJÍT
Dovolená - katalog
Vyplatí se dovolená přes internet a na dluh?
Na internetu lze najít skoro všechno, a tak nikoho nepřekvapí, že snadno dostupné jsou také informace o cestovních kancelářích a jejich nabídkách zájezdů. Za kolik?
boss
Nebuďte k práci ani v práci lhostejní
Vladimír Mráz je generálním ředitelem pojišťovny Kooperativa. V roce 1990 se podílel na vzniku první nestátní pojišťovny. Co radí pro postup v kariéře? 
Víno - (c) profimedia.cz/corbis
Když merlot, tak z Jižní Ameriky
Kdo má rád sametová vína švestkově modré barvy a ovocné chuti, kterým se říká "černorybízový džus pro dospělé" a jiní vynášejí do nebes, může klidně vyrazit na nákup do hypermarketů. Co ostatní?

Jedním z důvodů, proč už asi nebudou hypotéky levnější, je laťka úroků ostatních centrálních bank v eurozóně, která je posazena o něco výše než ta tuzemská. „Ve střednědobém časovém horizontu musíme očekávat pohyb úroků směrem vzhůru,“ říká Pavel Hejzlar z ČSOB. To znamená, že v příštím roce by měly být úroky vyšší. „Předpokládáme, že ČNB postupně sazby mírně zvýší, a tomu by pak také odpovídaly úroky hypoték. Nemělo by však jít o dramatický růst,“ míní tiskový mluvčí Živnostenské banky Ivo Polišenský.
 
Zvolit riziko, nebo jistotu?

Zájemce o hypotéku stojí před otázkou, na jaké období zafixovat úroky. Současný pokles se nejvíce týká těch úvěrů, které mají pevně stanovené úroky na krátkou dobu jednoho roku. Výhodou je, že mohou na krátké fixaci vydělat – pokud po roce, kdy mohou bez poplatku úvěr splatit či změnit fixaci, úroky klesnou. V uplynulém období deseti let tato situace nastala s výjimkou roku 1997 vždycky. Třeba majitelé hypoték, kteří si je brali například koncem roku 1997 a zvolili dobu fixace na pět let, platili v první pětiletce splácení úroky okolo 15 procent.

Po pěti letech už jen 5,65 procenta. Tento vývoj však není zárukou budoucího trendu. Na jak dlouhou dobu tedy pevné úročení zvolit? „Doporučení je třeba stanovit podle konkrétní situace klienta. Kratší doba fixace například na tři až pět let umožňuje větší flexibilitu s ohledem na cíle klienta a nižší zatížení v první části splácení úvěru. Dobré je vybrat banku, která umožňuje mimořádnou splátku úvěru i v jiném termínu, než je doba fixace,“ uvádí Jitka Šimánková, finanční poradkyně.
 
Nejdříve peníze, až pak dům

Banky lákají klienty nejen na nízké úroky, ale i na další výhody. S novým programem, který se nazývá Hypotéka naopak, přichází GE Money Bank. Zájemce od banky získá garantovaný příslib výše a podmínek úvěru a pak může až devět měsíců s vědomím finančního zabezpečení nákupu v klidu nemovitost vybírat. Podmínky hypotéky na ruby jsou přitom stejné jako u standardních úvěrů na bydlení u této banky.

U Wüstenrotu či Hypoteční banky lze z hypotéky pořídit nejen bydlení, ale část úvěru lze použít i na vybavení domu či bytu. Zájemci mohou zase stanovit u Hypoteční banky svůj rytmus splácení podle finanční situace domácnosti. Živnobanka nabízí do 30. června zdarma odhad nemovitostí, bez poplatku je i expresní vyřízení úvěru. V HVB Bank zjednodušili přístup k úvěrům snížením nároků na bonitu klientů.

Vybírat z nabídek na trhu není dnes nic jednoduchého. Náš redaktor vyzkoušel hypotéky v praxi - co banky slibují a co skutečně nabízejí? Na co si dát pozor?
Čtěte ZDE.

Máte zkušenosti s hypotékami na tuzemském trhu? Která banka vás příjemně překvapila a kdo vás naopak svým jednáním odradil? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz