Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky vedou nad stavebním spořením. Prozatím

aktualizováno 
Každý, kdo potřebuje získat úvěr na vlastní bydlení, řeší otázku, zda zvolit stavební spoření nebo hypotéku. A stále častěji volba padá na stavební spoření. Čas ukáže, zda budou stavební spořitelny financovat bydlení více než hypoteční banky.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Stavební spoření, nebo hypotéka?

Volba mezi stavebním spořením a hypotékou není jednoduchá. Mezi lidmi je vžitý názor, že stavební spoření se hodí spíše pro menší úvěry, a na druhou stranu hypotékou se lépe financují vyšší výdaje. Stavební spořitelny ale dělají vše pro to, aby tento mýtus rozbily.

Chce-li klient čerpat řádný úvěr ze stavebního spoření, musí plánovat dostatečně dopředu. Musí spořit nejméně 2 roky, naspořit podle tarifu řádově 30 procent cílové částky a dosáhnout dostatečně vysokého hodnotícího čísla.
V nabídce stavebních spořitelen jsou ale i překlenovací úvěry, kde zájemce o peníze čekat nemusí.

V loňském roce rostly úrokové sazby hypoték. Do úrokových sazeb stavebních spořitelen se však růst příliš nepromítl. U řádných úvěrů ani nemohl, jejich výše je zakotvena ve smlouvě o stavebním spoření od jejího uzavření. To je ostatně jedna z konkurenčních výhod stavebního spoření oproti hypotékám, úroková sazba je fixována nejen po celou dobu splácení úvěru, ale ještě minimálně dva roky před jeho čerpáním.

A tak zatímco hypoteční banky hlásily propad úvěrových obchodů, stavební spořitelny měly žně.

Hypotéky získaly díky klesajícím sazbám

Hypoteční úvěry jsou v současnosti oblíbeným nástrojem financování bydlení. Jsou přibližně dvakrát oblíbenější než úvěry ze stavebního spoření. 

Za propadem podílu stavebního spoření je možné nalézt několik důvodů. Hlavním z nich je bezpochyby pokles úrokových sazeb, který trval až do roku 2006. Nemalou roli ale jistě sehrály i další aspekty. Hypoteční banky velmi pružně reagovaly na poptávku a zaváděly hypotéky, které umožňoval rostoucí trh nemovitostí. Ve vrcholu růstového trhu banky nabízely i 130% hypotéku. Tomu stavební spoření nemohlo konkurovat.

Nyní ale úrokové sazby hypoték vystoupaly na úroveň počátku roku 2003 a tím se stavební spořitelny dostaly opět ke slovu. Zatím ne nijak výrazně. Statistika totiž sleduje celkové poskytnuté úvěry a hypotéky jsou přeci jen poskytovány ve větším objemu a s delší splatností. Refinancování hypotéky úvěrem ze stavebního spoření ještě není příliš zažité.

K převážení objemu poskytnutých úvěrů asi zřejmě hned tak nedojde. Důvodem jsou mimo jiné i limitované zdroje stavebních spořitelen. "Naše stavební spořitelna má poměr mezi úvěry a vklady ve výši přes 70 procent," uvedl Manfred Koller, místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny, v rozhovoru pro Hypoindex.cz a doplnil: "Nyní za dva měsíce poskytujeme tolik úvěrů ze stavebního spoření kolik dřív za celý rok."

Více si přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz