Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky zdražily, zájemce o ně to však neodrazuje

aktualizováno 
Růst úrokových sazeb Češi v červnu znatelně pocítili na hypotékách. Průměrná sazba, za kterou banky poskytují nové hypoteční úvěry, vzrostla nejrychleji za poslední rok a půl a dosáhla 4,46 procenta. Přesto si lidé v červnu vzali tolik úvěrů jako nikdy předtím.
Zájem o hypotéky strmě stoupá, teď už zbývá jen čekat, zda budou mít dlužníci také z čeho splácet.

Zájem o hypotéky strmě stoupá, teď už zbývá jen čekat, zda budou mít dlužníci také z čeho splácet.

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, který odpovídá průměrné sazbě u nových úvěrů, vzrostla během června o 0,19 procentního bodu. Od ledna roku 2003, kdy se tento ukazatel začal sledovat, je to celkově třetí nejvyšší meziměsíční nárůst. Tato skoková změna se přitom týká shodně sazeb s krátkou i s delší fixací.

Na trhu se totiž projevilo rozhodnutí centrální banky, která od 1. června zvedla klíčovou úrokovou sazbu na 2,75 procenta. Od této hodnoty se odvíjí i úroky v komerčních bankách a její zvýšení se odrazilo i na hypotékách.

Přesto však banky v minulém měsíci sjednaly dosud nejvyšší počet hypotečních úvěrů.


Větší graf

Hypoteční horečka se zvyšuje

Jedenáct bank, které poskytují údaje pro výpočet Hypoindexu, sjednalo v červnu celkem 10 787 hypotečních úvěrů v objemu 18,7 miliardy korun. To proti květnu znamená zvýšení o více než tři miliardy a celkově jde o vůbec nejlepší výsledek v historii.

To samé platí o průměrné výši nově sjednávaných hypoték. Ta nyní dosáhla hodnoty
1 735 000 korun. Pokud úvěry rozlišíme podle doby fixace, pak u hypoték s pětiletou sazbou činí průměrná výše 1 538 000 korun, u hypoték s roční sazbou dokonce 1 975 000 korun.

Počty a objemy hypoték poskytnutých na financování bydlení v roce 2007
měsíc počet  objem
(v mil. Kč)
leden 5065 8346
únor 4813 7885
březen 7453 12 357
duben 7854 12 733
květen 9433 15 698
červen 10 787 18 720
Zdroj: banky; Jsou zde data poskytnutá jedenácti bankami, které reprezentují naprostou většinu hypotečního trhu. Jejich seznam je uveden na konci článku.

I když jsou úrokové sazby nejčastějším kritériem při výběru hypoteční banky, ani jejich vysoký nárůst prozatím zájemce nijak neodradil. Hypotéky jsou stále dostupné, banky je vyřizují i na počkání, a pokud si to žadatel přeje, nezkoumají ani výši jeho příjmů. Pozitivní náladu zvyšuje celkový růst ekonomiky, rekordně nízká nezaměstnanost a růst reálných příjmů. Lidé proto mohou více utrácet a nebojí se zadlužovat. Svou roli hraje i demografický vývoj, který zvyšuje poptávku mladých lidí po bydlení.

To všechno pak zpětně samozřejmě působí na růst cen bytů, domů a pozemků. Česká národní banka již vyslovila obavu, zda je tento nárůst cen přirozený a zda na trzích nemovitostí nemůže podpořit vznik cenové "bubliny" (více zde).

Červen – měsíc hypoték

Na rekordních výsledcích se velkou měrou podepsalo jistě i to, že měsíc červen je pro hypotéky opakovaně velmi úspěšný, možná dokonce nejúspěšnější z celého kalendářního roku. Sezonní vývoj počtu poskytnutých hypoték ukazuje následující graf.

Z něj je patrné, že počty sjednávaných hypotečních úvěrů se v čase postupně neustále zvyšují, a jsou zde vidět i výkyvy, k nimž dochází během kalendářního roku. Z výsledků minulých čtyř let je možné vysledovat přibližně tento vývoj: leden a únor jsou každoročně z pohledu hypoték nejslabší. Poté se jejich počty v následujících měsících zvyšují a maxima dosáhnou v červnu. Následuje menší či větší červencový propad a zvýšený zájem o hypotéky se znovu objevuje v listopadu a prosinci.

Neznamená to však, že by v některém roce nemohlo dojít k zcela jinému vývoji nebo k výsledku, který vybočí z pravidelné řady. Svou roli například hraje v zimě počasí, které má vliv na počet zahájených staveb. Výkyv může způsobit například i změna úrokových sazeb nebo jiných jednorázových faktorů, které ovlivní poptávku po hypotečních úvěrech.

Souhrn za červen 2007 (údaje platí pro fyzické osoby)

Doba fixace
úrokové sazby:

všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,46 %

4,16 %

4,69 %

Změna oproti minulému měsíci
(b. p.)*
 + 19*  + 20  + 20
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1735 1975 1538
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6306 6143 6429
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7630 7476 7747
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 65 % 71 % 64 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 26 % 23 % 28 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 9 % 6 % 8 %

Zdroj: Fincentrum
*19 bazických bodů = 0,19 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.