Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky zůstávají luxusním zbožím

  19:33aktualizováno  19:33
I když úroky z hypoték už v Česku klesly na úroveň obvyklou v západní Evropě, stále zůstávají luxusním zbožím. Stejně jako u jiných produktů platí, že Češi nejsou dost bohatí na to, aby si mohli dovolit vše, co je na Západě normální.

Důvod je prostý: platy šplhají vzhůru pomaleji než ceny bytů. "Srovnáme-li mzdy a ceny bytů, pak z hrubých výpočtů vyplývá, že na západě jsou byty i hypotéky díky vyšší životní úrovni zhruba dvakrát dostupnější," míní náměstek Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.

I když trh se loni zvětšil o polovinu, což je růst srovnatelný s málokterým bankovním produktem, celkový počet klientů je stále nízký - kolem padesáti tisíc.

Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že ceny bytů jsou v západní Evropě zhruba dvakrát dražší než v Česku, u nejdražších evropských metropolí jako je Londýn či Milán to může být i více. Podle britského týdeníku Economist lze stometrový byt v centru Londýna pořídit v přepočtu za 26 milionů korun, v Paříži za 15 milionů a ve Frankfurtu za 11 milionů.

V nabídkách pražských realitních kanceláří lze sotva najít stometrový byt v zajímavé čtvrti s cenou pod čtyři miliony korun. Celkem často ceny převyšují hranici pěti milionů. K podobným výsledkům dospěl i aktuální průzkum agentury ČTK, podle něhož se za metr čtvereční v západoevropských velkoměstech platí kolem 4000 eur, tedy přes sto tisíc korun. V Praze cena za metr roste s velikostí bytu a u stometrových bytů často šplhá až k 50 tisícům korun.

Rozdíly v příjmech domácností jsou ale ještě větší. Průměrný plat v Česku je nyní zhruba čtyřikrát nižší, než kolik činí průměr Evropské unie. V sousedním Německu je rozdíl pětinásobný, ale velký byt ve Frankfurtu vychází Economistu jen dvakrát dráž než v Praze.

Od cen bytů se odvozují splátky hypotéčních úvěrů, které se Čechům při jejich mzdách zákonitě jeví jako drahé. Nic na tom nemění ani fakt, že úrokové sazby již v Česku poklesly v ideálním případě k šesti procentům, což je podle ČTK obvyklé i v západní Evropě.

Na milionový úvěr dosáhne podle bankéřů rodina s čistým příjmem přes 22 tisíc korun. "Přestože nemovitosti v České republice včetně nemovitostí na bydlení jsou obecně levnější než ve vyspělých zemích, tento rozdíl je naprosto smazán průměrnými příjmy obyvatel, vyplývající z ještě nízké produktivity hospodářství," uvedl Pavel Kühn, zástupce ředitele úseku hypotéky a nemovitosti České spořitelny.

Autoři: ,


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz