Hypotéky zůstávají luxusním zbožím

  • 16
I když úroky z hypoték už v Česku klesly na úroveň obvyklou v západní Evropě, stále zůstávají luxusním zbožím. Stejně jako u jiných produktů platí, že Češi nejsou dost bohatí na to, aby si mohli dovolit vše, co je na Západě normální.

Důvod je prostý: platy šplhají vzhůru pomaleji než ceny bytů. "Srovnáme-li mzdy a ceny bytů, pak z hrubých výpočtů vyplývá, že na západě jsou byty i hypotéky díky vyšší životní úrovni zhruba dvakrát dostupnější," míní náměstek Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.

I když trh se loni zvětšil o polovinu, což je růst srovnatelný s málokterým bankovním produktem, celkový počet klientů je stále nízký - kolem padesáti tisíc.

Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že ceny bytů jsou v západní Evropě zhruba dvakrát dražší než v Česku, u nejdražších evropských metropolí jako je Londýn či Milán to může být i více. Podle britského týdeníku Economist lze stometrový byt v centru Londýna pořídit v přepočtu za 26 milionů korun, v Paříži za 15 milionů a ve Frankfurtu za 11 milionů.

V nabídkách pražských realitních kanceláří lze sotva najít stometrový byt v zajímavé čtvrti s cenou pod čtyři miliony korun. Celkem často ceny převyšují hranici pěti milionů. K podobným výsledkům dospěl i aktuální průzkum agentury ČTK, podle něhož se za metr čtvereční v západoevropských velkoměstech platí kolem 4000 eur, tedy přes sto tisíc korun. V Praze cena za metr roste s velikostí bytu a u stometrových bytů často šplhá až k 50 tisícům korun.

Rozdíly v příjmech domácností jsou ale ještě větší. Průměrný plat v Česku je nyní zhruba čtyřikrát nižší, než kolik činí průměr Evropské unie. V sousedním Německu je rozdíl pětinásobný, ale velký byt ve Frankfurtu vychází Economistu jen dvakrát dráž než v Praze.

Od cen bytů se odvozují splátky hypotéčních úvěrů, které se Čechům při jejich mzdách zákonitě jeví jako drahé. Nic na tom nemění ani fakt, že úrokové sazby již v Česku poklesly v ideálním případě k šesti procentům, což je podle ČTK obvyklé i v západní Evropě.

Na milionový úvěr dosáhne podle bankéřů rodina s čistým příjmem přes 22 tisíc korun. "Přestože nemovitosti v České republice včetně nemovitostí na bydlení jsou obecně levnější než ve vyspělých zemích, tento rozdíl je naprosto smazán průměrnými příjmy obyvatel, vyplývající z ještě nízké produktivity hospodářství," uvedl Pavel Kühn, zástupce ředitele úseku hypotéky a nemovitosti České spořitelny.

,