Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoúvěr by měl nahradit hypotéky

aktualizováno 
Mají stavební spořitelny šanci vyrovnat se hypotečním úvěrům a poskytnout místo nich klientům výhodnější produkt? Přinejmenším se o to snaží a nabízejí překlenovací úvěry se zvýhodněnými úrokovými sazbami a nulovými akontacemi. Jeden takový ambiciózní produkt má nyní stavební spořitelna Modrá pyramida.

Úvěry ze stavebního spoření se na větší investice příliš nehodí

Banky svými hypotékami v současnosti dosti zastiňují stavební spořitelny, kterým je navíc ministerstvem vytýkáno, že poskytují úvěrů málo a že stavební spoření tak neslouží svému hlavnímu účelu, kterým je financovat bydlení. Stavební spoření se vždy využívalo především jako výhodné zhodnocování úspor a zdroj státní podpory. Pokud jde o úvěry, poskytovaly se vždy spíše nižší, smlouva s cílovou částkou nad půl milionu korun bývala výjimkou. Není se čemu divit. Pořídit si byt za více než milion korun z klasického úvěru ze stavebního spoření by bylo velmi zdlouhavé, při pravidelném spoření 5 000 korun by k přidělení úvěru došlo v nejlepším případě za pět let. Kdo by si chtěl tuto dobu zkrátit, musel by na účet vložit ihned na počátku přibližně 40 % cílové částky a čekat minimálně dva roky, což je lhůta stanovená zákonem.

Úvěry ze stavebního spoření (ty „řádné“, po splnění všech podmínek pro přidělení cílové částky) se tak přímo svou konstrukcí odsuzují k  financování nižších částek. Často se používají na různé opravy a modernizace, případně na dlouho dopředu plánované akce. Velmi dobře se také hodí jako doplněk k hypotéce. Pořízení nového bytu nebo bytu ve větším městě se však vzhledem k jejich cenám úvěrem ze stavebního spoření vyřeší jen velmi těžko.

Stavební spořitelny se snaží držet krok

NENECHTE SI UJÍT
Euro - (c) profimedia.cz/corbis
Platby do zahraničí: s kým ušetříte tisíce?
Tisíce korun zaplacených za jednu platbu se zdají neuvěřitelné.  Jaké jsou rozdíly v cenové politice jednotlivých českých bank v případě zahraničních plateb?
boss
Volno? Pro mnoho šéfů vzácnost
Někteří šéfové pracují čtrnáct hodin denně. Často i o víkendech. Když se zmýlí, může to mít fatální následky. ZÁVIDÍTE JIM VYSOKÝ PLAT? A tu dřinu a odpovědnost taky?


Záda, bolest zad - (c) profimedia.cz/corbis
Nadešel konec bolavých zad?
Znáte to z televizní reklamy: Jsou lidé, kteří mají problémy se zády, a jsou lidé, kteří nosí kosmodisk. Tato pomůcka má vyřešit problémy s bolestmi zad. Je to však skutečně pravda?

Stavební spořitelny se však snaží hypotékám konkurovat a jako řešení nabízejí svým klientům překlenovací úvěry. Konkrétně pro tyto případy, kdy je na pořízení nemovitosti nutná vyšší částka, jsou určeny překlenovací úvěry s nulovou akontací. Čerpat je lze ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření a žadatel takový úvěr může získat i bez jakéhokoli vložení nějaké minimální částky na účet. Úrokové sazby jsou zde mnohem nižší než u standardních překlenovacích úvěrů, většinou se pohybují v rozmezí 4,7 % až 4,9 %. (U „obyčejných“ překlenovacích úvěrů jsou sazby někdy i vyšší než 7 % a navíc je nutné nejprve vložit na účet stanovenou akontaci – 10 % až 40 % cílové částky.) U těchto „bezakontačních“ překlenovacích úvěrů je však stejně jako u hypoték vyžadováno zajištění zástavou nemovitosti. Jsou určeny pro vyšší částky, minimum bývá stanoveno nejčastěji na 300 000 korun.

Hypoúvěr Modré pyramidy

S novým překlenovacím úvěrem s akontací již od 0 % cílové částky přišla nyní také Modrá Pyramida (dříve VSS KB). Nazvala jej Hypoúvěr, aby byl zdůrazněn jeho hlavní smysl, což je konkurovat hypotéce. Nabízet jej bude od března do konce května. Jeho minimální výše byla stanovena na 300 000 korun, jako zajištění je vyžadována zástava nemovitosti. Úroková sazba 4,7 % je jednotná pro všechny klienty, což je u úvěrů od stavebních spořitelen zatím pravidlem. (Narozdíl od hypotečních bank, které většinou stanovují úrokovou sazbu každému klientovi individuálně.) Překvapivou novinkou u této sazby však je to, že není zafixována na celou dobu trvání úvěru, ale pouze na prvních šest let. Poté se její výše může změnit. Dosud vždy byly všechny sazby úvěrů i překlenovacích úvěrů od stavebních spořitelen fixní po celou dobu splácení, což byla jedna z jejich výhod ve srovnání s hypotékou. Klienti, kteří budou mít na účtu naspořenu částku vyšší než 35 % z cílové částky, získají Hpoúvěr se zvýhodněnou sazbu 4,25 %.

V tabulce jsou základní parametry Hypoúvěru Modré pyramidy. V uvedeném příkladu je smlouva o stavebním spoření uzavřena ve standardní variantě, kde při úrokové sazbě 5 % činí splátka řádného úvěru 0,6 % z cílové částky.

 

Splátky a doby trvání Hypoúvěru spolu s řádným úvěrem - příklady
cílová částka (CČ) 600 000 Kč 1 mil. Kč 2 mil. Kč
úroky z Hypoúvěru (4,7 %) 2 350 Kč 3 917 Kč 7 833 Kč
dospořování 0,2 % z CČ 1 200 Kč 2 000 Kč 4 000 Kč
 celková měsíční splátka Hypoúvěru 3 550 Kč 5 917 Kč 11 833 Kč
přibližná délka Hypoúvěru 13,5 roku 14 let 14 let
splátka řádného úvěru (0,6 % z CČ) 3 600 Kč 6 000 Kč 12 000 Kč
přibližná délka řádného úvěru 10,5 roku 10,5 roku 11 let
přibližná celková doba splatnosti (Hypoúvěr + řádný úvěr) 24 let 24,5 roku 25 let

Zdroj: Modrá pyramida

Výhody Hypoúvěru Modré pyramidy

Drží hypoteční banky klienta v zajetí? Banka může úročení hypotéky nepříjemně zvýšit. Čtěte ZDE.

Jednou z výhod Hypoúvěru Modré pyramidy je v porovnání se standardním překlenovacím úvěrem nižší měsíční zatížení klienta. Kromě placení úroků se ve fázi překlenovacího úvěru totiž musí navíc dospořovat na vkladový účet, a to až do doby, kdy klient získá nárok na přidělení řádného úvěru. Zatímco standardně Modrá pyramida požaduje dospořovat měsíčně 0,5 % z cílové částky, u Hypoúvěru je tato platba snížena na 0,2 %. Další výhodou je snížení požadavků na bonitu žadatele o úvěr. V porovnání se standardním překlenovacím úvěrem Modré pyramidy postačují klientovi v případě Hypoúvěru nižší příjmy.

V následující tabulce je uvedena výše minimálního příjmu, který musí mít rodina s jedním dítětem do šesti let. Životní minimum této rodiny je 9 580 korun, nesplácí žádné další úvěry a půjčky.

 

Minimální příjem nutný pro získání Hypoúvěru Modré pyramidy (v Kč)
výše úvěru (v Kč) Hypoúvěr MP standardní produkt MP
300 000 11 920 14 796
600 000 14 260 18 059
1 000 000 17 380 22 409
2 000 000 25 180 33 283

Zdroj: Modrá pyramida

Hypoúvěr MP by se tedy měl vyrovnat hypotéce. Zda tomu tak skutečně je, se pokusíme zjistit v příštím komentáři.

Chcete hned bydlet ve svém?
Která banka vám poskytne nejvýhodnější hypotéku?
Čtěte speciální přílohu iDNES Hypotéky.

Myslíte si, že stavební spoření může konkurovat hypotečním úvěrům? Čemu byste dali přednost vy a proč? Jak se vám líbí Hypoúvěr Modré pyramidy?

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz