Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I byt s hypotékou se dá dobře prodat

aktualizováno 
Prodat nemovitost zatíženou hypotékou není v dnešní době nic neobvyklého. Realitní makléři se shodují, že takových obchodů přibývá a bude přibývat. Tyto byty a domy zájemci kupují, ač ještě před pár lety měli obavu především ze zástavního práva, které na nemovitosti vázne. Banka ale v okamžiku, kdy je splacen celý dluh, se zrušením zástavy potíže nedělá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se rozhodnete takovou nemovitost prodat a kupující přitom nebude přebírat vaši hypotéku, měli byste počkat na konec fixace úrokové sazby. Ta může být na rok, na pět i na dvacet let – záleží na tom, jak jste se v době, kdy jste hypotéku vyřizovali, domluvili s bankou. Nemůžete-li čekat na konec fixace, banka vám většinou naúčtuje sankce za předčasné splacení hypotéky.

"V tomto případě si účtujeme poplatek ve výši úrokového výnosu za dobu od přijetí mimořádné splátky do konce platnosti pevné úrokové sazby," potvrzuje Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. Někdy se částka může vyšplhat až na stovky tisíc korun. Pokud vám to situace dovolí a vy splatíte hypotéku ke konci fixace úrokové sazby, poplatky navíc vás nečekají. A pokud ano, tak jen v řádech tisíců korun. Záleží na konkrétní bance.

Další důležitou informací, kterou vám sdělí banka, je výše dluhu, který ještě zbývá za byt splatit. Poté, co tuto sumu banka dostane zpět, uvolní zástavní právo na listu vlastnictví na katastrálním úřadě.

Co byste měli vědět

Když se rozhodnete prodávat, požádejte nejprve banku o souhlas. Většinou vyhoví. Také chtějte vyčíslit, kolik jste již z dluhu zaplatili a kolik zbývá doplatit.

Počítejte s tím, že pokud po vás kupující převezme hypotéku tak, jak jste ji měl doposud nastavenou vy (bod č.1), musí bance doložit své příjmy a výdaje, jako by si žádal o nový úvěr. Banka pak posoudí, zda je schopen splácet.

I když nabízíte ke koupi byt či dům zatížený hypotékou, nebudete muset jít s cenou výrazně dolů. Ani přesto, že je dosud v katastru uvedeno zástavní právo. Zájemce o koupi tyto skutečnosti v rozhodování nijak zvlášť neovlivňují. 

Prodávat či kupovat nemovitost s hypotékou není jednoduché. Je lepší všechno nechat na solidní realitní kanceláři nebo i finančním poradci. Prodávající či kupující, který postup nezná, si s papíry často neví rady.

Čtyři možnosti, jak byt zatížený hypotékou prodat:

1. Kupující převezme hypotéku prodávajícího
Najdete si kupce, který si na pořízení nového bydlení chce vzít také hypoteční úvěr. A protože mu podmínky hypoteční smlouvy, kterou jste kdysi uzavřeli s vybranou bankou, přijdou výhodné, dohodnete se, že po vás převezme hypotéku, tak jak je. To znamená, že bude měsíčně splácet stejnou částku, stejně dlouhou dobu, bude mít stejnou úrokovou sazbu i fixaci. Tím na něj automaticky přejde i bankovní zástava, stane se tedy novým zástavcem.

"Kupující zažádá o hypoteční úvěr, my jeho žádost vyřídíme. Poté může dojít k převodu vlastnictví a dohodě o převzetí dluhu. Pokud klient přebírá hypotéku u naší banky, je proces vyřízení nebo převedení úvěru jednodušší. O nemovitosti už máme informace," vysvětluje Pavla Langová. Nový klient na tom může v některých případech i vydělat. "Pokud totiž původní majitel žádal o úvěr v době, kdy byla úroková sazba nižší, jeho nástupce teď získá výhodnější úrok než zájemci o novou hypotéku v danou chvíli," říká Pavla Hávová z Hypoteční banky.

2. Zájemce uhradí cenu nemovitosti v hotovosti
Tento způsob je nejjednodušší, ale platí, že byste měli s prodejem počkat na konec fixace úrokové sazby. Kupující vám uhradí cenu nemovitosti hotově a vy se následně vyrovnáte s bankou. Zájemce o byt či dům tak žádný kontakt s bankou nemá. O celou záležitost se musíte postarat vy jako prodávající. Poté, co banka dostane celou dlužnou částku, zruší na nemovitosti zástavní právo. Většinou se to stane až po zapsání nového majitele do katastru nemovitostí, ale záleží na dohodě mezi vámi a kupujícím.

V praxi se využívá varianta, kdy se v době sepsání smlouvy uloží celá částka k notáři. Peníze dostanete až po zapsání do katastru a poté s nimi můžete nakládat podle podmínek ve smlouvě. To znamená, že uhradíte bance část peněz, kterými se smaže dluh, a zbytek si necháte pro vlastní potřebu. Může se však stát, že je dluh vyšší než prodejní cena nemovitosti. Pak bance připadne celá částka a zbytek do vyrovnání dluhu doplatíte ze svého.

3. Kupující požádá o vlastní hypoteční úvěr
Zájemce o koupi vaší nemovitosti si vezme vlastní hypoteční úvěr u banky, kterou si sám vybere. A to podle aktuálních podmínek. Může si sjednat úvěr i u stejné banky, u níž máte hypotéku vy. Má to jisté výhody – banka už nemovitost zná a získání úvěru může být jednodušší. Poté, co kupující dostane peníze na účet, uhradí vám kupní cenu a vy se (stejně jako v bodě 2) vyrovnáte s bankou. Ta pak zruší zástavní právo. I v tomto případě je dobré počkat na konec fixace úrokové sazby.

4. Prodáte, ale bance musíte úvěr splácet dál
Je to sice nejsložitější způsob, ale umožní vám to prodat nemovitost v mezidobí fixace úrokové sazby, aniž byste platili vysoké sankce. Tuto možnost ovšem poskytují jen některé finanční ústavy, například Komerční banka. Kupující splatí dohodnutou kupní cenu za nemovitost na takzvaný vázaný účet finančního ústavu, u kterého máte sjednanou hypotéku.

Stává se tak majitelem bytu či domu, může se nastěhovat, ale banka nadále vyžaduje platit předepsané měsíční splátky, kterými se úvěr umořuje. A to až do doby, než fixace úrokové sazby skončí. Jestli budete pravidelně platit dále vy, nebo kupující, je věcí dohody. V den ukončení fixace se z vázaného účtu uvolní peníze na doplacení úvěru a zbytek peněz dostanete vy. Poté banka uvolní zástavní právo.

příště čtěte v mf dnes

21.3. Připravte se na pohovor

23.3. Z čeho žít, když skončí podpora

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz