Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I byt s hypotékou se dá dobře prodat

aktualizováno 
Prodat nemovitost zatíženou hypotékou není v dnešní době nic neobvyklého. Realitní makléři se shodují, že takových obchodů přibývá a bude přibývat. Tyto byty a domy zájemci kupují, ač ještě před pár lety měli obavu především ze zástavního práva, které na nemovitosti vázne. Banka ale v okamžiku, kdy je splacen celý dluh, se zrušením zástavy potíže nedělá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Když se rozhodnete takovou nemovitost prodat a kupující přitom nebude přebírat vaši hypotéku, měli byste počkat na konec fixace úrokové sazby. Ta může být na rok, na pět i na dvacet let – záleží na tom, jak jste se v době, kdy jste hypotéku vyřizovali, domluvili s bankou. Nemůžete-li čekat na konec fixace, banka vám většinou naúčtuje sankce za předčasné splacení hypotéky.

"V tomto případě si účtujeme poplatek ve výši úrokového výnosu za dobu od přijetí mimořádné splátky do konce platnosti pevné úrokové sazby," potvrzuje Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. Někdy se částka může vyšplhat až na stovky tisíc korun. Pokud vám to situace dovolí a vy splatíte hypotéku ke konci fixace úrokové sazby, poplatky navíc vás nečekají. A pokud ano, tak jen v řádech tisíců korun. Záleží na konkrétní bance.

Další důležitou informací, kterou vám sdělí banka, je výše dluhu, který ještě zbývá za byt splatit. Poté, co tuto sumu banka dostane zpět, uvolní zástavní právo na listu vlastnictví na katastrálním úřadě.

Co byste měli vědět

Když se rozhodnete prodávat, požádejte nejprve banku o souhlas. Většinou vyhoví. Také chtějte vyčíslit, kolik jste již z dluhu zaplatili a kolik zbývá doplatit.

Počítejte s tím, že pokud po vás kupující převezme hypotéku tak, jak jste ji měl doposud nastavenou vy (bod č.1), musí bance doložit své příjmy a výdaje, jako by si žádal o nový úvěr. Banka pak posoudí, zda je schopen splácet.

I když nabízíte ke koupi byt či dům zatížený hypotékou, nebudete muset jít s cenou výrazně dolů. Ani přesto, že je dosud v katastru uvedeno zástavní právo. Zájemce o koupi tyto skutečnosti v rozhodování nijak zvlášť neovlivňují. 

Prodávat či kupovat nemovitost s hypotékou není jednoduché. Je lepší všechno nechat na solidní realitní kanceláři nebo i finančním poradci. Prodávající či kupující, který postup nezná, si s papíry často neví rady.

Čtyři možnosti, jak byt zatížený hypotékou prodat:

1. Kupující převezme hypotéku prodávajícího
Najdete si kupce, který si na pořízení nového bydlení chce vzít také hypoteční úvěr. A protože mu podmínky hypoteční smlouvy, kterou jste kdysi uzavřeli s vybranou bankou, přijdou výhodné, dohodnete se, že po vás převezme hypotéku, tak jak je. To znamená, že bude měsíčně splácet stejnou částku, stejně dlouhou dobu, bude mít stejnou úrokovou sazbu i fixaci. Tím na něj automaticky přejde i bankovní zástava, stane se tedy novým zástavcem.

"Kupující zažádá o hypoteční úvěr, my jeho žádost vyřídíme. Poté může dojít k převodu vlastnictví a dohodě o převzetí dluhu. Pokud klient přebírá hypotéku u naší banky, je proces vyřízení nebo převedení úvěru jednodušší. O nemovitosti už máme informace," vysvětluje Pavla Langová. Nový klient na tom může v některých případech i vydělat. "Pokud totiž původní majitel žádal o úvěr v době, kdy byla úroková sazba nižší, jeho nástupce teď získá výhodnější úrok než zájemci o novou hypotéku v danou chvíli," říká Pavla Hávová z Hypoteční banky.

2. Zájemce uhradí cenu nemovitosti v hotovosti
Tento způsob je nejjednodušší, ale platí, že byste měli s prodejem počkat na konec fixace úrokové sazby. Kupující vám uhradí cenu nemovitosti hotově a vy se následně vyrovnáte s bankou. Zájemce o byt či dům tak žádný kontakt s bankou nemá. O celou záležitost se musíte postarat vy jako prodávající. Poté, co banka dostane celou dlužnou částku, zruší na nemovitosti zástavní právo. Většinou se to stane až po zapsání nového majitele do katastru nemovitostí, ale záleží na dohodě mezi vámi a kupujícím.

V praxi se využívá varianta, kdy se v době sepsání smlouvy uloží celá částka k notáři. Peníze dostanete až po zapsání do katastru a poté s nimi můžete nakládat podle podmínek ve smlouvě. To znamená, že uhradíte bance část peněz, kterými se smaže dluh, a zbytek si necháte pro vlastní potřebu. Může se však stát, že je dluh vyšší než prodejní cena nemovitosti. Pak bance připadne celá částka a zbytek do vyrovnání dluhu doplatíte ze svého.

3. Kupující požádá o vlastní hypoteční úvěr
Zájemce o koupi vaší nemovitosti si vezme vlastní hypoteční úvěr u banky, kterou si sám vybere. A to podle aktuálních podmínek. Může si sjednat úvěr i u stejné banky, u níž máte hypotéku vy. Má to jisté výhody – banka už nemovitost zná a získání úvěru může být jednodušší. Poté, co kupující dostane peníze na účet, uhradí vám kupní cenu a vy se (stejně jako v bodě 2) vyrovnáte s bankou. Ta pak zruší zástavní právo. I v tomto případě je dobré počkat na konec fixace úrokové sazby.

4. Prodáte, ale bance musíte úvěr splácet dál
Je to sice nejsložitější způsob, ale umožní vám to prodat nemovitost v mezidobí fixace úrokové sazby, aniž byste platili vysoké sankce. Tuto možnost ovšem poskytují jen některé finanční ústavy, například Komerční banka. Kupující splatí dohodnutou kupní cenu za nemovitost na takzvaný vázaný účet finančního ústavu, u kterého máte sjednanou hypotéku.

Stává se tak majitelem bytu či domu, může se nastěhovat, ale banka nadále vyžaduje platit předepsané měsíční splátky, kterými se úvěr umořuje. A to až do doby, než fixace úrokové sazby skončí. Jestli budete pravidelně platit dále vy, nebo kupující, je věcí dohody. V den ukončení fixace se z vázaného účtu uvolní peníze na doplacení úvěru a zbytek peněz dostanete vy. Poté banka uvolní zástavní právo.

příště čtěte v mf dnes

21.3. Připravte se na pohovor

23.3. Z čeho žít, když skončí podpora

Autoři:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz