I chřipka může dovolenou prodražit

  • 2
Lékařská péče doma v ČR je hrazena zdravotním pojištěním. Pokud by ale měly být zaplaceny výdaje na ošetření v zahraničí, zdravotní pojišťovna by zahraničnímu zdravotnickému zařízení proplatila pouze částku, která by odpovídala výši nákladů za ošetření u nás. Jelikož ale sumy, které se musí zaplatit za lékaře v cizině jsou mnohonásobně vyšší, mohlo by to vést k velikému zadlužení toho, kdo lékaře musel vyhledat.
Pojištění léčebných výloh je nejdůležitější součástí celého cestovního pojištění. Z něj komerční pojišťovny poskytnou úhradu nezbytných nákladů, „které pojištěné osoby vynaložily na své ošetření, jemuž se v zahraničí musely podrobit v důsledku úrazu či náhle vzniklého onemocnění“. Pojišťují se tedy pouze cesty do zahraničí.

Pojištění léčebných výloh nabízí většina velkých pojišťoven, Evropská Cestovní Pojišťovna se na cestovní pojištění specializuje. Narozdíl od ostatních pojištění jde o produkt „jednodušší“, to znamená, že se nemusí zkoumat ani zdravotní stav pojištěných osob jako v životním pojištění ani stav a hodnota věcí jako v majetkových pojištěních. Proto dnes již běžně nabízejí pojišťovny možnost sjednat si cestovní pojištění přes internet nebo telefonicky. Dávají za to i slevy na pojistném, další slevy mohou být poskytnuty dětem nebo celým rodinám s dětmi.

Co pojišťovna zaplatí v rámci pojištění léčebných výloh

Jde především o výdaje, spojené s ambulantním ošetřením u lékaře, pobytem v nemocnici a přepravou spojenou s převozem k lékaři, hradí se náklady na předepsané léky, neodkladné ošetření zubním lékařem, které má zamezit akutní bolesti. Součástí je také pojištění opatrovníka, který zůstane spolu s ošetřovaným, nebo převoz zpět do ČR.

Pro některá plnění jsou stanoveny horní limity, tedy maximum toho, co pojišťovna zaplatí, z pojištění jsou stanoveny i různé výluky.

Pokud se chystáte vycestovat do zahraničí, možná vás budou zajímat informace o exotických nemocech, se kterými byste se mohli setkat na jednotlivých kontinentech.

Výše pojistného

Výši pojistného si pojišťovny stanovují v závislosti na výši rizika, které je spojeno s konkrétní osobou. Sazby jsou denní a liší se podle věku pojištěného, účelu cesty (turistika, služební cesta, rekreační sportování) a podle cíle cesty. Rozlišeno bývá několik zeměpisných pásem, většinou se oddělují Evropa s okolními státy, zvlášť mohou být vyčleněny například USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a další země a nakonec se pojištění může sjednat pro celý svět. 

Pro představu jsou v následující tabulce uvedeny částky pojistného, které je třeba před cestou pojišťovně zaplatit. Vybrány byly namátkou tři velké pojišťovny a pojistit jsme chtěli pouze léčebné výlohy, bez ostatních složek cestovního pojištění, pokud by to bylo možné.

V tabulce je uvedena výše pojistného pro dva příklady:

  • Turistická cesta a pobyt u moře v Evropě na 15 dní
  • Turistická cesta a pobyt v USA na 30dní

Pojištěna byla rodina s dvěma dětmi ve věku 10 a 16 let a pak dvojice dospělých.

Výše pojistného a pojistných částek v Kč (není-li uvedeno jinak):

Pojišťovna:

Allianz

Česká pojišťovna

Evropská Cestovní Pojišťovna

Výše vybraných pojistných částek:

Maximální pojistná částka

neomezeno

1 mil. Evropa, 1,5 mil. USA

2,4 mil.Evropa, 5,4 mil. USA

Pojistná částka pro zubní ošetření

10 000

75 EUR Evropa, 200 USD USA

24 000

Výše pojistného:

Rodina Evropa

1 365

1 140

2 280

Rodina USA

7 350

4 560

6 080

Dvojice Fvropa

780

600

1 180

Dvojice USA

4 200

2 400

5 780

 

Tato čísla ale není možné jen takto jednoduše porovnat a učinit závěr, že některá z těchto pojištění jsou výhodnější než ostatní. Není zde vůbec zohledněna kvalita pojištění ve smyslu množství výluk, limitů a podmínek pro výplatu plnění. Nejzajímavější je tu porovnání maximálních pojistných částek.

Dražší je samozřejmě pobyt v USA než v Evropě. Nejlevněji vyšlo pojistné u České pojišťovny, jsou zde však také nejnižší pojistné částky, které omezují maximální možné plnění. Nejvyšší pojistnou částku má pojišťovna Allianz, která horní hranici vůbec nestanovuje. V porovnání se dvěma ostatními je nejdražší ECP, v jejím pojištění je však obsaženo více složek. Má totiž sestaveny určité produktové balíčky, které nelze „rozebrat“ a vybrat si pouze pojištění léčebných výloh s cílem snížit si pojistné. Což je pro zájemce o pojištění poněkud nepružné. Je sem automaticky začleněno i pojištění úrazu, v případě rodiny zároveň také pojištění zavazadel a odpovědnosti za škodu. Při cestě do USA jsou do balíčku přidána i další pojištění, která není možné vyloučit.

Před výběrem pojištění by se tedy měly pečlivě prostudovat všeobecné pojistné podmínky, smluvní ujednání a teprve poté si vybrat z produktů, které pojišťovny nabízejí. 

 

Jaké máte zkušenosti s cestovním pojištěním a přístupem pojišťoven v případě výplaty pojistného plnění? Budete si před odjezdem do zahraničí sjednávat cestovní pojištění, nebo alespoň pojištění léčebných výloh?