Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I chudí mají šanci investovat

aktualizováno 
Patříte k těm, kteří mají pocit, že všechny vydělané peníze se v průběhu měsíce po zaplacení všech nezbytných i „zbytných“ výdajů jakoby vypaří do vzduchu? O nějakém odkládání peněz nebo investování vás ani nenapadne přemýšlet? Nezoufejte, i vy máte šanci.

Dodnes většina rodin, které nemají nadprůměrné příjmy, řeší situaci nepříliš vhodným způsobem a nechává případné nadbytečné prostředky „pracovat“ na běžném, nebo temínovaném účtu v bance. Bohužel na nich peníze pracují příliš těžko, a únava se projevuje spíše poklesem jejich reálné hodnoty, než růstem. Navíc například peníze na běžném účtu velmi svádějí k tomu, abychom je postupně utratili ne právě nejrozumnějším, způsobem. Nejrozumnější je omezit vklady v bance pokud možno na minimum.

Člověk dnes nemusí vydělávat statisíce měsíčně, aby mohl investovat. A dokonce rozumně investovat. Není výjimkou, že má člověk našetřeno několik desítek tisíc korun a buď není rozhodnutý co s nimi udělá anebo prostě čeká na vhodnou příležitost. Ti, co nemají dostatek prostředků najednou, pak mohou investovat pravidelně nižší částky. 

Upřednostněte korunu

V každém případě, ten kdo nemá velké množství prostředků na to, aby si mohl dovolit vytvořit rozsáhlé portfolio, by měl uvažovat o investicích pouze v českých korunách. Stále se sice mluví o blížícím se vstupu do měnové unie, v současnosti však toto téma pořád ještě není příliš aktuální. Možnosti se tak trochu scvrkávají, ale vždy je ještě z čeho vybírat.

Samotné akcie, nebo derivátové produkty navázané na akcie jsou příliš drahé, velmi dobrou alternativou pro korunové investory jsou ale podílové fondy. Poskytují dobrou diverzifikaci, přiměřenou míru rizika a vcelku příznivé poplatky. Ti, kdo spoléhají na pravidelné investování, se mohou realizovat v produktech, které nabízí snad každá větší investiční společnost a těmi jsou profilové fondy, které investují do jiných fondů podle toho, jaký rizikový profil investor upřednostňuje.

Jak tedy rozdělit prostředky, když si tak říkajíc nemůžeme moc vyskakovat? I v této skupině investorů mohou existovat jedinci s vyšší, nebo nižší tolerancí k riziku a s jiným investičním horizontem. Ani ti konzervativnější by však neměli úplně zavrhnout rizikové nástroje. Akciové a dynamické smíšené fondy si své místo v portfoliu určitě najdou, není třeba se jich bát. V portfoliu mohou zabírat kolem deseti procent. Pro pravidelné investory se hodí dynamické profilové fondy.

Druhou největší položkou (20 – 30 %) budou nejkonzervativnější produkty, kam bychom opět mohli zařadit podílové fondy, tentokráte fondy peněžního trhu. Ty sice v poslední době nedosahují valných výsledků (to ovšem platí téměř o všech aktivech na kapitálových trzích), v delším horizontu by však přeci jenom měly předčít ve výnosech termínované vklady. Velkým plusem pro fondy je pak dobrá likvidita. Pro pravidelné investory se hodí konzervativní, případně opatrné profilové programy.

Největší podíl (60 – 70 %) budou představovat produkty, jejichž riziko a výnosový potenciál je někde mezi akciemi a nástroji peněžního trhu. Jedná se především o dluhopisové a smíšené balancované a defenzivní fondy. Jejich riziko i výnosy sice nedosahují úrovně akcií (akciových fondů), jsou ale vyšší, než u fondů peněžního trhu. Jsou tak jakousi zlatou střední cestou. Pro pravidelné investování se pak hodí vyvážené, resp. balancované profily.

Cizí měna jen pro otrlé

Případné investování v cizí měně je aktuální pro ty, kteří se nebojí rizika a jsou i přes nepříliš velký objem dostupných prostředků ochotni udělat maximum pro co největší výnos. Takoví investoři mohou podstoupit určité měnové riziko související s pohybem kurzu české koruny, na druhé straně ale mají na výběr širší investiční možnosti. K těm patří kromě produktů pro korunové investory (velký výběr fondů, případně jednotlivých akcií) jak vysoce rizikové produkty (warranty, knock-out certifikáty, které ale při malém množství dostupných prostředků nejsou velmi vhodné), tak i konzervativnější alternativy (ETF, indexové certifikáty apod.). Určitě je však potřeba myslet na to, že investice v cizí měně budou představovat jen malé procento z celkového portfolia a budou investovány do produktů s delším horizontem a vyšším výnosovým potenciálem, aby se vliv měnového rizika snížil na minimum.

U této skupiny investorů budou spolu s korunovými akciovými fondy tvořit tyto nástroje alespoň 30 procent portfolia. Kolem 60 % by pak měly tvořit dluhopisové fondy, případně vyvážené profily Nástroje peněžního trhu budou tvořit nezbytné minimum.

Zkuste investovat do životního cyklu

Velmi zajímavými produkty, které si v poslední době hledají místo na trhu, jsou investice spojené s automatickým rebalancováním a realokací (přeskupování, postupná změna rizikového i výnosového profilu) portfolia. Velké množství investorů totiž s takovou možností ani nepočítá, případně neví, jak k ní přistoupit. V zahraničí jsou rozšířené pod názvem Lifecycle funds (fondy životního cylku).

Základem je přesouvání prostředků z rizikových aktiv do konzervativních produktů v čase bez toho, aby se o tuto činnost staral sám investor. To pomůže zejména nezkušeným investorům, kteří by se mohli velmi lehce dopustit zbytečných chyb a ušetří jim to čas. Investor s delším horizontem tak může investovat více do rizikových aktiv a v průběhu let se prostředky přesouvají do konzervativních produktů. Naproti tomu u investora s krátkým horizontem již od začátku investice převažují nerizikové nástroje, jejichž podíl se časem ještě více zvyšuje. U nás takové produkty nabízejí například společnosti Conseq Invest (program s názvem Horizont Invest), nebo Pioneer Investments (Rentier Invest). Je možné využít jak jednorázovou formu, tak formu pravidelnou. Investorům, kteří nemají mnoho zkušeností s investováním a nemají čas na to, aby se starali o to, kam a kdy investovat, lze tento typ fondu jen doporučit.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Ilustrační snímek

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance...

Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Další nabídka

Kurzy.cz

MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií
MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Mon... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.