Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I kolegyně z účtárny mohou zkontrolovat, zda jste na nemocenské doma

aktualizováno 
Nesedí vám kolegyně z účtárny? Smůla. Právě ta může prověřit, zda jste v době nemoci doma. Zaměstnavatel by však měl předem říci, koho na kontrolu vyšle. Firmy totiž mají už rok povinnost vyplácet svým zaměstnancům od čtvrtého do čtrnáctého dne jejich pracovní neschopnosti nemocenskou ze svého.
Hlídejte si vycházky na nemocenské.

Hlídejte si vycházky na nemocenské. | foto: Profimedia.cz

Zákon firmám současně umožňuje, aby samy mohly kontrolovat, zda jejich zaměstnanci dodržují vycházky a zdržují se v místě trvalého pobytu. Při nemoci vás tak může zkontrolovat třeba i kolega z kanceláře. "Předběžné kontroly mohou probíhat i po telefonu," říká Klára Valentová specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Měli byste vědět, kdo přijde

Ať už si firma zvolí agenturu nebo někoho z vašich kolegů, měla by vás o tom informovat například ve svém pracovním řádu. "Zaměstnavatel by měl předem uvést, kdo bude provádět kontroly, a lidé v dočasné pracovní neschopnosti to musí respektovat," říká Klára Valentová. Není tedy možné, abyste se vymlouvali na to, že jste neotevřeli dveře, protože kolegyni z vedlejší kanceláře, která je firmou pověřená k provádění kontrol, nemůžete vystát.

Podle Kláry Valentové se osoba, která je pověřená kontrolami, v žádném případě nesmí domáhat vstupu do bytu nebo za branku. Pokud není pozvána do bytu, musí zůstat přede dveřmi. Může však vyžadovat, aby jí dotyčný ukázal občanský průkaz.

"Stejně tak by se i ten, kdo provádí kontrolu, měl identifikovat. Pokud to není zrovna kolega, kterého znáte, měl by ukázat plnou moc od zaměstnavatele, že je k takové činnosti pověřen. Například lidé z najaté agentury by se měli prokázat zmocněním s razítkem firmy, pro kterou pracují, a ideálně i s úředně ověřeným podpisem," poznamenává advokátka. Lidé provádějící kontroly také nesmějí jednat v rozporu s dobrými mravy. Například za vámi přijít v noci nebo časně ráno.

"Přiměřená by měla být i četnost kontrol, není vhodné, aby byly příliš časté, třeba i několikrát za den. Neměly by mít charakter obtěžování," připomíná. Spánek není výmluva V žádném případě nespoléhejte na to, že svoji nepřítomnost v místě pobytu omluvíte tím, že jste tvrdě spali.

"Zaměstnavatel má v tomto případě právo požádat vašeho lékaře, aby ho informoval, zda nemoc zaměstnance má takový charakter, že by mohl velmi tvrdě usnout. Sice nesmí sdělit diagnózu, ale může uvést, že užívá léky, které by tvrdý spánek mohly zapříčinit," upřesňuje advokátka kanceláře Ambruz & Dark.

Za co budou trestat?

Pokud vás kontrola v místě pobytu nezastihne, aniž byste měli vycházku, doporučuje se, aby návštěvu o chvíli později zopakovala a pak zanechala oznámení, že jste během její návštěvy nebyli přítomni. Nepříjemnosti si také způsobíte, pokud změníte se svolením lékaře místo pobytu, ale firmu o tom nebudete informovat. Na základě svého posouzení pak zaměstnavatel může snížit náhradu mzdy za dobu pracovní neschopnosti.

Nemůže vás ovšem trestat za to, že vás kontrola v době nemocenské zastihne, jak v místě pobytu pracujete na zahradě nebo otevřete dveře v montérkách a s rukama od malby. Klára Valentová k tomu dodává: "V takovém případě může zaměstnavatel informovat lékaře, že pravděpodobně nedodržujete léčebný režim. Sankcionovat vás však nemůže." Propustit vás nemohou Jak vysokými srážkami z náhrady mzdy bude firma postihovat zaměstnance, kteří porušili pravidla režimu v době pracovní neschopnosti, a jak budou kontroly probíhat, může být opět uvedeno v pracovním řádu.

Zaměstnavatel má také právo odebrat vám celou náhradu mzdy, pokud vás kontrola nezastihne v místě pobytu. Avšak nesmí vás trestat jinak. "Nemůže například rozvázat pracovní poměr a není také možné, aby nepřítomnost v místě pobytu během pracovní neschopnosti byla považována za porušení pracovní kázně, respektive pracovních povinností," poznamenává specialistka kanceláře Ambruz & Dark. O porušení pravidel má zaměstnavatel kromě vás písemně informovat správu sociálního zabezpečení a také ošetřujícího lékaře.

Jak se bránit?

Pokud vám zaměstnavatel nepřiznal náhradu mzdy, přestože jste kontrolorovi otevřeli, můžete se obrátit se stížností na oblastní inspektorát práce nebo na soud. V tomto případě však počítejte s tím, že budete muset dokazovat, že jste se v místě pobytu zdržovali po celou dobu pracovní neschopnosti.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz