Jedni investoři prodávají, druzí se naopak těší na to, až budou moci začít nakupovat za "super ceny".

Jedni investoři prodávají, druzí se naopak těší na to, až budou moci začít nakupovat za "super ceny".

I přes nekončící problémy bank nemusíte panikařit

  • 7
Panika na finančním trhu způsobená kolapsem úvěrového trhu kvůli nekvalitním hypotékám v USA ovlivňuje kapitálové trhy již několik týdnů. Její konec však zatím zůstává v nedohlednu. Hrozí problémy i českým bankám?

Velké americké banky jako Citigroup nebo Merrill Lynch v posledních čtvrtletích reportovaly ztráty v řádu několika miliard dolarů a rovněž miliardové odpisy související se špatnými investicemi. Že se krize netýká pouze USA, dokazuje také příklad švýcarské banky UBS, která reportovala ztráty kolem 4,5 miliard dolarů a oznámila odpisy v celkovém objemu 14,5 miliard dolarů.

Bude hůř
Jakoby nestačilo, že prakticky celý bankovní sektor je pod obrovským tlakem prodávajících obchodníků s cennými papíry, minulý týden přišla další rána. Francouzská banka  Société Générale ohlásila "zpronevěru" neuvěřitelných 4,8 miliard euro jediným jejím zaměstnancem, kterému se podařilo obejít interní kontrolní mechanismy a otevřít rizikové pozice v hodnotě několika desítek miliard eur (!). Načasování je skvělé, i když nebýt současné situace na trzích, nejspíš by se na to přišlo mnohem později.

Propuštění viníka a jeho neobvinění z podvodu navíc zasadilo velkou ránu samotné bance a důvěryhodnosti a schopnosti jejího managementu, o poklesu jejích akcií ani nemluvě (od oznámení podvodu ztratily již přes 20 %). Stále se navíc objevují spekulace, že banka se pouze snaží zakrýt vlastní ztráty, které chce hodit na hlavu jedinému obětnímu beránkovi.

Rovněž způsob, jakým byla zpráva oznámena, a skutečnost, že o ní vědělo několik lidí již pár dní před jejím oznámením (o možných problémech SG se mluvilo dokonce týden předem), vyvolává různé pochybnosti a spekulace. V každém případě situace kolem banky určitě nepřispívá ke zlepšování obrazu finančního sektoru v očích investorů. Jedni investoři prodávají, druzí se naopak těší na to, že se konečně propady zastaví a oni budou moci začít nakupovat za "super ceny".

Prokleté CDO ještě nedoúřadovaly
Vypadá to ale tak, že prokleté collateralised dept obligations (mnohem více známé jako CDO, někdy přeložené jako zajištěná dluhová obligace) ještě zdaleka neřekly poslední slovo. Nechci být jedním z těch, kteří vyvolávají paniku, a je pravda, že jsem se pořád snažil být optimistou. Ale problémům ještě není konec. Alespoň finanční sektor ještě, zdá se, zdaleka není na dně.

Minulý týden se začalo mluvit o problémech tzv. monoline pojišťoven, jejichž problémy mohou ještě více prohloubit již teď značně pošramocenou pověst bankovních institucí zapletených do obchodů s nástroji vázanými na subprime hypotéky v USA. Tyto úzce specializované pojišťovny se zabývají pojišťováním dluhopisových emisí. Vysoký rating těchto společností (většinou na úrovni AAA, který jim pomáhá udržet právě jejich úzká specializace) umožňuje získat vysoký rating také dluhopisovým emisím společností, které tak vysoký rating nemají, což přináší úsporu nákladů nebo daňové úlevy.

Špatným krokem se ale ukázalo rozhodnutí pojišťovat CDO. Krize na trhu subprime hypoték, která vedla ke snižování ratingu CDO, způsobila těmto pojišťovnám nemalé ztráty, které dnes ohrožují jejich vysoké ratingové ohodnocení. Jedna z menších monoline společností ACA Capital Holdings, pojišťující "horší" dluhopisy, už kvůli ztrátám z CDO zkolabovala a rating A jí byl snížen na CCC, načež její akcie spadly o 93 %.

A ostatním také přihořívá. Ratingová agentura Fitch už pohrozila snížením ratingu společnostem Ambac, MBIA a FGIC group, pokud nenavýší kapitál o miliardu dolarů (Amac už dokonce ztratil jedno áčko, MBIA reportoval za poslední kvartál 2007 rekordní ztrátu 2,3 miliard dolarů a snížení ratingu je na dohled). Snížení ratingu monoline pojišťoven bude znamenat rovněž snížení ratingu dluhopisů jimi pojištěných a velký problém pro investory, kteří mohou ve svých portfoliích držet pouze nejvýše ohodnocené dluhopisy. To pak povede k velkým výprodejům spojeným s poklesem cen a následným ztrátám u cenných papírů v hodnotě bilionů dolarů. Situaci nepomáhá ani oznámení společnosti S&P, která zvýšila odhad ztrát z CDO na 19 % z původních 14 %. To bude znamenat další ztráty způsobné snižováním ratingů těchto derivátových nástrojů.

Více na www.investujeme.cz