Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I při péči o malé dítě si můžete přivydělat neomezenou částku

aktualizováno 
Pokud jste doma s dítětem na rodičovské, můžete zároveň chodit do práce. Abyste však přitom měli nárok na dávky, musíte dodržet určitá omezení. Například dítě můžete dát do jeslí nebo školky jen na část dne nebo na několik dní v měsíci.
Ani péče o malé dítě vám nemusí bránit si přivydělat. Ilustrační foto.

Ani péče o malé dítě vám nemusí bránit si přivydělat. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nestačí vám mateřská či výše rodičovského příspěvku? Pokud dodržíte určité podmínky, nic vám nebrání si při péči o potomka přivydělat a neztratit přitom nárok na dávky od státu.

Na mateřské pracujte jen pro jiného zaměstnavatele

Matky, které nastoupily na mateřskou ze zaměstnání, mohou využít i v prvních měsících jakékoli pracovní nabídky kromě té od zaměstnavatele, u kterého pracovaly před porodem. Částka, kterou si vydělají, není nijak omezená. Mohou uzavřít smlouvu na dobu určitou i neurčitou, dohodu o pracovní činnosti, dohodu o provedení práce, smlouvu o dílo.

Omezenou možnost mají i podnikatelky, které aby splnily podmínku "nepracovat ve stejné práci", nesmí v době pobírání mateřské vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Mohou si však přivydělat na zaměstnaneckou smlouvu či jinou dohodu.

Do školky jen na omezenou dobu

Když už jste na rodičovské, pobíráte tedy rodičovský příspěvek, což je zpravidla od pěti měsíců věku dítěte, můžete si přivydělat celkem libovolně. Nikdo nebude zkoumat, ke kolika penězům přijdete, vydělat si můžete jakoukoli částku a přitom neztratíte nárok na dávky ve výši, kterou jste si zvolili.

Můžete klidně pracovat pro svého původního zaměstnavatele třeba na plný úvazek či si vydělávat jako osoby samostatně výdělečně činné. I tady však musíte splnit jednu důležitou podmínku, že dítě může do předškolního zařízení jen na část dne či na několik dní v měsíci.

Konkrétně, že nebude dítě mladší tří let v jeslích déle než pět dní v měsíci. U dítěte mezi třemi a čtyřmi roky nesmí doba návštěvy školky přesáhnout čtyři hodiny denně nebo pět dní v kalendářním měsíci. Omezení se týká jak státních, tak soukromých zařízení. Celodenní péči nemusí nutně zajišťovat sami rodiče, ale mohou potomka svěřit jinému dospělému (například babičce nebo placené tetě na hlídání).

Mateřská není rodičovská

Pojmem mateřská označuje mnoho rodičů celou dobu, kdy jsou s malým dítětem doma a berou peníze od státu. Není to však přesné, úřady rozlišují pojmy dva, a proto je dobré se v nich vyznat.

  • Mateřská dovolená je jen část doby, kterou tráví většinou maminka s dítětem. Správný název je peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Jde vlastně o nemocenskou vyplácenou 28 týdnů u jednoho dítěte a 37 týdnů u vícerčat. Většinou začíná šest týdnů před porodem a potom 22, respektive 31 týdnů po porodu. 
  • Rodičovská dovolená začíná po mateřské (u matek, které nemají nárok na mateřskou, hned po porodu). Je to období života, ve kterém rodiče pobírají rodičovský příspěvek. Délku vyplácení si pak mohou zvolit do dvou, tří či čtyř let věku dítěte.

Mějte na paměti, že úřady dělají ve školkách namátkové i pravidelné kontroly, takže pokud si myslíte, že zatajíte celodenní pobyt dítěte, budete pracovat na plný úvazek a přitom ještě od státu brát příspěvek, dříve či později se na to přijde.

Pozor na změnu smlouvy

Pokud se rozhodnete vrátit se do své původní práce předčasně, dejte si dobrý pozor, jakou smlouvu podepisujete. Třeba když nastupujete na zkrácený úvazek, dbejte nato, aby změna trvala jen do skončení rodičovské dovolené. Jen tak se budete moci bez problémů po skončení rodičovské vrátit za stejných podmínek jako před porodem.

Návrat do původní práce

Když žádáte o rodičovský příspěvek, zároveň se domlouváte se zaměstnavatelem, jak dlouho hodláte na rodičovské být. Původně sjednanou dobu je pak možné prodloužit. Ale nejdéle do tří let věku dítěte je zaměstnavatel povinný vás zařadit na místo podle původní pracovní smlouvy.

Když chcete zůstat doma déle, můžete požádat o prodloužení rodičovské dovolené do čtyř let věku dítěte. Zaměstnavatel vám pak může, ale nemusí vyhovět, záleží na dohodě.
Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz