Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I zaměstnaní by se měli zajímat o své daně

aktualizováno 
I lidem, kteří mají jen jednoho zaměstnavatele, se vyplatí starat se o své daně. Existuje totiž případ, kdy i oni jsou povinni podat daňové přiznání - a to v případě, že si chtějí snížit základ daně o úroky z hypotéky.

A i když tuto povinnost nemají, lépe řečeno nechtějí si snížit daň o úroky, vyplatí se jim kontrolovat, zda zaměstnavatel odečetl z jejich daňového základu vše, co měl. Tedy například částku na děti či sumy, které zaplatili například na úrocích z úvěrů ze stavebního spoření, na penzijní nebo životní pojištění nebo třeba peníze, které věnovali na charitu. Avšak za předpokladu, že svému zaměstnavateli potřebné dokumenty (potvrzení o zaplacených částkách) předali do 15. února. Všechny uvedené položky totiž mohou výrazně snížit daně.
 
Kdo podává daňové přiznání A

- zaměstnanci s jedním zaměstnavatelem, kteří u něj nepodepsali takzvané prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti
- zaměstnanci s více zaměstnavateli souběžně
(naopak lidé, kteří vystřídají během roku více zaměstnavatelů, ale nikde nepracují současně, daňové přiznání vyplňovat nemusí, měli by si však všude vyzvedávat potvrzení o zdanitelných příjmech a podepsat prohlášení k dani)
- zaměstnanci, kteří splácejí hypoteční úvěr, o jehož úroky si chtějí snížit daně

Chcete vědět, jak správně vyplnit daňové přiznání? Připravili jsme pro vás příklady s vyplněnými formuláři: tiskopisy B1, B2, B3, B4, příloha č. 1, příloha č. 2. Formuláře A1, A2, A3 a A4. Zadání příkladů naleznete ZDE.


Jak správně spočítat daň v případě, že si ji chcete snížit o úroky z hypotéky

1. Vyzvedněte si od každého svého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.

2. Pokud si chcete odečíst z daňového základu úroky z hypotéky, požádejte svoji banku o potvrzení. Stejně postupujte i v případě odpočtu úroků z úvěru ze stavebního spoření, životního pojištění či penzijního připojištění. Pokud si chcete odečíst dar na dobročinné účely, nemusíte doklad přidávat k daňovému přiznání, měli byste ho mít však po ruce pro případ kontroly z finančního úřadu. Vyžadovat ho po vás bude i mzdová účtárna, jestliže daně vypořádává za vás.

3. Z potvrzení o zdanitelných příjmech sečtěte všechny hrubé příjmy. Od výsledné částky odečtěte zaplacené pojistné.

4. Od výsledku odečtěte odčitatelné položky a nezdanitelné části daně - mimo jiné 38 040 korun na poplatníka, případně položku „na nezaopatřené děti“, „manželku s nízkým příjmem“ apod. Zákon o dani z příjmů umožňuje snížit dávku státu rovněž mimo jiné o dary na dobročinné účely, životní pojištění, penzijní připojištění či úroky z úvěrů na bydlení. Úplný výčet možností najdete v Pokynech k vyplnění daňového přiznání. Pozor - je v nich však chyba. Jako dar si můžete odečíst z daňového základu až 20 procent (10 na charitu obecně plus 10 na odstraňování živelních pohrom), nikoli jen 10, jak je uvedeno v tiskopisu.

5. Výsledek se zaokrouhlí směrem dolů na celé stovky.

6. Výsledné číslo slouží jako podklad pro výpočet daně. Tu určíte podle tabulky, kterou najdete v Pokynech k vyplnění daňového přiznání či zákoně o dani z příjmů.

7. Daň, kterou spočítáte, porovnejte se zaplacenými zálohami na daň. Najdete je na potvrzení o zdanitelných příjmech. Jestliže je rozdíl mezi vypočtenou daní a zálohami (daň minus zálohy) kladný, musíte státu doplatit. V případě, že vám vyjde záporná hodnota, na zadní straně tiskopisu daňového přiznání požádejte o vrácení přeplatku. 
 
8. Seznam povinných příloh k daňovému přiznání je uveden na jeho straně 3. 
 
Příklad k vyplněnému tiskopisu A naleznete ZDE.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz