Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ideální léto v práci: pitný režim a opalovací krém zajišťuje zaměstnavatel

aktualizováno 
Zaměstnavatel by měl leckdy zajišťovat pitný režim. Dělníci mají dokonce nárok i na krém na opalování. Častým sporem v kanceláři je teplota. Někdo patří mezi otvírače oken, jiný je zastáncem klimatizace. V kanceláři tak někdy může být pěkně dusno, i když ne vlivem počasí. Jak je to u vás v práci, můžete vyjádřit v naší anketě.
Vadí vám klimatizace? Prostě se dohodněte.

Vadí vám klimatizace? Prostě se dohodněte. | foto: Profimedia.cz

Pokud jste například zahradnice, zedník nebo řidič autobusu, dohady kolem větrání a klimatizace se vám nejspíš vyhnou. Budete ale řešit jiné problémy: jak se nespálit sluncem a nedostat úžeh či úpal z tepla. V ochraně před obojím by vám měl zaměstnavatel pomoci. Dokonce mu to velí zákoník práce.

Jak upozorňuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová, jsou zaměstnavatelé povinni zajistit bezpečné pracovní podmínky. "Mezi povinnosti patří i poskytování nápojů," upozorňuje. To znamená, že jsou povinni zajistit pitnou vodu a u některých povolání i takzvané ochranné nápoje.

Pití zdarma by měli dostávat například řidiči městské hromadné dopravy. "Vyplývá to i z kolektivní smlouvy," říká mluvčí pražského Dopravního podniku Ondřej Pečený. "Řidiči tramvají dostávají rozpustné nápoje a na konečných tramvají mají k dispozici zásobníky pitné vody," uvádí. Nápojové automaty slouží podobně řidičům autobusů. Nápoje zdarma jsou samozřejmostí v horkých letních dnech například i pro pracovníky Metrostavu.

V jednom z nařízení vlády je dokonce stanoveno, jaké množství takzvaných ochranných nápojů to má být. Mělo by odpovídat nejméně sedmdesáti procentům tekutin, které ztratíte za směnu potem a dýcháním. Kolik přesně a jaký typ nápoje zaměstnanci dostanou, by měla firma konzultovat s lékařem. Ten vychází z vyhodnocení rizik, konkrétních podmínek práce a znalosti zdravotního stavu jednotlivých zaměstnanců.

"Naši zaměstnanci, kteří pracují venku, dostávají také opalovací krémy," říká mluvčí Metrostavu František Polák. "Manažeři se snaží práci organizovat tak, aby nemuseli být lidé na slunci celý den. Mohou využívat i odpočinkových místností," dodává. A když je například bouřka? Pracovníci na stavbě umějí podle něj reagovat operativně, protože jejich práce závisí na povětrnostních podmínkách celý rok. Musí se umět přizpůsobovat například dešti nebo mrazu, takže ani blesky jim nedělají problém.

Rada

Mějte na paměti, že podle zákoníku práce je vám zaměstnavatel povinen zajistit podmínky, abyste mohli bezpečně pracovat. Případné problémy můžete konzultovat na hygienické stanici nebo oblastním inspektorátu práce.

Domluvte se, zda můžete porušit etiketu

V letním parnu může být problém s i oblečením. V některých firmách, například finančních ústavech, obchodech nebo ve službách, kde zaměstnanci komunikují se zákazníky, musí nosit oděv odpovídající pravidlům, takzvanému dress code. U mužů je to obvykle oblek včetně košile s dlouhými rukávy doplněný polobotkami, ženy zase oblékají kostýmy, k nim punčochy a lodičky.

Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka tyto zvyklosti nelze rušit, ani když teploty překročí třicítku. Můžete se však dohodnout s nadřízeným, že v kanceláři, kde jste sami a nekomunikujete se zákazníky, polevíte. Dopřejete si například krátký rukáv nebo nohy bez silonek. Přesto některý oděv zůstává v zaměstnání tabu. Jako například u mužů krátké kalhoty nebo u žen průhledná a malá trička či ultrakrátké sukně.

Rada

Pořiďte si pro horké letní dny formální oblečení z lehkých materiálů. Důležité schůzky, pokud je to možné, odložte na dobu, kdy nebude takové horko.

Dohodněte se na teplotě

Pokud sedíte v kanceláři nebo v open space, možná jste už někdy byli svědky podobných scén: jeden kolega během dne několikrát zapne a nastaví klimatizaci, druhý ji, ve chvíli, kdy si první kolega odskočí například na oběd, hned vypne a otevře okno. Dusno v místnosti tak zdaleka nemá na svědomí jen počasí.

"Klimatizace může být problém," přiznává Markéta Kuklová ze společnosti Microsoft. Podle ní si jejich pracovníci vycházejí vzájemně vstříc. Teplota v kancelářích je otázkou dohody a kompromisu. Žádná centrální pravidla pro výši teploty nemají ani ve společnosti T-Mobile. I když jak přiznává její mluvčí Jiří Janeček, také u nich pracují otvírači oken i studenomilní zastánci klimatizace. "Ještě se nestalo, že bychom se nedohodli," říká.

rada

Smlouvejte bez emocí. Dohodněte se na teplotě přijatelné pro obě strany. A počítejte s kompromisem. Když už nemůžete existovat bez otevřených oken, otevírejte je ve chvíli, kdy kolega, který naopak větrá nerad, není přítomný. Podobně postupujte i v případě klimatizace. Pokud se dohodnete předem na pevné teplotě, můžete tomu přizpůsobit i své oblečení. Odpadnou tak "zlé pohledy", že je někomu zima nebo teplo.

Jak vypadá léto u vás v kanceláři?

celkem hlasů: 3767

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

Teplo v kanceláři neřešíme, vždy se nějak dohodneme. 1698

Klimatizace je peklo, pořád se hádáme. 1042

Někdy mi vadí otevřené okno nebo klimatizace, ale dá se domluvit. 603

Máme v práci jednoho zastánce zimy a jsme z toho všichni nemocní. 424
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz