Ideální šéf - chiméra, nebo realita?

  • 23
Nikdo není dokonalý - ani v roli šéfa, ani v žádné jiné lidské roli. Bezchybní roboti bývají jen ve sci-fi. Ale člověk z masa a kostí se může ideálu hodně přiblížit.

Nehovoříme teď o ideálním nadřízeném otrokářského nebo vojenského typu. Řeč je o šéfovi v demokratické společnosti, který se svými lidmi může operovat jen „odsud až posud“. V rámci reálných možností udělá maximum ten vedoucí, který umí:
1) své podřízené koncentrovat a motivovat,
2) citlivě a rozumně zacházet s oponujícím podvědomím svých podřízených,
3) uplatňovat na své podřízené psychickou teorii relativity.

K bodu 1: Málokterý podřízený je rozhodnut od první minuty prvního dne svému novému šéfovi všechno kazit. Naopak - nové koště dobře mete - na obou stranách vztahu. Počáteční nadšení však vyprchává. Dochází-li lidem motivace, průměrný šéf většinou spoléhá na vynaložení jejich pevné vůle. Nasazuje rozum, logiku, formulace typu „je třeba to a to“. Není omylu většího a rozšířenějšího! Jedinou pákou jsou emoce. Spojení žádoucího chování s co největšími radostmi, příjemnými požitky pro podřízeného. S postupným nasazování emočních pák se krok za krokem vytváří návyk, rutina. A kde se vytvořil návyk, tam je vyhráno.

NENECHTE SI UJÍT
tele
Jak agenti získali na vás kontakt?
Doporučení znamená získat jméno osoby, která našemu klientovi důvěřuje a věří. Víte, jakým způsobem od vás agent získá kontakt na někoho blízkého?

Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu na stánku. Poslední zprávy však říkají - neukázněných zákazníků ubývá.

K bodu 2: Není nešťastnějšího slova ze strany šéfa k podřízenému než slovo „musíš“! Toto slovo drancuje z psychiky podřízeného i ty poslední zbytky chuti a motivace. Naše silné podvědomí při tlaku vždy myslí na opačnou možnost, preferuje ji, vždyť zakazované ovoce nejvíce chutná. Ideální šéf tedy nanese možnost určité činnosti - třeba plnění úkolu. K ničemu nenutí, jen jasně seznámí své lidi s důsledky plnění a neplnění. A nechá je si vybrat.

K bodu 3: Ideální šéf v náročné situaci prezentuje svým podřízeným nějakou horší možnost, horší situaci, než je ta jejich. Například v prvních minutách kritiky šéf nastíní nutnost vyhazovu. Pak nabídne podřízenému slast nevyhození z práce - avšak za podmínky perfektního splnění nějakého náročného úkolu. To se to pak plní, když kyne skvělá odměna „nevyhození“…