Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inflace? Kdepak, v hledáčku investorů už je HDP

aktualizováno 
Zájem trhu se přesunul jak v Evropě, tak za oceánem od sledování vývoje inflačních čísel ke sledování hospodářského růstu. Záplava slabých čísel z Evropy definitivně potvrdila to, co už mnozí očekávali, eurozóna prudce zpomaluje, a navíc ve 2. kvartálu poklesla i výkonnost ekonomiky Japonska.
Česká koruna náhle prudce oslabila.

Česká koruna náhle prudce oslabila. | foto: Profimedia.cz

Předešlý týden na trzích byl ve znamení zveřejnění zajímavých čísel jak z USA, eurozóny, tak Velké Británie a Japonska. Z reakce trhu na jednotlivá data lze vyčíst, na co se trh momentálně soustředí, co je středem zájmu. Inflace to není, jsou to čísla růstu.

Inflace v USA se vyšplhala na meziročních 5,6 %, nejvyšší úroveň od ledna 1991. Tato zpráva by jistě byla ještě před několika týdny negativní pro dolar, vzhledem k tomu, že situace v americké ekonomice není ještě růžová. Opak byl ale pravdou, dolar dokázal udržet zisky z předchozích týdnů a na páru s eurem v minulém týdnu zpevňoval asi o 1,5 %, na 1,4715 USD/EUR. Důvodem bylo téměř současné zveřejnění hospodářského růstu eurozóny, která oproti 1. čtvrtletí vykázala pokles o 0,2 %, což byl první náznak recese v eurozóně od zavedení eura. V USA se výhled pro americkou ekonomiku lepší, z čehož dolar jednoznačně těžil v uplynulém týdnu.

Libra je nepopulární
Posílení dolaru až na 6měsíční maximum rozhýbalo i ostatní měny. Britská libra ztrácela ve vztahu k dolaru. Na libru totiž doléhá kombinace zpomalující ekonomiky, vysokých inflačních čísel a vysokých úrokových sazeb. Spotřebitelská inflace se vyhoupla v červenci na britských ostrovech na meziroční 4,4 % a překonala tak očekávání trhu. Ve zprávě ze zasedání BoE zveřejněné v minulém týdnu banka očekává nejponuřejší scénář pro britskou ekonomiku za poslední desetiletí, a finanční trhy proto začaly započítávat sérii snižování úrokových sazeb. Libra ztratila na páru s dolarem přibližně 3 % a zakončovala týden okolo 1,85 USD/GBP. Na páru s eurem ztrácela libra 1,6 % a během pátečního dne se obchodovala na úrovni okolo 0,79 EUR/GBP.

Japonská ekonomika také oslabuje
Z úterý na středu v noci zveřejněná data z Japonska navíc také ukázala, že japonská ekonomika poklesla ve 2. kvartálu o očekávaných 0,6 %, což byl nejhorší výsledek za posledních sedm let. Navíc spotřebitelská důvěra v Japonsku spadla na nejnižší úroveň od roku 1982, kdy se index zavedl. Ačkoli špatné výsledky v tomto kvartálu byly očekávány, pokles v Japonsku nahlodaly pochybnosti o tom, že by druhá největší ekonomika světa mohla být nedotčena problémy v jiných částech světa.

Ceny zlata a ropy klesly. Zemědělské komodity naopak rostou
Ropa udržela pokles z předchozích pěti týdnů a odepsala si další asi 3 dolary, týden zakončovala ropa Brent kolem 111 USD/barel, a to i přesto, že americké zásoby ropy a benzinu překvapily výrazným poklesem. Trh ale přesvědčily zprávy o klesající světové poptávce v souladu s poklesem hospodářského růstu. Posílení dolaru pomohlo také poklesu ceny zlata, které si odepsalo asi 81 USD/unce, což představovalo pokles o 9,4 %, na 780 USD/unce.

 

Světové akciové trhy se vyznačovaly i minulý týden vysokou volatilitou, některé indexy zakončovaly týden s mírnou ztrátou nebo v malém plusu. Americký akciový index S&P ve čtvrtek zakončil na pondělní úrovni, Nasdaq si připisoval 2,1 %, Dow Jones ztrácel 0,5 %. Britský FTSE si během pátku za celý týden připisoval 0,3 %, DAX naopak ztrácel 1,4 %. Japonský Nikkei v minulém týdnu ztratil 2,0 %.

Česká ekonomika výrazně zpomalila
Hospodářský růst v České republice za 2. čtvrtletí zaostal za očekáváním trhu, když ekonomika rostla jen o meziročních 4,5 % oproti očekávaným 4,8 %. Navíc růst v 1. čtvrtletí byl revidován z meziročních 5,3 % na 5,1 %. Příčin zpomalení růstu ekonomiky bylo podle Českého statistického úřadu více. Mezi nejvýznamnější se řadí nevýrazný hospodářský růst v zemích hlavních obchodních partnerů, vysoká loňská srovnávací základna, výrazné posilování koruny vůči dolaru a euru, které ovlivnilo hospodaření společností, vliv mělo také zpomalení růstu výdajů domácností na konečnou spotřebu způsobené vysokou inflací.

Česká koruna po zveřejnění čísel růstu prudce oslabila, přestože v předchozích dnech měla tendence umazávat ztráty z předešlého týdne. Koruna oslabila k euru v minulém týdnu asi o 0,6 %, na 24,51 CZK/EUR, k dolaru pak o 2,2 %, na 16,63 CZK/USD.

V Maďarsku, Polsku a na Slovensku jsme se dočkali zveřejnění spotřebitelské inflace za červenec. V Maďarsku inflace nepřekvapila, když zůstala na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, a to na meziročních 6,7 %. V Polsku jsme se také nedočkali překvapení, když inflace dle očekávání vzrostla na meziroční 4,8 % z 4,6 % v červnu. Na Slovensku se taktéž inflace vyhoupla na meziroční 4,8 % z předchozích 4,6 %, přitom ekonomika zpomalila růst v 2. čtvrtletí na 7,6% z 8,7 % v 1. čtvrtletí. Tak jako česká měna, tak i zlotý a forint (slovenská koruna obchoduje stále téměř na stejné úrovni a vyčkává už jen na přijetí eura) měly v minulém týdnu tendenci oslabovat. Ve střední Evropě došlo na vybírání zisků, forint ztratil k euru 1,3 % a obchoduje se aktuálně na 239 HUF/EUR, zlotý ztratil téměř 2 % a posunul se na úroveň okolo 3,33 PLN/EUR.

Ztrácely i burzy v regionu, konkrétně pražská burza ztrácela za celý týden během pátečního odpoledne asi 0,8 %, budapešťská burza asi 1,5 % a varšavská asi jen 0,5 %.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz