Internet

Internet | foto: Profimedia.cz

Internet: Chyťte se levně do sítě

  • 41
Připojit se k internetu můžete za několik desítek, stovek i tisíc korun měsíčně, ale třeba i zdarma. Možností je mnoho. Jak vybrat tu nejvýhodnější?

Nechcete za připojení platit nic? Jděte do knihovny. „Knihovny získají na tři roky rychlé připojení zdarma a musí zajistit bezplatný přístup veřejnosti po celou otevírací dobu,“ říká mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. Bez peněz lze brouzdat sítí i u některých benzinových pump, v hotelech či nákupních střediscích.

Úplný seznam těchto míst včetně informace, zda jsou zdarma, či za poplatek, neexistuje, protože jejich provozovatelé nemají povinnost se nikde registrovat. Přesto jedna databáze vzniká, a to na webové adrese www.verejnyinternet.cz. Zapsalo se tu podle Jaroslava Wintra ze sdružení BMI, které se zabývá problematikou internetu, asi 1500 subjektů, z toho 1200 tvoří právě knihovny. Zbytek mimo jiné internetové kavárny či obchody.

Z obýváku za pět set

Pohodlnější než chodit za internetem ven je mít ho doma na vlastním počítači. Těm, kteří ho otevřou jen výjimečně, například  mimošpičku, bude stačit měsíčně několik desítek korun. Tolik zaplatí za minuty takzvaného vytáčeného připojení pomocí pevného nebo mobilního telefonu a modemu v počítači. Pokud si „odskočíte“ na internet častěji, připravte si na měsíc 500 a více korun. Takové jsou paušály za čtyřiadvacetihodinové připojení.

Díky konkurenci internet v poslední době zlevňuje. Za méně peněz než před několika měsíci dnes získáte připojení s vyšší rychlostí a větším množstvím přenesených dat. Například společnost Karneval zvýšila rychlost až čtyřikrát, takže za vysokorychlostní internet po kabelu s rychlostí 1000 kilobitů za sekundu zaplatíte měsíčně 475 korun.

Český Telecom si účtuje za tarif s rychlostí 2048 kilobitů za sekundu necelých 713 korun, dosud za tuto cenu zákazník získal rychlost čtyřikrát nižší. Přitom rychlost okolo 1000 kilobitů stačí podle Romana Všetečky ze serveru technet. idnes.cz i například na stahování her, filmů či poslouchání hudby.

Zatím jsme na konci

Přestože cena služeb se snižuje, stále patříme v Evropě k zemím s poměrně nízkým počtem domácností, které mají internet. S 20 procenty napojených domácností patří Česku 22. místo. Přitom průměr za původní patnáctku EU činí necelých 50 procent. Ke špičce patří Island či Nizozemsko. Výhodné paušální připojení není v Česku zatím dostupné všem. Ten, kdo má pevnou linku Českého Telecomu, může sáhnout po připojení s pomocí ADSL technologie.

Ceny měsíčních paušálů začínají obvykle zhruba na úrovni necelých 500 korun. K nim je ovšem nutné připočítat platbu za hlasový tarif Českého Telecomu, samostatnou ADSL linku mít nelze. Pevné připojení k internetu za zhruba stejné ceny, ale bez nutnosti platit telefonní paušál, nabízejí společnosti provozující kabelové televize. Ty jsou však dostupné jen v některých oblastech. Například společnost Karneval pokrývá podle svého mluvčího Jana Hlaváče asi půl milionu domácností.

„Mírně navrch, co se týče poměru ceny a rychlosti připojení včetně limitů stahovaných dat, mají sítě kabelové televize před ADSL,“ hodnotí situaci Roman Všetečka. Naději získat výhodné celodenní připojení i v místech bez kabelové televize dává bezdrátová Wi-Fi technologie. Ta může být podle Romana Všetečky za určitých okolností dokonce nejlevnější alternativou čtyřiadvacetihodinového připojení, i to však má omezení. O jeden Wi-Fi bod, který přenáší signál, se zpravidla dělí více uživatelů a může se „zahltit“. Nonstop připojení nabízejí také všichni mobilní operátoři.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Čtěte - Vyplatí se?

Možností, jak se připojit k internetu, je několik. Kterou si však vybrat, aby splnila vaše představy a přitom příliš nezatížila peněženku?

Vytáčené připojení od 200 korun měsíčně

Výhodou je, že je dostupné všude, kde je telefonní přípojka. Tedy téměř všude. Nevýhodou pak nízká rychlost a hlavně relativně vysoká cena, protože kromě spojení je třeba platit i telefonní paušál minimálně 190 korun.
+ snadno dostupné
- drahé, když se hodně využívá

ADSL připojení 700 korun měsíčně

Rychlé připojení s velkým množstvím tarifů na výběr. K dispozici na většině míst, kde je telefonní linka, ne však na všech. Nevýhodou je závislost na telefonu, protože musíte platit Telecomu paušál, minimálně 329 korun.
+ rychlé
- bývá omezený objem dat

Připojení přes mobil 750 korun měsíčně

Velkou výhodou je mobilita – internet funguje všude, kde je signál pro telefon. Klasické GRPS připojení však není příliš rychlé, modernější způsoby EDGE nebo CMDA zase vyjdou dráž.

+ mobilní
- pomalé nebo drahé

Wi-Fi bezdrátové připojení 500 korun měsíčně

Na výběr je z mnoha tarifů, celkově je cenově spíše příznivé. Horší je to s dostupností: v některých místech působí i několik operátorů, jinde není k dispozici nikdo. Větší šanci mají lidé z měst a okolí.

+ rychlé
- místy nedostupné

Internet přes kabelovou televizi 500 korun měsíčně

Rychlost výborná a za velmi dobroucenu. Jenže jen v místech, kde je zavedena kabelová televize. Šanci máte na sídlišti velkého města, na vesnicích a ve staré zástavbě kabelovou nabídku pravděpodobně nedostanete.
+ rychlé
- málo dostupné