Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internetbanking: jak se nenechat okrást

aktualizováno 
Internetbanking a jeho zabezpečení vždy bylo, je i bude středem pozornosti nejen klientů a bankovních domů, ale také různých podvodníků, či útočníků. Víte, jak bezpečně obsluhovat svůj účet přes internet?

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Počet lidí s prakticky již neomezeným přístupem k internetu stále roste. Stále více z nich také vyhledává způsob, jak obsluhovat svůj bankovní účet z práce a z domova. Právě k tomu slouží internetové bankovnictví, k jehož využívání nás tlačí banky nejen radami, ale i cenovou politikou.

A stejně jako u čehokoliv jiného, s rostoucím počtem uživatelů vzdáleného přístupu k účtu, přibývá i pokusů o zneužití zejména internetového bankovnictví.
Tohoto jevu si všímá i ČNB, jejímž úkolem je mimo jiné dohlížet na to, aby jednotlivé banky při poskytování svých služeb průběžně vyhodnocovaly s nimi spojená rizika a přijímaly příslušná opatření k jejich omezení.

A tak se ČNB v této souvislosti rozhodla učinit poměrně neobvyklý krok. Vydala totiž dokument Upozornění na rizika spojená s využíváním internetového bankovnictví.

popisekTEST INTERNETBANKINGU 2006blýská se na lepší časy

Shrňme tedy základní pravidla, která byste měli dodržovat a přispět tak k větší bezpečnosti vašich osobních financí. Tato pravidla rovněž naleznete v již zmíněném dokumentu.

1) K obsluze bankovního účtu používejte výlučně důvěryhodný a řádně zabezpečený počítač.

2) Používejte k obsluze bankovního účtu vždy aktualizovaný operační systém, aktualizovaný internetový prohlížeč, funkční a aktualizovaný antivirový program, funkční firewall (tj. filtr umožňující řízenou kontrolu uskutečňované komunikace z a do počítače uživatelem), aktualizované nástroje specializované na detekci a odstranění škodlivého software.

3) Kombinujte autentizaci (prokázání totožnosti) při přístupu k účtu přes internet s prostředky na internetové komunikaci nezávislými, např. autentizačními kalkulátory, potvrzením transakce pomocí SMS aj. Používáte-li digitální certifikát mějte jej bezpečně uložený, nejlépe v zašifrované podobě, na přenosném médiu mimo vlastní počítač.

4) Nikdy nikomu nesdělujte autentizační údaje používané při přihlašování a nepovolujte v nastavení počítače jejich automatické zapamatování systémem.

5) Nereagujte na e-mailové zprávy s podezřelým názvem a obsahem, zejména v případě, kdy je po vás požadováno sdělení osobních údajů, hesel, kódů PIN, apod. (pokud k takovému sdělení zpráva vybízí, jedná se velmi pravděpodobně o podvodné jednání, proto o tom informujte vaši banku. Vaše banka po vás totiž nikdy nebude požadovat autentizační údaje elektronickou nebo jinou poštou ani telefonicky).

6) Nespouštějte přílohy podezřelých e-mailových zpráv a ani neklikejte na odkazy, které obsahují e-mailové zprávy od adresátů, které neznáte. Zprávy jakkoliv podezřelé raději vůbec neotvírejte a rovnou je smažte.

7) Nepoužívejte jednoduchá hesla ani hesla, která lze odvodit z informací o vaší osobě.

8) Dojde-li již ke ztrátě, krádeži nebo prozrazení přihlašovacích údajů nebo digitálního certifikátu, ihned požádejte banku o zablokování účtu.

9) Využívejte limity omezující výši aktivních transakcí prováděných na vašem účtu prostřednictvím internetového bankovnictví.

10) Často kontrolujte pohyby na svých účtech a platby platební kartou. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí se ihned obraťte na vaši banku.

11) Průběžně sledujte informace a doporučení věnovaná bezpečnosti internetového bankovnictví vydávaná vaší bankou.

12) Zajímejte se o další formy přístupu k internetovému bankovnictví nabízené vaší bankou s důrazem na úroveň zabezpečení.

popisekHLEDÁTE VHODNÝ DÁREK?
Zkuste nákup přes internet

Odborníci tvrdí, že elektronické bankovnictví bez rizika neexistuje. Banky zase, že musí nacházet přijatelný kompromis mezi uživatelskou akceptovatelností a dostatečnou mírou zabezpečení. Klient přitom každopádně očekává, a jistě právem, že banka udělá vždy pro zajištění bezpečnosti vlastních služeb maximum.

Obvykle však nejslabším článkem v řetězci možného zajištění elektronické obsluhy bankovního účtu je samotný uživatel. Nezapomínejte proto, že je vždy nutné zacházet s identifikačními údaji (přístupovými kódy apod.) stejně obezřetně, jako s hotovostí v peněžence.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ilustrační snímek

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a...

Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Ilustrační snímek

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Další nabídka

Kurzy.cz

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.
Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve for... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.