Zmapováno: na co teď nekliknout, abyste si nenadělili finanční problém

Pohyb zákazníků v otevřených kamenných obchodech je omezený a řada obchodů je stále zavřená. O to víc se daří e-shopům. Letos očekávají rekordní tržby i rekordní příliv nových zákazníků, kteří s internetovým zakupováním moc zkušeností nemají. S nezkušeností lidí však počítají i nejrůznější podnikavci a internetoví podvodníci.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii i blížící se Vánoce jsou pro nepoctivce podhoubím pro rozhození sítí. Počítají se zvědavostí lidí, snahou Čechů ušetřit a skvěle nakoupit i s tím, že koronavirová krize vyvolává v mnohých lidech stres, což může vést k nepozornosti a přehlédnutí varovných signálů.

Že jste zkušení a na jejich finty a taktiky nenaletíte? Možná. Internetová gramotnost Čechů se podle každoročních průzkumů České bankovní asociace mírně zlepšuje, přesto je stále na průměrné úrovni.

„Ať chceme nebo ne, jsme to my sami, kdo online podvodníkům nahrává. Jsme neopatrní, činíme unáhlená rozhodnutí, nečteme pořádně e-maily a nevěnujeme dostatečnou pozornost zabezpečení svých zařízení,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Přes 61 tisíc Čechů se nachytalo na falešné internetové bankovnictví

I když je letos největší hrozbou koronavirus, do vaší e-mailové schránky mohou zavítat i jiné viry a hrozby. Pod vidinou výhodné a jedinečné nabídky můžete během pár kliků přijít o hodně peněz i nervů.  Na co můžete naletět a jak se nenechat nachytat?

Nenadělte si ransomware

Jedním z nejčastějších pokusů internetových podvodníků, jak vysát z lidí peníze, je nyní tak zvaný ransomware. Název ransomware je odvozený ze složení anglických slov ransom (výkupné) a software (program). Do e-mailu vám může přistát v záplavě nejrůznější zpráv a nabídek.

Pro jeho šíření využívají útočníci nejčastěji e-mail s podvrženou přílohou. Když přílohu otevřete, program se spustí a „nakazí“ systém. Tedy přesněji škodlivý program zablokuje počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná a útočník pak požaduje výkupné za odšifrování dat. Obvykle prostřednictvím kryptoměn, protože vlastníci krypto účtů i platby na nich jsou anonymní, a tudíž nevystopovatelné.

A co vás může přimět na takovou přílohu kliknout? „Tvůrci ransomware nyní využívají koronavirová témata a zcela jistě nasadí i témata vánoční. Ransomware se tak v předvánočním období může skrývat třeba v nabídkách výhodných nákupů, falešných fakturách za nákup ale i výzvě k vyzvednutí či sledování doručovaného zboží,“ upozorňuje Petr Kocmich, architekt kybernetické bezpečnosti v IT společnosti ANECT.

Pozor na klasické viry

Vedle ransomware hrozí i klasické viry, jako je malware a další nevyžádané trojské koně mířící nejen do počítačů, ale také do mobilních telefonů a tabletů.

Opět zesílí útoky hackerů na firemní i domácí počítače, varuje expert

„Malware se v naprosté většině případů šíří v přílohách e-mailů. Proto bych apeloval na uživatele, aby neotevírali jakékoli podezřelé zprávy a nestahovali takové přílohy a to i v případě, že škodlivý kód měl bezpečnostní software bez problémů zachytit,“ radí Ondřej Šafář ze společnosti ESET. Kliknutím totiž může do svého internetového zařízení vpustit trojského koně, který vás připraví o vaše hesla, jež si ukládáte v prohlížeči.

„Do mobilních zařízení si instalujte pouze aplikace z ověřených zdrojů, jako je AppStore, Google Play, a zvýšené pozornosti dbejte při dotazu na přidělení oprávnění, které aplikace požaduje. Jako vždy platí, že otevírání nevyžádaných a nejasných příloh může být zásadní riziko, stejně tak jako klikání na odkazy v takových e-mailech,“ dodává Petr Kocmich.

Vždy si pak zkontrolujte jméno odesílatele zprávy a porovnejte ho s e-mailovou adresou. Podržením kurzoru myši nad odkazem lze zobrazit skutečnou adresu odkazu, kam směřuje, a zjistit, zda odpovídá tomu, o čem se hovoří ve zprávě. „V případě pochybností neváhejte, na webu najděte kontakty údajného odesilatele a prověřte si pravost a platnost požadavku nebo nabídky. Pár minut času a úsilí vložených do ověření se vám vždycky vyplatí,“ radí Aleš Mahdal, konzultant kybernetické bezpečnosti z ANECTu.

Zázračně nízká cena může být drahá

Letos budou po internetu kolovat i skvěle vypadající nabídky zboží za zázračně nízké ceny nebo oznámení o výhře něčeho drahého a velmi žádoucího. Častým nástrojem těchto podvodů jsou drahé telefony od Apple, Samsungu a dalších výrobců. 

V oblibě pak podvodníci mají také drahé televize či domácí vybavení. I zde platí, že pokud je něco příliš levné, je to zásadně podezřelé, a nakupovat byste měli pouze u ověřených e-shopů.

Podvodníci budou ve velkém prodávat i padělky a levné šunty vydávat za originální značkové zboží. Vždy si proto ověřte, kolik originál stojí, jak přesně vypadá a jaké má parametry.

Pozor si dejte také na to, že řada podvodů bude využívat zpoplatněných SMS, placení zboží přes mobilní telefony i toho, že za aktuální situace mnohem více platíme platebními kartami a bezkontaktním způsobem.

Množí se podvodné e-shopy

S rostoucím zájmem o internetové nákupy narůstají i počty nekalých e-shopů, jejichž provozovatelé si nelámou hlavu s dodržováním zákonů. Varuje před nimi Česká obchodní inspekce, která v období pandemie pokračuje v kontrolách internetových obchodů. Ve 3. čtvrtletí 2020 proklepla ČOI celkem 160 e-shopů. Porušení zákona o ochraně spotřebitele přitom zjistila u 128, tedy u 80 % kontrolovaných.

ČOI upozorňuje: Seznam rizikových e-shopů

Na první pohled jsou neférové e-shopy od těch seriózních a funkčních obtížně rozeznatelné. Zpravidla se jim ale nedovoláte, na e-maily neodpovídají, platby vyžadují předem, nebo rovnou chtějí zadat platební kartu, ze které si vezmou peníze, aniž by cokoliv bylo dodáno.

Obrana je ale přitom jednoduchá: nakupujte pouze tam, kde lidé nakupují už roky, a je jasné, že takovýto e-shop je důvěryhodný, seriózní a nepřekvapí vás klamavým chováním. V případě méně známých e-shopů pak čtěte recenze a zkušenosti uživatelů na srovnávačích e-shopů, kterých je na trhu hned několik, a vybírejte e-shopy s velkým počtem pozitivních recenzí.

Vyhráli jste? Radovat se nemusíte

Do vašeho e-mailu může přistát i řada dalších snah o podvod, třeba zaručená zpráva, že jste něco vyhráli, nebo podědili. I v takovém případě kroťte své emoce a zvědavost.

Podobné zprávy rovnou v e-mailu označujte jako spam či phishing (rhybaření), nebo je jednoduše smažte. A ujistěte se, že na ně nenaletí někdo z vaší rodiny, ať už děti nebo starší rodiče, na které se hackeři při svých útocích zaměřují zpravidla nejčastěji.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...