Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internetová reklama už nejsou jen bannery: trendem je video

aktualizováno 
Reklama na internetu už dnes není pouze "ten otravný obrázek, který na vás bafne přes půl stránky a nelze se ho zbavit". Tvůrci reklamy, kteří si jsou negativních reakcí lidí vědomi, se pustili do vývoje dalších, méně agresivních formátů. Pomáhají jim pokročilé technologie.
Na internetu se využívají nové technologie pro větší interakci, přesnější měření a sofistikovanější možnosti cílení reklamy.

Na internetu se využívají nové technologie pro větší interakci, přesnější měření a sofistikovanější možnosti cílení reklamy. | foto: Profimedia.cz

Posledním trendem je zobrazování videoreklam – je to krok dozadu a dva dopředu po předchozím období trendu textových reklam. Znamená samozřejmě vždy nutnost nějak návštěvníka upoutat a navodit v něm pocity pro rozhodnutí. Nemusí být zdaleka jediným cílem kliknutí a přechod na cílové stránky. I povědomí o značce je důležité – nikdy totiž nevíte, kdo a kdy bude potřebovat vaše služby v budoucnu. Videoreklamy nabízí bez nějakých hlubších znalostí formátů a záludností vytvoření právě takového informačního "zážitku".

Videoreklamy místo televizních
Nástup videoreklam umožňují dvě věci - rozšíření vysokorychlostního internetu a zaměření mediálních a kreativních agentur směrem k webu. Dříve sporadické kampaně velkých značek, prezentovaných pouze v TV kampaních, jsou už dnes na internetu pravidlem. Převést takovou kampaň z televize na webové stránky není žádný technický problém.

Na pozadí se využívají nové technologie pro větší interakci, přesnější měření a sofistikovanější možnosti cílení. Trendem nebo pokračující evolucí je rozšiřování analýz a statistik z takových kampaní, které už předčí vyhodnocení z jiných typů médií, byť to klade nároky na širší znalosti hodnotitelů. A to nejsou vyčerpány všechny možnosti, reklamou může být i vlastní  obsah (PR článek, tisková zpráva). Na trhu se nabízejí kombinace těchto možností.

. internetová reklama

Hlavní formáty internetové reklamy
- obrázková
- interaktivní animace s formulářem
- textová
- video

Lze ji zacílit
- na jednotlivé stránky
- plošně na obory a zaměření obsahu
- podle technických parametrů prohlížeče a počítače
- podle regionu i na konkrétní město nebo síť
- podle pohybu návštěvníka ve stránkách (předchozí stránka, předchozí reklama...)
- podle času
- podle slov ve stránce nebo slova ve vyhledávaní

Reklama se může zobrazit
- staticky v obsahu a okolo
- překrýváním obsahu
- podtržením slova v textu a zobrazením při najetí myši (intext)
- ve streamovaném videu

Jak se platí reklama:
- za počet zobrazení (CPI)
- za určité časové období – "pronájem"
- za jednotlivé kliknutí (PPC)
- za následnou akci po zhlédnutí reklamy (objednávka, registrace)
- provizí z objednávky

Které se vyplatí nejvíce?
Záleží na tom, co inzerent od reklamy na internetu očekává a jaké má možnosti – finanční i kreativní. Nejlevnější reklamou je samozřejmě výměnná (reklama za reklamu), která nestojí nic. Ale pokud opomeneme barter, pak nejlevněji vychází textová reklama v PPC systémech (platba za klik). Slogan si vymyslí snad každý a platit lze průběžně a po troškách.

Kdo má vyšší plány s budováním značky, poohlédne se asi po nějaké vizuální prezentaci. Ceny jsou vyšší, ale značka je pak skutečně vidět. Nový formát Intextové reklamy nabízí kombinaci obojího: za nízkou cenu efektivní "klikací" textová i vizuální reklama s příplatky za zobrazování. Jako všude – i když spuštění takové reklamy není složité, přesto je optimální obrátit se na odborníky, kteří navrhnou ideální kombinaci na konkrétní potřeby. Nemusí to být dražší a vyvarujete se chyb začátečníků.

Na kolik vyjdou a co umí?
Cena internetové reklamy začíná už na pár haléřích za klik nebo impresi. Ve stránce v prohlížeči umí všechno možné i nemožné a výstupem jsou i podrobné statistiky a analýzy.

Internet vyžaduje při "konzumaci" aktivitu uživatele - surfaři jsou tedy naladěni na příjem informací a věkové skupiny jsou mladší než u ostatních médií. Obsah přijímají kritičtěji. Reklama je na rozdíl od ostatních médií (TV, rádio atd.) interaktivní. Na druhou stranu je zde více roztříštěný reklamní trh a u některých zadavatelů panuje v toto mladé reklamní médium stále ještě nedůvěra.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz