Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intuice vám může pomoci i v práci, říká psycholog

aktualizováno 
Už jste si někdy posteskli slovy: "Já jsem věděl, že to nemám dělat…" Jakýsi vnitřní hlas vás varoval, ale vy jste ho neposlechli a pak jste toho litovali. Tak to byl hlas vaší intuice. Jde o dosud v psychologii neprobádaný fenomén.
Kromě zkušeností potřebujete pro intuitivní jednání také představivost a sebevědomí.

Kromě zkušeností potřebujete pro intuitivní jednání také představivost a sebevědomí. | foto: Profimedia.cz

Intuice = trochu magie, trochu nadání, ale vždy neuchopitelná schopnost jedince. Jedni přísahají, že jejich intuice se nikdy nemýlí, druzí to považují za nesmysl a nevěří ničemu bez důkazů. 

Intuice je funkce mozku

Nejprve musím zklamat všechny, kdo řadí intuici do oblasti kouzel a parapsychologických jevů. Je funkcí mozku a díky magnetické rezonanci dnes dokonce víme, které oblasti mozku aktivuje. Co nevíme, je to, jak přesně schopnost předvídat funguje. Je jasné, že k nám promlouvá jinak než běžné myšlení. V podvědomí pracuje na nějakém problému, ale vám nedává výstup v podobě myšlenek, ale pocitů. Představte si to jako situaci, kdy jedete městem domů. Skoro ani nevíte, kterou ulicí projíždíte, protože cestu dobře znáte. A najednou máte pocit, že něco není v pořádku. Zpozorníte a začnete se kolem sebe rozhlížet. A náhle si uvědomíte, že skončila oprava silnice.

Podobně samozřejmě funguje i ve složitějších případech. Obrovská kapacita mozku nabízí možnost zpracovávat i velmi komplexní problémy. Třeba máte intuici při posuzování druhých. Určitě si vybavíte situaci, kdy jste z někoho "neměli dobrý pocit" a pak se ukázalo, že to je skutečně problémový člověk. Jenže přiznejte si poctivě, nebylo to i opačně? Nestalo se vám, že jste se mýlili?

Pokud Středoevropana vychovaného ve městě postavíte na křižovatku v Praze, Vídni či Budapešti a zeptáte se ho, kde je nejbližší restaurace, intuitivně se vydá správným směrem. Je přitom jedno, že je v městě poprvé. Když do stejné situace postavíte domorodce z Papuy-Nové Guiney, pravděpodobně se vydá nesprávně. Ale zkuste intuici hocha ze Žižkova využít při hledání cesty v pralese. Jednoduše řečeno, zkušenosti přinášejí schopnost využít určitého "mustru" pro intuici.

Věřte, ale ověřte

Velmi hezky o tom mluví v jednom svém eseji Zdeněk Matějček, který po čtyřicetileté praxi dětského psychologa dokázal intuitivně diagnostikovat potíže dítěte už "ve dveřích" ordinace. Ale zároveň upozorňuje, že ani tak se na svou intuici nikdy nespolehl jako na jediné měřítko a pokaždé udělal poctivou diagnostiku. A i když to byly vzácné případy, přece jen byl někdy překvapen, jak moc se jeho předvídavost mýlila. Zdůvodnění je jasné: šlo o tak originální případ, že zkušenostní model intuice jednoduše nefungoval.

Kromě zkušeností potřebujete pro dobrou intuici také dostatečnou představivost a přiměřené sebevědomí. Bez představivosti mozek nepropojí podobné situace, a tak vám intuice nemá jak napovědět. Malé sebevědomí pak vede často k nedůvěře ve vlastní intuici.

Intuice může v mnoha případech pomoci, ale musíte ji umět správně používat. Jednoduché pravidlo říká, máte-li z něčeho špatný pocit, zastavte se a přemýšlejte, co je špatně. Naopak, máte-li z něčeho dobrý pocit, udělejte to a pak jen ověřte, jestli to funguje. Používejte svou intuici jako důležitý poradní hlas, ale vždy přizvěte také rozum, logiku a důkazy. Je to cesta, jak více využívat kapacitu vašeho mozku.

Text je ukázkou z připravované knihy psychologa Tomáše Vašáka s názvem Jak se nezbláznit.

Autoři:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Reverse charge

Reverse charge

Kurzy.cz Jednou z hlavních priorit Ministerstva financí je zlepšení výběru daní s důrazem na efektivní řešení úniků v oblasti DP...

Najdete na iDNES.cz