Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intuice vám může pomoci i v práci, říká psycholog

aktualizováno 
Už jste si někdy posteskli slovy: "Já jsem věděl, že to nemám dělat…" Jakýsi vnitřní hlas vás varoval, ale vy jste ho neposlechli a pak jste toho litovali. Tak to byl hlas vaší intuice. Jde o dosud v psychologii neprobádaný fenomén.
Kromě zkušeností potřebujete pro intuitivní jednání také představivost a sebevědomí.

Kromě zkušeností potřebujete pro intuitivní jednání také představivost a sebevědomí. | foto: Profimedia.cz

Intuice = trochu magie, trochu nadání, ale vždy neuchopitelná schopnost jedince. Jedni přísahají, že jejich intuice se nikdy nemýlí, druzí to považují za nesmysl a nevěří ničemu bez důkazů. 

Intuice je funkce mozku

Nejprve musím zklamat všechny, kdo řadí intuici do oblasti kouzel a parapsychologických jevů. Je funkcí mozku a díky magnetické rezonanci dnes dokonce víme, které oblasti mozku aktivuje. Co nevíme, je to, jak přesně schopnost předvídat funguje. Je jasné, že k nám promlouvá jinak než běžné myšlení. V podvědomí pracuje na nějakém problému, ale vám nedává výstup v podobě myšlenek, ale pocitů. Představte si to jako situaci, kdy jedete městem domů. Skoro ani nevíte, kterou ulicí projíždíte, protože cestu dobře znáte. A najednou máte pocit, že něco není v pořádku. Zpozorníte a začnete se kolem sebe rozhlížet. A náhle si uvědomíte, že skončila oprava silnice.

Podobně samozřejmě funguje i ve složitějších případech. Obrovská kapacita mozku nabízí možnost zpracovávat i velmi komplexní problémy. Třeba máte intuici při posuzování druhých. Určitě si vybavíte situaci, kdy jste z někoho "neměli dobrý pocit" a pak se ukázalo, že to je skutečně problémový člověk. Jenže přiznejte si poctivě, nebylo to i opačně? Nestalo se vám, že jste se mýlili?

Pokud Středoevropana vychovaného ve městě postavíte na křižovatku v Praze, Vídni či Budapešti a zeptáte se ho, kde je nejbližší restaurace, intuitivně se vydá správným směrem. Je přitom jedno, že je v městě poprvé. Když do stejné situace postavíte domorodce z Papuy-Nové Guiney, pravděpodobně se vydá nesprávně. Ale zkuste intuici hocha ze Žižkova využít při hledání cesty v pralese. Jednoduše řečeno, zkušenosti přinášejí schopnost využít určitého "mustru" pro intuici.

Věřte, ale ověřte

Velmi hezky o tom mluví v jednom svém eseji Zdeněk Matějček, který po čtyřicetileté praxi dětského psychologa dokázal intuitivně diagnostikovat potíže dítěte už "ve dveřích" ordinace. Ale zároveň upozorňuje, že ani tak se na svou intuici nikdy nespolehl jako na jediné měřítko a pokaždé udělal poctivou diagnostiku. A i když to byly vzácné případy, přece jen byl někdy překvapen, jak moc se jeho předvídavost mýlila. Zdůvodnění je jasné: šlo o tak originální případ, že zkušenostní model intuice jednoduše nefungoval.

Kromě zkušeností potřebujete pro dobrou intuici také dostatečnou představivost a přiměřené sebevědomí. Bez představivosti mozek nepropojí podobné situace, a tak vám intuice nemá jak napovědět. Malé sebevědomí pak vede často k nedůvěře ve vlastní intuici.

Intuice může v mnoha případech pomoci, ale musíte ji umět správně používat. Jednoduché pravidlo říká, máte-li z něčeho špatný pocit, zastavte se a přemýšlejte, co je špatně. Naopak, máte-li z něčeho dobrý pocit, udělejte to a pak jen ověřte, jestli to funguje. Používejte svou intuici jako důležitý poradní hlas, ale vždy přizvěte také rozum, logiku a důkazy. Je to cesta, jak více využívat kapacitu vašeho mozku.

Text je ukázkou z připravované knihy psychologa Tomáše Vašáka s názvem Jak se nezbláznit.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz