Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojte se investic. Čtyři kroky, jak zkrotit investiční riziko

aktualizováno 
Investiční riziko. Termín, který laika již předem odrazuje od jakéhokoliv pokusu někam investovat. „Pro poučeného investora je investiční riziko součást přirozeného procesu investování, se kterým lze pracovat a využít ve vlastní prospěch,“ říká Miloš Lang z NN Investment Partners.

S každou investicí jsou spojená rizika. Když dodržíte základní principy, rizika je možné omezit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Abyste překonali strach z investování a stali se úspěšnými ve zhodnocování financí, držte se čtyř základních kroků.

Diverzifikujete. I mezi jednotlivými fondy

Při diverzifikaci platí staré známé „Nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku“. Proč? Různé druhy investic se mohou vyvíjet různě. Pokud jedna klesá, druhá může růst a naopak. V praxi to znamená, že pokud investor do svého dluhopisového portfolia přidá akcie, může vlastní investiční riziko paradoxně snížit, aniž by klesl jeho dlouhodobý výnos.

Zapamatujte si:

  • Investiční riziko: riziko ztráty způsobené poklesem hodnoty investice pod původně investovanou částku

  • Diverzifikace: rozložení investované částky do více různých typů investic (druhů aktiv), jejichž vývoj je na sobě co nejméně závislý (např. akcie a dluhopisy, atd.)

Trhy téměř náhodně kolísají. Odhadnout jejich vývoj je složité, často nemožné. Krátkodobě proto můžete vydělat i prodělat. Platí zde ale jednoduchá rovnice: čím déle investujete, tím větší je pravděpodobnost, že vyděláte. Diverzifikace tuto možnost ještě zvyšuje.

Každý podílový fond je sám o sobě diverzifikovaný v rámci své investiční strategie. Přesto se doporučuje diverzifikovat i mezi jednotlivými fondy (například kombinací akciových a dluhopisových). Nebo využít jednodušší řešení – investovat do fondu fondů. Takovým způsobem můžete snadno zajistit to, že investice bude v konečném důsledku rozložena do stovek jednotlivých titulů.

Naučte se zacházet s investičním rizikem

Respektujte investiční horizont

Riziko u investic do cenných papírů klesá s časem. Čím delší období pro svou investici zvolíte, tím větší máte pravděpodobnost, že dosáhnete očekávaného zhodnocení investice. U fondů se často zmiňuje tzv. doporučený investiční horizont, tedy období, které by mělo investora s rozumnou pravděpodobností ochránit před poklesy trhu.

Doporučený minimální investiční horizont
Akcie DluhopisyPeněžní trh
sedm let a vícetři roky a vícejeden rok

Investujte pravidelně

Pravidelné investování eliminuje riziko nevhodného načasování investice v čase. Při investování stále stejné částky využijte poklesu trhů k nákupu většího množství podílových listů. Ty se vám zhodnotí, jakmile se trhy opět obrátí k růstu. Pokud jsou ceny nahoře, pravidelným investováním nakupujte naopak podílových listů méně. Rizikovost (rozuměj kolísavost) vaší investice pak přirozeně klesá.

Jak pravidelně investovat (IŽP=Investiční životní pojištění)

Respektujte investiční profil

Různé akcie vykazují různý poměr mezi očekávaným výnosem a rizikem. Akcie patří k rizikovějším a dlouhodobě nejvýnosnějším nástrojům. Dluhopisy naopak patří k těm konzervativnějším investicím, ovšem jejich výnosy jsou obvykle nižší.

Neplatí však, že dlouhodobý investor by měl vše automaticky investovat do akcií. Konzervativní investor nebude například tolerovat pokles hodnoty portfolia o desítky procent. V panice by pravděpodobně svoji investici rychle ukončil a realizoval tak zbytečnou ztrátu. Naopak dynamický investor by pokles cen využil k dalšímu navýšení investice. Složení portfolia je tak z velké části ovlivněné právě rizikovým profilem investora. Nejedná se ale vždy o psychologii. Svoji roli hraje i konkrétní majetková situace investora a další faktory.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Pokud jste letos s vánočními dárky mířili mimo, můžete některé vrátit

„I když to není povinnost podnikatele, zejména ve velkých obchodech a řetězcích...

K Vánocům neodmyslitelně patří rozdávání dárků, ale možná jste se letos netrefili do vkusu a přání obdarovaných. V...

Na vážkách: co je výhodnější, hypotéka, nebo nájem

Ilustrační snímek

Každému se může vyplatit něco jiného. Roli hrají nejen peníze, ale i rizika a další hlediska. Nájem versus hypotéka je...

Trend: Zaplatím později, však se to nezblázní, říká si stále víc Čechů

Ilustrační snímek

Za zboží a služby zakoupené po internetu a na splátky nezaplatí včas pětina Čechů. Většina koupěchtivých se pak...

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny

Kurzy.cz Evropské vlády rády hovoří o nutné reformě eurozóny, ke konkrétní dohodě se ale nemají. Francie a Německo se tuto situa...

Najdete na iDNES.cz