Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Covid nahrává alternativním investicím. V kurzu je hlavně zlato

Zlato má za sebou rekordní rok, výrazně nahoru šly také ceny dalších drahých kovů. A v kurzu jsou i další alternativní investice, včetně tolik diskutovaného bitcoinu. Viníkem je nejistota současné doby a obavy z inflace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jakákoliv společenská nejistota nebo ekonomická krize vzbuzuje v lidech oprávněné obavy o budoucnost a vede je k hledání nových a netradičních způsobů jak sebe, svou rodinu a své hmotné statky před těmito negativními vlivy ochránit. Alternativou číslo jedna se staly nemovitosti a zejména pak zlato.

Zájem o zlato přitom začal růst v podstatě hned se začátkem pandemie loni na jaře. „První razantnější skok začal s prvním nemocným u nás. V jarních měsících šel zájem oproti normálu nahoru čtyřnásobně,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny. Největší zájem byl o zlaté investiční mince a slitky. Prodeje se ale přesunuly z kamenných prodejen na e-shop mincovny.

Totéž potvrzují i další prodejci. „V březnu a dubnu, kdy začala platit vládní opatření, byl enormní nárůst poptávky po zlatě a tržby nám meziročně vzrostly o více než 50 procent,“ popisuje Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky. A to přesto, že cena tohoto žlutého drahého kovu stále stoupala. 

Začátkem srpna dosáhla cena zlata svého historického maxima – 2 067 dolarů (cca 44 tisíc korun) za trojskou unci, tedy 31,3 gramu. Následně došlo ke korekcím trhu, ale ve 3. a 4. čtvrtletí roku 2020 setrvala nad úrovní 1 800 dolarů za trojskou unci.  „Zajímavé je, že výkonnost ceny zlata ve druhé polovině loňského roku byla spíše spojena s fyzickou investiční poptávkou, ať už ve formě zlatých ETF (burzovně obchodovatelné fondy, pozn. red.) nebo mincí a slitků než poptávkou spekulativnější,“ popisuje Jankovský.

Role zlata v roce 2021

Důvod, proč je zlato tak častým cílem investorů, je jasný. Zlato si totiž přes občasné poklesy drží dlouhodobou odolnost. Za loňský rok tak posílilo o více než 20 procent. A odborníci předpovídají další stabilní růst investic do této komodity i na rok 2021.

Hnacím motorem bude nadále pandemie koronaviru, tedy přesněji obavy z nových mutací a fakt, že s vakcinací to nejspíš nebude tak rychlé a jednoduché, jak se předpokládalo.

Mnoho investorů je navíc znepokojeno potenciálními riziky vyplývajícími z rozšiřování rozpočtových deficitů, což v kombinaci s prostředím nízkých úrokových sazeb a rostoucí nabídkou peněz může vést k inflačním tlakům. „Tuto obavu podtrhuje skutečnost, že centrální banky, včetně Federálního rezervního systému USA a Evropské centrální banky, signalizovaly větší toleranci k inflaci, která se může dočasně pohybovat nad jejich tradičními cílovými pásmy,“ upozorňuje Jankovský.

Spotřeba zlata by se mohla zvyšovat rovněž díky hospodářskému oživení v Číně, kde si ekonomika sáhla na dno na začátku roku 2020. „Silnější postavení má i indický trh se zlatem, kde se poptávka po špercích zotavuje z minimálních hodnot dosažených v druhém čtvrtletí loňského roku,“ doplňuje Jankovský.

Rovněž se očekává, že zlato letos budou nakupovat i centrální banky. Nadále ho totiž upřednostňují jako součást svých devizových rezerv, což v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami bude atraktivitu tohoto cenného kovu dále zvyšovat.

Rostly i ceny stříbra či palladia

Podobně jako u zlata se loni vyvíjela také cena stříbra. Meziročně stoupla téměř o polovinu. Tento kov má přitom zajímavý potenciál. „V současnosti je k dispozici osmkrát méně stříbra než zlata a průmysl ho spotřebovává více, než těžaři zvládají poskytnou,“ uvedl Černý. Světové zásoby stříbra jsou omezené, takže se dá předpokládat, že cena dále poroste.

Silně rostla rovněž hodnota palladia, které se používá při výrobě aut (pomáhá snižovat emise spalovacích motorů). Loni posílilo o 21 procent. Aktuálně je jeho cena bezmála 2 tisíce dolarů (52 tis. Kč) za unci. Posílila i měď a platina.

Potenciál mají i známky

Stále více vyhledávané a poptávané jsou rovněž investice do cenných poštovních známek. „Tato investiční komodita je méně senzitivní na krátkodobý negativní vývoj ekonomických nálad než například drahé kovy a v delším časovém horizontu vykazuje kontinuální růst hodnoty v průměru mezi 7 a 10 procenty ročně,“ popisuje Martin Němeček, odborník na alternativní investice a člen Prestige Philately Club Prague.

Navíc mají známky za sebou více než 150letou investiční historii prověřenou mnoha krizemi, velmi nízkou míru rizika a celosvětově bezproblémovou likviditu.

Kdo by chtěl do známek investovat nyní, měl by podle Němečka zajímat o tradičně zajímavé a kontinuálně rostoucí známkové destinace (Evropa, USA, Austrálie 19. století) a známky rozvíjejících se ekonomik jako je Čína, Indie či Rusko.

S Bitcoinem jako na houpačce

Silně vzrostla poptávka také po kryptoměnách, a to i ze strany větších investorů. Pro představu, objem obchodu s bitcoiny a dalšími kryptoměnami v Česku loni vzrostl o třetinu na zhruba čtyři miliardy korun.

Zájmu ale jednoznačně dominuje bitcoin. S nástupem pandemie se si sice otřásl v základech, jeho cena z únorových 10 tisíc dolarů spadla pod 5 tisíc dolarů v polovině března. V dubnu byla jen okolo 4 tisíc dolarů. Byl to ale jen důsledek určitého šoku, který trval jen krátce. 

Na konci roku pak bitcoin „trhal“ jeden rekord za druhým. Dosáhl dokonce svého historického maxima, když cena přesáhla hranici 41 tisíc dolarů (cca 885 tisíc korun). Poté ale přišel pokles, aktuálně má hodnotu přes 32 tisíc dolarů (cca 690 tisíc korun).

  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...