Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Firemní dluhopisy: rizikovost lze prověřit na speciální kalkulačce

Nákup korporátních dluhopisů je lákavou, ale zároveň poměrně rizikovou záležitostí. Než si tedy dluhopis nějaké firmy koupíte, dobře si ji prověřte. Pomoci vám s tím může Scorecard 2.0, přehledná a jednoduchá „kalkulačka“ připravená ministerstvem financí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V poslední době, kdy výnos státních dluhopisů klesl pod úroveň běžných vkladů, se drobní investoři začali poohlížet po jiných investicích. Do jejich hledáčků se tak stále častěji dostávají dluhopisy korporátní. Na riziko, které tento typ dluhopisů může představovat, přitom zapomínají.

A právě tady se otevřel prostor pro rizikové emitenty. „Těm stačí okopírovat prospekt a dluhopis nabídnout s rádoby lákavým úrokem. Někteří se dokonce ohání schválením prospektu u České národní banky, které je však pouhou formalitou a neříká nic o riziku nesplacení dluhopisu,“ upozorňuje Martin Mašát, ekonom finančně poradenské společnosti Partners. Není pak divu, že se jen za posledních rok nevrátilo investorům přes několik miliard korun. Nejznámější jsou padlé dluhopisy firem jako EMTC či Zoot.

Než se tedy do případného nákupu firemních dluhopisů pustíte, je dobré si vybranou společnost co nejvíce prověřit. Jenže jak, když rozumět financím podniku a získat dovednost správně číst ve finančních výkazech se učí jen omezené množství lidí, buď z vlastní iniciativy nebo v rámci ekonomicky zaměřených studií na vysoké škole? Jedno řešení tu přece jenom je.

Scorecard 2.0

Aby si i drobní investoři mohli udělat aspoň základní představu o rizikovosti, a následně o příslušném výnosu, připravilo ministerstvo financí zjednodušený model ohodnocení emitenta zvaný Scorecard korporátních dluhopisů. A to na základě veřejně známých výstupů.

„Jedná se o vylepšenou verzi Scorecard 2.0, jenž oproti první verzi zahrnuje mnohá další kritéria a spolu s doplňkovými pomůckami i velmi srozumitelný návod, jak rizikovost dluhopisů vyhodnotit,“ vysvětluje Ivo Bečvář, investiční analytik společnosti Sirius Finance. Dodává, že „kalkulačku“ Scorecard 2.0 považuje za velmi solidní pomůcku.

Dluhopisy převážně bez ratingu

Základním parametrem je, zda má emitent rating či nikoliv. „Rating musejí mít všechny dluhopisy obchodované na burze. Je poměrně složité a nákladné jej získat,“ popisuje Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz. Většinou se jedná o dluhopisy s vysokou nominální hodnotou, do kterých není snadné investovat nebo se později stanou součástí různých investičních fondů. V České republice se k ratingu dostalo opravdu jen minimum firem, například ČEZ.

Zbylé dluhopisy jsou úplně bez ratingu a podle toho by se s nimi mělo nakládat. „Jedná se o rizikové cenné papíry, které sice slibují nějaký výnos, ale mají i mnoho skrytých rizik, nulovou likviditu a nejsou většinou ničím zajištěné,“ varuje Mašát.

Jak kalkulačka skóre funguje

Ministerstvo v rámci svého scorecardu, tedy hodnocení, zkoumá, zda má emitent finanční výkazy a jak kvalitní, zda má dluhopis prospekt a další nuance. Kalkulačka přitom funguje poměrně přehledně a jednoduše.

Potenciální investor do ní vyplní data z účetní závěrky (rozvahy a výkazu zisku a ztráty). Kdo se v těchto dokumentech neorientuje, tomu pomůže dokument Orientace ve finančních výkazech, kde lze jednotlivé ukazatele podle šipek snadno dohledat.

Firmy mají povinnost účetní závěrku každoročně zveřejňovat. Měli byste ji tedy najít ve výroční zprávě firmy, a především v obchodním rejstříku. MĚLI, ale v nejednom případě nenajdete. Už to samo o sobě je určitým indikátorem rizikovosti.

Dále je nutné vyplnit údaje, které by měly být dostupné na webu společnosti nebo v emisních podmínkách (aranžér emise – tj. subjekt, který pomáhá emitentovi stanovit parametry dluhopisu a sestavit prospekt; zajištění; kovenanty – závazky emitenta).

Na základě výpočtu skóre pak ministerstvo financí rozlišuje 5 kategorií emitentů (bez ratingu) podle rizikovosti investice do jejich dluhopisů.

Vyhodnocení Scorecardu BEZ ratingu

  • 19 – 15,5 bod: Poměrně konzervativní investice s nízkým rizikem, ovšem za cenu nižšího výnosu. Existuje zde vysoká pravděpodobnost výplat výnosů a splacení nominální hodnoty dluhopisu.
  • 15 – 11,5 bodů: Stále relativně konzervativní investice s lehkou náchylností na nepříznivé podmínky. Existuje zde stále poměrně vysoká pravděpodobnost výplat výnosů a splacení nominální hodnoty dluhopisu.
  • 11 – 7,5 bodů: Středně konzervativní investice spojené se středně vysokým rizikem. Společnost pravděpodobně bude schopná dostát svým závazkům, splácet výnosy a následně nominální hodnotu dluhopisu.
  • 7 – 4 bodů: Spekulativní investice spojená s vyšším rizikem. Společnost v budoucnu může čelit nepříznivým vlivům a neschopnosti dostát svým závazkům. V případě investice by měl investor společnost velmi dobře znát.
  • 3,5 – 0 bodů: Velmi spekulativní dluhopisy s vysokým rizikem. Očekává se zhoršení podmínek nebo bankrot dlužníka a jeho neschopnost splatit své závazky. Takovou investici by měl zvažovat jen velmi zkušený a dynamický investor.
  • Pro důkladnější posouzení emise je důležité zvážit i další faktory.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Co říkají zkušenosti z praxe

Tuto novou metodiku ministerstva financí k posouzení rizikovosti dluhopisů bez ratingu (tzv. kalkulačku skóre) otestoval na stovce subjektů emitujících dluhopisy web Rizikovedluhopisy.cz. 

Na nejvyšší kategorii 15,5 až 19 bodů „poměrně konzervativní investice s nízkým rizikem, ovšem za cenu nižšího výnosu“ nedosáhl ani jeden z hodnocených subjektů.

Pouze 7 procent společností pak dosáhlo na druhou nejvyšší kategorii 11,5 až 15 bodů, tedy „stále relativně konzervativní investice s lehkou náchylností na nepříznivé podmínky“, mezi nimi například Finep Hloubětín a.s. nebo Sazka Group a.s.

Celých 39 procent emitentů se pak umístilo v nejnižší a současně nejrizikovější kategorii 0 až 3,5 bodu „velmi spekulativní investice s vysokým rizikem“.

„Dle zjištěných výsledků je tedy zřejmé, že při investování do korporátních dluhopisů musejí být investoři velmi obezřetní,“ konstatuje Skřivanová.

Dobrý základ pro vyhodnocení rizika

Shrnuto. Podle Martina Mašáta je třeba Scorecard 2.0 brát jako základní krok k investičnímu rozhodnutí drobného investora, který mu ukáže, že daný dluhopis není opravdu bezrizikový a že u něho existuje ne nulová, ale vcelku významná pravděpodobnost nesplacení vkladu.

„Pomyslnými K.O. kritérii jsou pro mne nedostupné finanční výkazy, záporný výsledek hospodaření a velká či rychle rostoucí zadluženost, na což poukazuje i desatero varovných signálů od ministerstva financí,“ doplňuje Bečvář. Varovným signálem může být i velmi krátká či žádná účetní historie firmy.

Podrobnosti ke Scorecard korporátních dluhopisů najdete na webu ministerstva financí.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...