Investovat do umění je umění | foto: Profimedia.cz

Investice do umění se vyplatí, nejvíce letí Šíma a Filla

Nákup uměleckých děl je jedna z nejbezpečnějších a zároveň nejvýhodnějších možností, jak uložit peníze. Je však třeba vědět, jaké obrazy, plastiky, grafiky či jiné předměty nakoupit, a především kde.

Malý výlet do historie
Sbírky uměleckých děl v českých zemích jsou známy už od roku 1069, kdy byl popsán inventář pokladu Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Nejznámějším sběratelem umění byl pak na přelomu 16. a 17. století císař Rudolf II. Jeho obrovská sbírka obsahovala obrazy, uměleckořemeslná díla, zbraně, drahé kameny, přístroje i přírodní kuriozity.

Dalšími známými sběrateli byli například Petr Vok z Rožmberka a hrabě Špork. V 19. století byly – vzhledem k dobrým majetkovým poměrům šlechty – do českých zemí přiváženy předměty kulturní hodnoty z Evropy i z mimoevropských zemí. Nakupování uměleckých předmětů bylo tehdy výsadou především šlechty a později i lidí z podnikatelských vrstev.

Renesance investic do umění
Mnoho lidí se při úvahách, jak dobře investovat finanční prostředky, odklonilo od nákupu akcií a drahých kovů a nakupují umělecká díla s vysokou hodnotou. Z řady z nich se později stávají sběratelé umění, pro které je důležitá kvalita na vysoké umělecké úrovni.  

popisekZLATO, NEBO DIAMANTY:
Co je výhodnější?

Sběratelé se opět rekrutují zejména z podnikatelské sféry. Výhodou nákupu je nesporně skutečnost, že cena obrazů a dalších předmětů léty roste. Jedná se však o dlouhodobou investici, často trvá mnoho let, než cena pořízeného díla výrazně vzroste. Záleží na tom, o jakého autora díla se jedná. V současné době je výrazný zájem o autory 20. století, ale pozornost sběratelů se zaměřuje i na díla současných umělců.

Kde nakupovat
Existuje několik možností, jak pořídit umělecké dílo. Zajímavé grafiky za přijatelné ceny se dají pořídit v prodejních galeriích. Když se zájemce obrní trpělivostí, může objevit i ,poklady‘ a přitom se finančně nezruinovat. Například ještě nedávno se dala pořídit grafika známé autorky Ludmily Jiřincové za velmi slušnou cenu.

Sběratelé současného umění mohou zkusit štěstí na prodejních výstavách a investovat do některého z obrazů současníků. Ti, kteří chtějí vynaložit větší finanční částku s tím, že v budoucnu bude cena jimi zakoupeného výtvarného díla mnohonásobně vyšší, mají možnost navštívit aukční síň. Mezi nejznámější aukční síně patří například galerie Kodl a Vltavín, Galerie Art, Dorotheum, Art Consulting.

Další výhodou nákupu prostřednictvím aukčních síní je větší jistota, že dílo je pravé vzhledem k tomu, že s aukčními síněmi spolupracují znalci z oblasti výtvarného umění, kteří dovedou s jistotou zjistit, zda se jedná o originál či plagiát.

Nákup prostřednictvím internetu
Stejně jako v případě nejrůznějších nákupů přes internet zažívají i dražby uměleckých děl prostřednictvím aukcí ,online‘ svůj vzestup. Podle průzkumů se internetových nákupů účastní přibližně dva tisíce zájemců. Jejich počet se však začíná zvyšovat.

Sběratel, který má zájem o koupi, si může obraz, plastiku nebo grafiku prohlédnout v sídle galerie a následně se zapojit do internetové dražby. Na internetových dražbách se prozatím objevují díla menší finanční hodnoty, ta dražší se dají pořídit na dražbách v aukčních síních.

Co u nás „letí“
Zájem o zhodnocování peněz formou nákupu uměleckých děl je rok od roku vyšší. Mezi stálice, o které je největší zájem, patří díla Josefa Šímy, Emila Filly nebo Josefa Čapka. Jeho obraz s názvem Koupel nohou, který umělec namaloval v roce 1921, byl vydražen za 9,3 milionu korun. Stálá poptávka je také o díla známého fotografa Františka Drtikola, o obrazy Jana Zrzavého a nejvýznamnějšího českého surrealisty Jindřicha Štýrského.

Letošní rok bude v oblasti aukcí uměleckých děl rekordní, již v lednu za ně zájemci utratili téměř 35 milionů korun. Kvalitních obrazů a dalších uměleckých předmětů ubývá, a proto jejich cena neustále roste. To si investoři do umění velmi dobře uvědomují, a proto považují zhodnocování peněz nákupem uměleckých děl za velmi prozíravou a návratnou investici.