Pokud si spoříte v penzijním připojištění, můžete jej doplnit pravidelnou investicí do akciového fondu. Ilustrační snímek

Pokud si spoříte v penzijním připojištění, můžete jej doplnit pravidelnou investicí do akciového fondu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Škola investora: pět otázek než začnete investovat

  • 4
„Tady to máte a něco s tím udělejte, ať to vydělává.“ To je asi nejhorší možné zadání, které můžete dát bankéři či finančnímu poradci. Pro správné nastavení portfolia je toho totiž potřeba říct mnohem víc. Co konkrétně, vysvětluje Aleš Tůma, finanční analytik Partners.

Pro posouzení vhodné míry rizika v investování jsou důležité znalosti a zkušenosti. Kdo se dosud potkal pouze se stavebním spořením, asi by se neměl hned po hlavě vrhnout do akcií. A i když už se v záludnostech trhů trochu vyznáte, stále byste si měli před každou investicí položit pět otázek.

1. Jaký je můj investiční horizont?

První zásadní informace je, kdy budete peníze potřebovat. S delším horizontem vás nemusí krátkodobé kolísání trhů příliš pálit, v nejhorším případě máte čas ztrátu dohnat ze svého příjmu.

Nepřehlédněte

Při pohledu na index světových akcií za posledních 40 let zjistíme, že při ročním horizontu máte zhruba čtvrtinovou šanci, že skončíte v mínusu. Pokud horizont prodloužíte na 5 let, je pravděpodobnost ztráty zhruba 15%. V desetiletém pohledu už je šance na (nominální) ztrátu v řádu jen jednotek procent.

Historie se nikdy neopakuje přesně, ale to, že čas hojí rány, platí i na finančním trhu. Mladý člověk spořící na penzi tedy může začínat v čistě akciovém fondu. Penzista by už rizikových investic logicky měl mít mnohem méně.

2. Na co peníze použiji?

Investiční kalkulačka online

Zjistěte, kolik vám investice mohou vynést.

Riskovat například úspory na bydlení je nesmysl, naopak peníze „navíc“ můžete investovat odvážněji. Pár milionů bokem na jachtu většina z nás nemá, ale zabezpečení penze či vzdělání dětí řeší každý. Kromě „konzervativnosti“ takového cíle ovšem vezměte v úvahu výše zmíněný dlouhý horizont.

I při spoření na studia pro čerstvě narozené děti může být chyba spoléhat se výhradně na „stavebko“. Matematický vzorec, jak na to, ale v podstatě neexistuje. I proto je dobré mít finanční plán. A v případě pořízení či rekonstrukce bydlení či založení rodiny raději dopředu počítat s většími výdaji, abyste nemuseli sahat do dlouhodobých investic.

3. Jaká je bilance?

Záleží hodně na příjmu a výdajích. Kdo horko těžko uspoří pár stovek měsíčně, měl by být konzervativnější. Ostatně, ani na stavebním spoření není nic špatného. Pokud jste naopak každý měsíc pohodlně v plusu a na investici vyhradíte jen část volné bilance, není nejmenší důvod bát se rizika.

Kromě výše příjmu záleží i na jeho zdroji. Relativně stabilní zaměstnání znamená větší prostor k riziku. Naopak kupříkladu manažer ve stavební firmě, která je citlivá na hospodářský cyklus, by měl být při investicích do akcií o něco opatrnější.

4. Jaký je můj majetek?

Může být nepříjemné provádět finanční striptýz, pokud se s někým radíte o investicích, ale měli byste mu dát úplné informace o své majetkové situaci. Dvě zapomenuté akcie z kuponové privatizace z vás protřelého investora neudělají. Celková výše a složení vašeho majetku ale výrazně ovlivňují vhodné složení portfolia.

Pokud si spoříte v penzijním připojištění, můžete jej doplnit pravidelnou investicí do akciového fondu. Obdobně v případě jednorázových investic. Pokud máte rezervy v bance a navrch třeba vlastní nemovitost, můžete si dovolit dynamičtější investice než ten, kdo má jen něco málo na stavebním spoření. Stres z kolísání trhů by mělo zmírnit vědomí, že jde jen o část celkového majetku.

Máte-li už nějaké dřívější finanční investice, měl by dobrý poradce vzít v úvahu i je. Pokud jste například v nějakém nadšení dřív koupili fond zaměřený na akcie z exotických trhů, měl by vám doporučit investici do těch stabilnějších, aby výsledné portfolio zhruba odpovídalo rozložení světové ekonomiky.

5. Závazky a další okolnosti

Poslední důležitý faktor jsou závazky. Pokud jste bez dluhů, můžete s větším klidem investovat dynamicky, na rozdíl od situace, kdy vám veškeré volné peníze sežere splátka hypotéky.

V mezích možností se snažte vzít v úvahu i jakékoli další okolnosti, které by mohly vést k tomu, že nedodržíte původně stanovený investiční horizont, například závazky a rizika z podnikání a podobně.

Všechno výše uvedené zní jako nudné teoretické poučky, ale investování by ve své podstatě měla být nuda. Naopak pokud dáte na krátkodobé horké tipy a nemáte dobrý finanční plán, jde totiž spíše o spekulaci.