Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Srovnání penzijních fondů: jak si vedou a jak vydělávají střadatelům

  • 127
Doplňkové penzijní spoření oslavilo na přelomu roku čtvrté narozeniny. Zároveň přivítalo půlmiliontého klienta. Jak si vede a kolik střadatelům vydělává, přibližuje investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Ještě než se podíváme na čísla, je na místě jiná statistika: většina klientů doplňkového penzijního spoření (DPS) hraje na jistotu a volí konzervativní fondy. Ty povinné, které každá penzijní společnost nabízí ze zákona, spravují zhruba polovinu z celého objemu peněz. Ostatní konzervativní fondy tvoří další čtvrtinu.

Zajistěte se na stáří

Zařiďte si výhodné penzijní pojištění. Jednoduše, s online porovnáním cen.

Povinné konzervativní fondy vydělaly za rok 2016 většinou nulu, nejlepší výsledek byl 0,2 %. Vzhledem k regulaci investují převážně do státních dluhopisů a jiných bezpečných nástrojů, jejichž úročení je rekordně nízko. O moc lepší výsledek tedy ani nešlo čekat.

Dokonce i transformované fondy, tedy „staré penzijko“, připíšou na účty klientů za rok 2016 vyšší výnos. Těm ale pomohlo i účetní rozpouštění vyšší výnosů dluhopisů z minulých let. Letošek už i pro ně bude slabší.

Mladí a konzervativní

Pro oba typy opatrných fondů platí, že jsou vhodné především pro toho, kdo má penzi „za pár“ a hraje hlavně na státní příspěvek a daňové úlevy. Letos státem zvýhodněná částka stoupla až na 3 tisíce korun vlastního příspěvku měsíčně. Na delší horizont ale stojí za úvahu některá z dynamičtějších strategií.

Čtěte také

O ty je ovšem výrazně menší zájem. Není to však nutně často omílanou konzervativností českých investorů. Jak nedávno upozornil Wall Street Journal, i v USA se mladá generace rizikovějším investicím spíše vyhýbá.

Přitom není nutné jít do rizika po hlavě. Vyvážené fondy penzijního spoření mají v průměru jen kolem třetiny portfolia v akciích. I tento malý podíl jim loni pomohl k průměrnému výnosu 3 %. Mezi jednotlivými fondy už je vidět určitý rozptyl, z jednoho kalendářního roku ovšem ještě nejde vyvozovat velké závěry. Za celé 4 roky existence DPS jsou rozdíly mnohem menší.

Do šťastného důchodu s Trumpem

Nejvyšší výnosy i největší rozdíly zaznamenaly loni dynamické fondy. Americké akcie totiž po zvolení prezidenta Trumpa výrazně posílily. Politické přehmaty jsou jim zjevně jedno a doufají v nižší daně a fiskální expanzi. Také Evropa skončila minulý rok v plusu. Celkově tak dynamické fondy penzijního spoření vydělaly v průměru skoro 6 % (prostý průměr bez vážení podle velikosti).

Rozptyl mezi dynamickými fondy je samozřejmě větší než mezi těmi vyváženými. Jednak ne všechny jsou čistě dynamické, část z nich má akcií „jen“ kolem 60 %, jednak se samozřejmě liší konkrétní složení portfolia.

Zrovna před rokem byly zprávy z trhů poněkud apokalyptické, takže ke konci roku měly dobrou výkonnost i exotické trhy: jednoduše korigovaly předchozí pokles. To platí hlavně pro fond NN zaměřený skoro výhradně na akcie z východní Evropy. Ten byl od založení na konci pelotonu.

Jinak se portfolio manažeři vesměs nesnaží být přehnaně originální, což je u spoření na penzi spíše plus. Investují většinou do globálních akcií z vyspělých trhů USA a Evropy, nejčastěji prostřednictvím indexových nástrojů (ETF).

Za poslední rok, ovšem i historicky, zatím vede tabulku akciový fond PS Conseq. Ten už v roce 2013 plně zainvestoval do akcií, zatímco ostatní správci čekali na větší příliv klientů. Zároveň je ale jeho výkonnost vykoupená většími výkyvy, a také má oproti konkurenci větší podíl exotických trhů.

Ať už ale spoříte na penzi kdekoliv, stále platí že výkyvů sem a tam si během následujících desítek let ještě užijete hodně. Je tedy zbytečné se jimi příliš stresovat. Čas a pravidelné spoření udělají svoje.

Výnosy doplňkového penzijního spoření
SpolečnostPovinné konzervativníOstatní konzervativníVyváženéDynamické
Od zal. p.a2016Od zal. p.a2016Od zal. p.a2016Od zal. p.a2016
Allianz1,0%0,0%2,3%2,2%2,7%1,5%
Axa0,9%0,0%1,1%0,4%2,9%4,5%
Conseq0,7%0,1%2,6%1,6%10,5%10,8%
ČP1,0%-0,1%1,8%0,8%2,5%3,5%2,8%6,4%
ČS0,6%0,1%2,3%5,2%3,2%7,1%
ČSOB1,2%0,0%0,8%-0,5%2,8%3,1%4,2%5,4%
KB0,5%-0,1%-0,4%1,3%-0,8%2,6%0,9%
NN0,6%0,2%-2,4%1,6%9,3%
Zdroj: penzijní společnosti, výpočet autora