Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investice pro chudé: Pro zisky nepotřebujete statisíce

aktualizováno 
Investovat a vydělat se dá i v případě, že máte hluboko do kapsy. K investování už nejsou potřeba statisíce a na trhu je dostatek produktů, které umožní vydělat i méně zámožným.
K investování nejsou nutné miliony na účtu

K investování nejsou nutné miliony na účtu

Mnoho lidí skončí přemýšlení o investicích tím, že peníze uloží do banky. Investice jsou podle nich zbytečným luxusem. To však nemusí být pravda a i s malou částkou se dá výhodně investovat.

Pokud investujeme v řádech tisíců korun, nemůžeme očekávat výnosy, které z nás hned udělají boháče. Důležitý je spíše čas, který si pro investování vyhradíme, a trpělivost. Rovněž je nutné myslet na to, že nemůžeme všechny peníze investovat do jednoho investičního nástroje. Důležitá je tedy diverzifikace, která bude vypadat jinak u konzervativních investorů, kteří se bojí rizika, a u dynamických investorů, kteří preferují především výnos.

Základem jsou fondy
Pro ty, kteří nemají k dispozici dostatek peněz nebo nejsou zkušenými investory, jsou nejvýhodnějším možným řešením podílové fondy. Zejména díky své jednoduchosti, velmi dobré likviditě a diverzifikaci, kterou si investor s menší částkou sám nemůže dovolit. Zajímavý je rovněž přiměřený poměr rizika a výnosů a relativně nízké poplatky.

Minimální suma potřebná pro investování do fondů je v současné době nízká - jednorázově jde o 1000 až 5000 Kč, pravidelně (například měsíčně) dokonce jen sto až 500 korun.

Fondy však zdaleka nejsou jediným způsobem. Investice do akcií nebo derivátových produktů přímo na burze ovšem není pro malé investory příliš vhodná. Vzhledem k výši poplatků je tento přístup pro investory s malými částkami zajímavý pouze v případě, že budou dodržovat dlouhý investiční horizont a budou schopni přežít i podobné časy nejistoty, jakých jsme svědky v posledních týdnech a měsících.

Jakékoli zbrklé reakce a výprodej akcií v obdobích propadů mohou vést ke zbytečným ztrátám, které pak mohou v malém portfoliu nadělat skutečnou paseku. Žádné krátkodobé spekulace rovněž nepřichází v úvahu, protože fixní poplatky za uskutečněné obchody se v malých investovaných částkách projeví mnohem více než u větších objemů.

Dynamickou složku portfolia by tedy měly tvořit akciové fondy, případně certifikáty. U dynamických investorů mohou akcie představovat i více než polovinu portfolia, ani konzervativní investoři by se jim však neměli úplně vyhýbat.

Dluhopisy jsou pro opatrné
Konzervativní složku mohou tvořit dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu, které investují do dluhových cenných papírů vydávaných státem, případně velkými, stabilními společnostmi s vysokým ratingem. U opatrných investorů budou dluhopisy a peněžní trh tvořit samozřejmě většinu portfolia, své místo si však najdou i u dynamických investorů.

Typ fondu potenciální výnos stupeň rizika
akcie, akciové fondy 10 - 15 % vysoký
smíšené fondy dynamické 8 - 10 % středně vysoký
smíšené fondy defenzivní 5 - 6 % střední
dluhopisy, dluhopisové fondy 3 - 5 % středně nízký
fondy peněžního trhu 2 - 3 % nízký

Samotné dluhopisy rovněž nejsou většinou určeny pro retailové investory, jelikož minimální objemy se pohybují v řádech milionů korun. I zde jsou proto řešením podílové fondy, které nákup dluhopisů umožní a rovněž se postarají o rozumnou diverzifikaci.

Riziko sníží i zajištěný fond
Určité řešení konzervativní složky mohou představovat i zajištěné fondy, zejména kvůli garanci návratnosti investované částky. Jejich výnosy se však s velkým množstvím způsobů výpočtu výnosu dosti liší. Velkou nevýhodou je pevně stanovená doba splatnosti a vyšší poplatky při jejím nedodržení.

Složení portfolia u dynamického investora

Alternativou mohou být chráněné fondy, které sice negarantují vrácení celé částky (výjimkou je Pioneer zajištěný fond 2, který garantuje 100% návratnost v tříletém období), jejich maximální ztráta je ale ohraničena. Hranice je většinou na hladině 90 % z investované sumy a v průběhu času se posouvá buď po dosažení určitého výnosu, nebo po každém překonání nejvyššího historického výnosu. Protože jde o aktivně spravované produkty a dynamická složka ve formě akcií může tvořit velký podíl portfolia, poměr výnosu a rizika je velmi zajímavý. Jde navíc o otevřené fondy, čímž je na rozdíl od běžných zajištěných fondů zaručena dobrá likvidita.

Koktejl smíšených fondů
Zajímavým řešením mohou být smíšené fondy, které investují do různých tříd aktiv, a investorům tak pomohou vyřešit problém diverzifikace. I zde se najdou rizikovější, dynamické fondy s převahou akcií, ale i konzervativnější, defenzivní fondy, které investují převážně do dluhopisů. 

Složení portfolia u opatrného investora

Pro ty, kteří si nemohou dovolit investovat jednorázově vyšší sumu peněz a i ta nejnižší požadovaná částka je pro ně problém, je vhodné investovat pravidelně. Kromě minimální potřebné sumy je výhodou pravidelných investic i průměrování investice, což ocení zejména konzervativní investoři. Velmi dobrými produkty, do nichž se vyplatí investovat pravidelně, jsou tzv. life cycle fondy. (fond životního cyklu). Jejich největší výhodou je automatické rebalancování a realokace portfolia (přeskupování a postupná změna rizikového profilu). Jde o poměrně nové produkty, jejich počet i obliba však roste - více ZDE

Doporučuje se koruna
Pokud se už tedy rozhodnete, ale vaše možnost vám nedovolí investovat velké množství peněz, měli byste brát v úvahu pouze investice v koruně. V cizí měně je sice nabídka mnohem širší, měnové riziko je ale zejména pro konzervativní investory zbytečně velké. Posilování koruny, které je tak oblíbené u českých turistů, znehodnocuje každou nezajištěnou investici. Konečný výnos pro českého investora, i když například v dolarech jeho investice vypadala zajímavě, může být ubohý. I z toho mála, které je dostupné v domácí měně, se však dá vybrat. Pokud chcete investovat do zahraničních cenných papírů a zároveň bez měnového rizika, vyplatí se produkty zajištěné do koruny.

Kdybyste se přeci jen nespokojili pouze s domácí měnou a pokud jste ochotni podstoupit měnové riziko, měly by cizoměnové investice představovat pouze malé procento z celkové vámi investované částky. V cizí měně je pak nejvýhodnější investovat pouze do výnosnějších produktů s dlouhým investičním horizontem (akcie, certifikáty, ETF), u nichž se díky jejich vyšší volatilitě vliv změny měnového kurzu projeví mnohem méně než u konzervativních produktů.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Dumrealit.cz/NRH
Obchodník s nemovitostmi

Dumrealit.cz/NRH
Praha, Pardubický kraj, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.