Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investiční portfolio - vyplatí se?

aktualizováno 
O výhodách, nevýhodách, jednotlivých typech a stylech fondů jsem již psali, takže se může zdát, že problematiku investování do fondů máme zvládnutou. Není to však úplně pravda. Samotné investování totiž vyžaduje splnění několika hlavních zásad, které jsou pro úspěch investice velmi důležité.

Jelikož nás už od rozhodnutí investovat nikdo neodradí, můžeme se do sestavování našeho portfolia pustit. Není však rozumné vrhat se do toho „po hlavě“, protože v konečném důsledku by se mohlo stát, že místo zisku a radosti skončí naše investice smutkem z velkých ztrát.

Finanční situace

Rozhodnutí investovat je jedna věc, ale naše finanční situace je věc druhá. Je dobré si stanovit, kolik prostředků jsme ochotni investovat, ovšem mnohem důležitější je ujasnit si, jakou sumu můžeme jednorázově oželet a případně kolik korun můžeme v závislosti na našich příjmech a výdajích odkládat pravidelně.

V podstatě by se dalo říct, že čím vyšší jsou příjmy investora, tím více prostředků může investovat do rizikovějších a tím i potenciálně výnosnějších instrumentů. Lidé s nižšími příjmy by měli větší část peněz držet v nerizikových aktivech, u kterých je riziko krátkodobé ztráty velmi nízké. Je také velký rozdíl v tom, jestli se spokojíme s nízkým, ale stabilním výnosem, nebo chceme hodně vydělávat a jsme ochotni kvůli tomu riskovat.

Dalším krokem při vytváření portfolia je určení si investiční strategie. Ta má vliv na složení budoucího portfolia z hlediska rizika, výnosů a hlavně investičního horizontu. Doba, po kterou plánujeme s penězi nepracovat a držet je ve fondech, hodně ovlivňuje další parametry.

Čím déle peníze nebudeme potřebovat, tím rizikovější investici můžeme upřednostnit. Vyšší riziko jednotlivých fondů totiž souvisí s možností krátkodobých ztrát, které se však v delším období „smazávají“. Pokud zvažujeme použít peníze v dohledné době a investiční horizont je tudíž kratší, je rozumnější upřednostnit méně rizikové instrumenty, které ani v krátké době nevykazují výrazné výkyvy výkonnosti.

Bez diverzifikace ani krok

Žádný investor by však, i přes své preference a sdílnost k riziku, neměl všechny prostředky ukládat jen do jednoho typu fondů, nebo jednoho typu jiného cenného

Jistota a vysoký výnos? Opatrnosti není nikdy dost! Více se dočtete ZDE

papíru. Diverzifikace je velmi důležitá. Díky ní sice nevyděláte tolik, jako ty nejvýnosnější akcie, nebo fondy, do kterých budete investovat výhradně. Na druhé straně ale omezíte vaše případné ztráty. I když už samotná investice do jednoho podílového fondu znamená určitou formu rozdělování rizika, je dobré mít v portfoliu více fondů různého zaměření. Podle vaší míry akceptace rizika pak rozhodnete, jestli bude většina prostředků v akciích, dluhopisech, nebo nástrojích peněžního trhu.

Posledním krokem při vytváření portfolia je jeho pravidelná údržba. Při sestavování portfolia fondů je důležité dbát kromě všech zmiňovaných vlastností také na vstupní poplatky, manažerské poplatky, popřípadě jiné druhy poplatků, které v konečném důsledku snižují výkonnost vámi vybraných fondů.

I když máte vybráno několik fondů, je rozumné si vybrat jednu, maximálně dvě investiční společnosti. To může být výhodné tehdy, když se rozhodneme v rámci údržby a případné změny preferencí přeskupovat naše prostředky mezi jednotlivými fondy. Poplatky účtované při přechodu z jednoho fondu do druhého v rámci jedné společnosti jsou totiž mnohem nižší, než při vstupu do fondu jiné společnosti.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz