Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investiční strategii zvolte podle požadovaného výnosu portfolia

aktualizováno 
Občas se můžeme v investičních příručkách či odborných časopisech setkat s doporučenými strukturami portfolií, které jsou optimální pro konzervativní či agresivní investory. Podívejme se na tuto problematiku zblízka včetně podrobného zdůvodnění, proč je ta či ona strategie vhodná pro daný typ investora.
Výnosy a rizika se mění podle podmínek na trhu.

Výnosy a rizika se mění podle podmínek na trhu. | foto: Profimedia.cz

Nejprve věnujme pozornost investičním strategiím vhodným pro krátké období. Jelikož pod pojmem "krátké období" máme na mysli horizont jednoho roku až pěti let, můžeme si dovolit použít termín "strategie", aniž bychom se dopustili protimluvu. U horizontu kratšího než rok by bylo vhodnější použít termín "investiční taktika".

Pro účely naší strategické studie použijeme klasické třídy majetku: peněžní trh, obligace a akcie. Akcie můžeme rozdělit na konzervativní (kam bychom zařadili relativně stabilní vyspělé trhy) a na agresivní, kam spadají akcie malých společností, internetové akcie, případně též akcie riskantních rozvíjejících se trhů. V praxi lze počet tříd různě zjemňovat, avšak musíme si dávat pozor, abychom neskončili u příliš jemných nebo podle absurdních klíčů definovaných tříd.

Protože v České republice má jistou tradici ukládání části peněžních prostředků do cizích měn, vezmeme v úvahu ještě tuto kategorii. Nebudeme přitom pro jednoduchost rozlišovat, zda půjde o americký dolar, euro či jinou tzv. tvrdou měnu. Rozhodnutí, do které měny investovat, by bylo záležitostí konkrétního investičního manažera. Zde však půjde pouze o ilustrační příklad.

Celkem tedy máme k dispozici pět tříd investic – pět přihrádek, které jsou naplněny velkým množstvím jednotlivých cenných papírů. Nebudeme na tomto místě zkoumat způsob, jak vybírat jednotlivé cenné papíry. Zaměříme se nyní výhradně na širší třídy investic – konkrétními akciemi, obligacemi či měnami se zatím zabývat nebudeme.

Abychom mohli z těchto pěti tříd investic sestavit strategii, potřebujeme si utvořit názor na jejich výnosy a rizika. Tento názor můžeme opřít o historické statistiky, ekonomické analýzy – a konečně též o intuici. Na základě všech těchto faktorů můžeme dojít například k odhadu výnosů a rizik obsaženému v následující tabulce.

Odhad výnosů a rizik z roku 1999
Typ investice Výnosy (%) Riziko (%) 
Peněžní trh - Kč 4,00 1,00
Obligace - Kč 4,50 5,00
Akcie - konzervativní 10,00 16,00
Akcie - agresivní 12,00 22,00
Cizí měny 3,50 8,00

Velmi důležité upozornění: údaje obsažené v tabulce jsou pouze ilustrativní a mohou se měnit podle podmínek na finančních a kapitálových trzích.

Údaje obsažené v tabulce nelze brát jako věčnou pravdu. Očekávané výnosy a rizika se mohou měnit podle podmínek na trhu. Výnosy peněžního trhu a obligací budou záviset na aktuálním tvaru výnosové křivky. Někdy mezi nimi může být velký rozdíl, jindy budou téměř stejné. Může se dokonce stát, že očekávané výnosy obligací budou nižší než potenciální výnosy dosažitelné na peněžním trhu.

Poznámka z roku 2008

Tabulka očekávaných výnosů by začátkem května 2008 vypadala poněkud jinak:

Odhad výnosů a rizik z roku 2008 
Typ investice  Výnosy (%) Riziko (%)
Peněžní trh - Kč 3,00 0,50
Obligace - Kč 3,50 3,00
Akcie - vyspělé trhy 9,50 16,50
Akcie - střední a východní Evropa 11,50 18,00
Akcie - BRIC a podobné 12,00 24,00
Nemovitostní fond 4,30 4,20

Cizí měny již nemají velký smysl, a proto s nimi nepočítáme jako se samostatnou třídou aktiv. Naopak třídu "agresivní akcie" můžeme rozdělit na střední a východní Evropu (mimo Ruska) a na akcie typu BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) a mimoevropské emerging markets (Malajsie, Thajsko, Mexiko, Argentina, Jižní Afrika atd.). Kromě toho se objevila možnost investovat do nemovitostních fondů – míněny jsou skutečné nemovitostní fondy, nikoli fondy nemovitostních akcií ani akcie typu Immofinanz.

Kromě výnosů a rizik hrají roli také vzájemné korelace výnosů a rizik jednotlivých typů cenných papírů (popřípadě souvislost výnosů cenného papíru a tržního indexu, tzv. koeficient beta). Teoretická finanční literatura klade na korelaci výnosů velký důraz. V praxi se však bohužel ukazuje, že výpočty korelací a koeficientů beta bývají obvykle zatíženy takovou statistickou chybou, že jsou nepoužitelné. Proto budeme pro jednoduchost považovat všechny koeficienty beta použité v optimalizačních výpočtech za přímo úměrné riziku (volatilitě). Dopustíme se tím chyby, avšak tato chyba bude menší, než kdybychom spoléhali na korelace výnosů či koeficienty beta vypočtené "učebnicovou" metodou na základě historických časových řad výnosů.

Náš osobní, subjektivní vztah vůči riziku se nesmí projevit v odhadech výnosů a rizik možných investic. Objeví se však v okamžiku, kdy budeme volit požadovaný výnos našeho portfolia – protože čím větší výnos požadujeme, tím větší riziko musíme podstoupit. Teprve v tomto okamžiku je čas, abychom přikročili k jádru investiční strategie: volbě struktury portfolia podle typů investic. Uveďme několik příkladů různě rizikových investičních strategií pro podmínky nízké inflace i vysokého inflačního rizika. Tedy do každého finančního počasí.

 Krátkodobé investiční strategie
 Investiční cíl
  Minimalizace rizika Kompromis mezi výnosy a riziky Maximalizace výnosů
Nízké riziko inflace Konzervativní strategie Vyvážená strategie Agresivní strategie
Vysoké riziko inflace "Kruhová obrana" "Poklusem klus" "Sprint"

Konzervativní strategie

V rámci této strategie nepožadujeme žádný kladný výnos – staráme se pouze a jedině o minimalizaci výkyvů hodnoty našeho portfolia. Proto asi nikoho nepřekvapí, že konzervativní strategie dává absolutní důraz na nástroje peněžního trhu. V podmínkách roku 2008 jakožto optimální konzervativní portfolio na krátký horizont vychází 100 % nástrojů peněžního trhu. Nulový obsah dluhopisů je způsoben nízkými úrokovými sazbami.

Tato strategie, jakkoli nudná a málo výnosná, může být optimální pro značný počet klientů. V případech typu "mám peníze, které budu za půl roku potřebovat na zaplacení daní" dokonce neexistuje jiná přípustná strategie než tento ultrakonzervativní přístup.

Úryvek je z knihy
"Investiční strategie pro třetí tisíciletí"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na www.grada.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz