Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři nechtějí riskovat

aktualizováno 
Uplynulý týden se na trhu objevila další možnost zhodnotit peníze v zajištěných fondech, investoři ale vkládaly prostředky i do ostatních druhů podílových fondů. A zatímco akciové trhy ve světě spíše stagnovaly, v české republice se opět překonávaly rekordy.

Obchodování na amerických akciových trzích bylo poznačeno zkráceným týdnem. Ve čtvrtek se totiž neobchodovalo kvůli oslavám Dne díkuvzdání a v pátek bylo obchodování zkráceno. Téměř všechna aktivita se tak soustředila do prvních tří dnů v týdnu. Největší vliv na obchodování měly na počátku týdne zejména změny investičních doporučení. Upgrade pomohl zejména společnostem Apple a Google, zvýšení se pak dočkala i společnost Hewlett-Packard.

Naopak snížené doporučení dostala společnost Intel,  která tak tahala dolů celý polovodičový sektor. Jako pozitivní se ještě před svátečním dnem ukázaly zprávy o rostoucích stavech zásob ropy a také další oslabování americké měny bylo investory bráno jako pozitivum pro americký export a tím pádem růst ekonomiky. Nejsledovanější indexy tak mohly končit týden v černých číslech (DJIA +0,6 %, Nasdaq +1,4 %, S&P 500 +1,0 %).

Česká burza minulý týden opět překonávala svá maxima (PX 50 1031,4 bodu, PX-D 2557,3 bodu) a dopomohly jí k tomu především tři tituly. Nejvýraznější růst zaznamenala díky opětovnému zvýšení cílové sumy (800 Kč) společnost Zentiva, (na konci týdne už 731,5 bodu, což je +7,6 %), která už hodně převyšuje cílové ceny většiny trhu.

Velmi dobrými výsledky za 3. kvartál se prezentoval ČEZ, a to mu samozřejmě domohlo k dalšímu růstu (+5,3 %). Hodně spekulací se objevuje kolem privatizace společnosti Český Telecom. Tento týden to však jeho akciím evidentně nevadilo a titul končil týden s výrazným růstem (+6,6 %). Naopak se nedařilo Unipetrolu (-1,1). Jeho akcie reagovaly poklesem na zprávy o odklad ukončení privatizace na příští rok.

Jaká je výkonnost fondů

 

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Přestože se akciovým trhům uplynulý týden vcelku dařilo, na výkonnosti domácích akciových fondů ve statistikách Unie investičních společností (UNIS) se to neodrazilo. V porovnání s předchozím týdnem se jejich výkonnost zhoršila a více než polovina z nich si připsala zápornou výkonnost. Nejhůře na tom byl globálně zaměřený fond IKS Světových indexů s výkonností -2,02 %. Mnohem lépe si naopak vedl fond ČPI ropného a energetického průmyslu (+1,47 %).

V mínusu skončily uplynulý týden také oba fondy fondů, naopak, fondy peněžního trhu končily týden tradičně s kladnou výkonností. Nejlepší týdenní výkonnost mezi všemi fondy si připsaly smíšené fondy ČSOB Křišťálový (+2,20 %) a ČSOB obchodu (+1,67 %). Naopak nejhůře mezi smíšenými fondy se vedlo fondu ze společnosti ČSOB - konkrétně fondu ČSOB KVANTO Kombinovaný (-0,85 %).

Výkonnost dluhopisových fondů se pohybovala na zhruba stejné úrovni, jako minulý týden, a nejvíce se dařilo fondu IKS Dluhopisový (+0,65 %). Toho však zradily čisté prodeje, ve kterých zaznamenal ztrátu 18,1 mil. Kč a také celkově si dluhopisové fondy připsaly nejhorší týdenní čisté prodeje v záporné výši -16,9 mil. Kč.

Ve statistikách čistých prodejů se nedařilo ani akciovým fondům, které zaznamenaly záporné čisté prodeje ve výši -10,8 mil. Kč, k čemuž nejvíce přispěl fond ISČS Sporotrend (-16,3 mil. Kč). U ostatních druhů fondů pak už převládaly prodeje nad odkupy a celkově tak domácí podílové fondy zaznamenaly čisté prodeje ve výši 82,6 mil. Kč.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI rop. a energ. 1,47% IKS Světových indexů -2,02%
ISČS-SPOROTREND 0,60% ISČS-EUROTREND -1,63%
ČSOB akciový mix 0,22% Živnobanka-akciový -1,24%
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,65% ISČS-ČS korp. dluhopisový -0,33%
ISČS-SPOROBOND 0,56% Živnobanka-Nadační -0,26%
ČSOB Kvanto korunový 0,50% IKS Plus bondový -0,01%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -1,18%    
IKS Fond fondů -1,79%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,12% ČSOB výnosový 0,04%
ISČS SPOROINVEST 0,05% Živnobanka-Sporokonto 0,04%
ČPI Peněžní 0,05%    
Smíšené ČSOB Křišťálový 2,20% ČSOB Kvanto kombinovaný -0,85%
ČSOB obchodu 1,67% AKRO mezinár. flexibil. -0,72%
IKS Balancovaný 0,86% Živnobanka dynamický -0,59%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 150,0 IKS Peněžní trh -64,2
ČSOB středoevropský 21,7 IKS Dluhopisový -18,1
IKS Balancovaný 17,4 ISČS-SPOROTREND -16,3

Zdroj: UNIS

Fondy ING preferují dynamičtí investoři

Na rozdíl od domácích fondů, čisté prodeje ve fondech společnosti ING byly uplynulý týden doménou akciového fondu ING Český akciový fond - CAP, který si připsal čisté prodeje ve výši 27,3 mil. Kč. A i když do ostatních fondů už tolik peněz nepřitékalo a naopak velký odliv zaznamenaly dluhopisové fondy, celkově si fondy ING připsaly kladných 9,8 mil. Kč.

Ještě lépe dopadly uplynulý týden čisté prodeje fondů společnosti KBC/ČSOB, což činí za týden 201,1 mil. Kč. Nejvíce se o to přičinil zajištěný fond Poštovní spořitelny ČSOB Světový Click +12 s čistými prodeji 53,9 mil. Kč, na druhém místě skončil fond peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK Kap s čistými prodeji 37,4 mil. Kč. Ve statistikách společnosti se už objevily také čisté prodeje dvou nových zajištěných fondů, které společnost začala nabízet v pondělí 22.11.2004.

Nové zajištěné fondy od ČSOB/KBC

Novými fondy v nabídce společnosti ČSOB/KBC jsou dva zajištěné fondy ČSOB

 

Investování do fondů se konečně zjednoduší.
Čtěte ZDE.

Světový Click+ 15 a ČSOB Reverzní Click  3. Upisovací období u obou fondů probíhá od 22.11.2004 do 14.1.2005. Minimální investice je 10 000 Kč a vstupní poplatek v upisovacím období činí 2 %.

Fond ČSOB Světový Click+ 15 může investorovi za dobu trvání 5 let a 5 měsíců vydělat maximálně 31 %, minimální zhodnocení je pak garantováno ve výši 10 %. Výnos fondu je odvozen od vývoje akcií na amerických a evropských akciových trzích (50 % indexu S&P 500 (USA) a 50 % indexu DJ EuroStoxx 50). Výnos fondu se vypočítává již zavedenou metodou zaklikávání. Investiční období je při ní rozděleno do pěti mezidobí, ve kterých se výnosy zaklikávají v intervalu -3 až 6,2 % a tyto hodnoty se na konci období sečtou. Když bude součet hodnot nižší, než minimální garantovaný výnos, investor obdrží tento minimální výnos.

Výnos fondu ČSOB Reverzní Click 3 je odvozen od vývoje hodnoty indexu DJ EuroStoxx 50. Slovo reverzní v názvu znamená, že při výpočtu výnosu se vychází z výchozí hodnoty, což je v tomto případě 49 %, která tvoří maximální zhodnocení za dobu trvání 3 roky a 1 měsíc. Od této hodnoty se pak odečítají všechny měsíční poklesy indexu DJ EuroStoxx 50. Vzestupy indexu se ale nepřičítají.

Tento fond je určen spíše dynamičtějším investorům, kteří upřednostňují rizikovější investice. Investor na konci období dostane minimálně vloženou investici.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečn...

Najdete na iDNES.cz