Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři preferují investice do zahraničních fondů

aktualizováno 
Světové akciové trhy uplynulý týden díky poklesu cen ropy opět rostly, a to i přes skutečnost, že základní úrokové sazby se zvyšovaly. České akcie si také nevedou vůbec špatně. Všechny domácí fondy až na jednu výjimku výkonnostně rostly, ale ani to nezabránilo investorům, aby z nich během týdne nevybrali víc než 850 mil. Kč.

Začátek týdne na amerických trzích doprovázela stagnace, investoři po "volebních" nákupech čekali na výsledky jednání americké centrální banky (FED), od které se očekávalo zvýšení základní úrokové sazby. V souladu s předpoklady se tak stalo a sazby byly zvýšeny o 25 bodů na úroveň 2 %. Představitelé FEDu se rovněž vyjádřili, že letošní čtyřnásobné zvyšování zdaleka neznamená konec. Sazby by tak mohly stoupat až k hranici kolem 3,5 až 4 %.

Ani tyto obvykle nepříznivé zprávy ale nebyly pro akciový trh podnětem k propadu. Naopak trhy rostly dál, a to především zásluhou klesající ceny ropy, která se postupně propadla až k hranici 47,5 USD za barel. I když jde stále o vysokou cenu, má její postupný pokles na obchodníky příznivý vliv. Dalším z impulsů, které poháněly trhy nahoru, byly dobré výsledky technologických firem, což se pak projevilo i na výsledném vzestupu indexu Nasdaq (+2,2 %), který další dva nejsledovanější ukazatele s přehledem nechal za sebou (DJIA +1,43 %, S&P 500 +1,45 %).

Český trh se žene stále výš a i tento týden byly překonávány dlouhodobé rekordy (PX-D 2386 bodů, PX 50 961 bodů). Nejvýrazněji se na tomto výsledku podepsal energetický obr ČEZ, který posílil za týden o 4,7 % a překonal hranici 300 Kč (maximum 302,1 Kč). Velmi dobře si vedla také Zentiva (+3,9 %), které napomáhala zlepšená investiční doporučení a dobré výsledky. Cenu tlačí nahoru i nedostatečná nabídka, která není schopna uspokojovat poptávku po tomto titulu.

Dalším hráčem na trhu, který si za týden polepšil o více než tři procenta, byl Philip Morris (+3,4 %), kterému se podařilo prolomit hranici 16 000 Kč. Českému Telecomu pomáhal k růstu zájem zahraničního investora, přesto je však pravděpodobné, že prodej akcií proběhne prostřednictvím kapitálového trhu. Unipetrol oznámil dobré výsledky, což se pak odrazilo i na růstu akcií, který ovšem mohl být i lepší. Erste Bank přes uveřejnění dobrých výsledků skončila volatilní týden beze změny a jediným titulem, který zaznamenal pokles, byla Komerční banka.

Investoři preferují zahraniční fondy

Čeští investoři tento rok více důvěřují zahraničním fondům. Vyplývá to ze statistiky

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

Asociace pro kapitálový trh (AKAT), podle které majetek zahraničních fondů od začátku tohoto roku stoupl téměř o 9 miliard Kč na 57,8 mld. Kč. Oproti tomu majetek v domácích fondech Unie Investičních společností (UNIS) zaznamenal přírůstek kolem 1 mld. Kč na 106,1 mld. Kč. Celkově tak majetek ve fondech na konci třetího čtvrtletí činil 161 mld. Kč.

Za poslední čtvrtletí stoupl majetek v zahraničních fondech o 1,5 mld. Kč, z domácích fondů naproti tomu ubylo 2,7 mld. Kč. Společnou charakteristikou všech investorů je preference fondů peněžního trhu a zajištěných fondů, do kterých přitéká v obou případech nejvíce peněz. Naopak shodně málo populární jsou v poslední době fondy dluhopisové.

Domácím fondům se i přes špatné prodeje dařilo

Výjimečným úspěchem skončily uplynulý týden domácí fondy v hodnocení týdenní výkonnosti. Až na jedinou výjimku v podobě akciového fondu ČPI ropného a energetického průmyslu (-0,31 %) zaznamenaly kladnou výkonnost. Nejlépe dopadly fondy akciové, těžící z dobrých výsledků akciových trhů, konkrétně fondy ISČS Sporotrend (3,10 %) a ČPI Fond nové ekonomiky (2,03 %).

Mezi ně se výkonností 2,84 % ještě vklínil smíšený fond IKS Balancovaný, přes

Bude výhodnější prodat Český Telecom přes burzu, nebo přímo? Čtěte ZDE

jedno procento se dále dostal fond ISČS Výnosový (1,06 %) U dluhopisových fondů se dařilo zejména fondům zaměřeným na dluhopisové trhy střední a východní Evropy.

Již méně optimisticky to tento týden vypadalo ve statistikách čistých prodejů, kde fondy celkově zaznamenaly  hrozivý úbytek ve výši (-)854,4 mil. Kč. Nejvíc se o to zasloužil smíšený fond ČSOB bohatství se zápornými čistými prodeji přesahujícími tři čtvrtě miliardy (-757,6 mil. Kč). Výrazně ubývalo peněz také z fondů dluhopisových (-188,8 mil. Kč). Naopak obliba fondů peněžního trhu asi tak brzy nepomine (181,9 mil. Kč) a dařilo se i fondům akciovým (+15,4 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 3,10% ČPI rop. a energ. -0,31%
ČPI nové ekonomiky 2,03% ČSOB akciový mix 0,43%
ISČS-EUROTREND 1,15% Živnobanka-akciový 0,77%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,91% ČPI korp. dluhopisů 0,02%
IKS Plus bondový 0,63% ISČS-ČS korp. dluhop. 0,06%
Živnobanka-Nadační 0,41% Živnobanka-obligační 0,07%
Fondy fondů IKS Fond fondů 1,20%    
ISČS-GLOBALTREND 0,23%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,09% Živnobanka-Sporokonto 0,03%
ISČS SPOROINVEST 0,06% ČPI Peněžní 0,03%
ČSOB výnosový 0,04%    
Smíšené IKS Balancovaný. 2,84% AKRO pravidel. divid. 0,00%
ISČS-Výnosový 1,06% AKRO kapitál. výnosů 0,01%
ISČS-SPOROMIX 5 1,00% AKRO energetiky 0,03%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 130,9 ČSOB bohatství -757,6
IKS Peněžní trh 54,2 ČSOB Kvanto korunový -152,1
IKS Balancovanýý 13,6 ČSOB Křišťálový -63,3

Zdroj: UNIS

Mnohem lépe vypadaly v uplynulém týdnu čisté prodeje fondů společnosti ING, které dosáhly celkové výše 61,3 mil. Kč. V protikladu k výsledku domácích fondů se nejvíce dařilo dluhopisovému fondu ING International Český fond obligací - CAP s čistými prodeji 54,3 mil. Kč.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz