Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři preferují investice do zahraničních fondů

aktualizováno 
Světové akciové trhy uplynulý týden díky poklesu cen ropy opět rostly, a to i přes skutečnost, že základní úrokové sazby se zvyšovaly. České akcie si také nevedou vůbec špatně. Všechny domácí fondy až na jednu výjimku výkonnostně rostly, ale ani to nezabránilo investorům, aby z nich během týdne nevybrali víc než 850 mil. Kč.

Začátek týdne na amerických trzích doprovázela stagnace, investoři po "volebních" nákupech čekali na výsledky jednání americké centrální banky (FED), od které se očekávalo zvýšení základní úrokové sazby. V souladu s předpoklady se tak stalo a sazby byly zvýšeny o 25 bodů na úroveň 2 %. Představitelé FEDu se rovněž vyjádřili, že letošní čtyřnásobné zvyšování zdaleka neznamená konec. Sazby by tak mohly stoupat až k hranici kolem 3,5 až 4 %.

Ani tyto obvykle nepříznivé zprávy ale nebyly pro akciový trh podnětem k propadu. Naopak trhy rostly dál, a to především zásluhou klesající ceny ropy, která se postupně propadla až k hranici 47,5 USD za barel. I když jde stále o vysokou cenu, má její postupný pokles na obchodníky příznivý vliv. Dalším z impulsů, které poháněly trhy nahoru, byly dobré výsledky technologických firem, což se pak projevilo i na výsledném vzestupu indexu Nasdaq (+2,2 %), který další dva nejsledovanější ukazatele s přehledem nechal za sebou (DJIA +1,43 %, S&P 500 +1,45 %).

Český trh se žene stále výš a i tento týden byly překonávány dlouhodobé rekordy (PX-D 2386 bodů, PX 50 961 bodů). Nejvýrazněji se na tomto výsledku podepsal energetický obr ČEZ, který posílil za týden o 4,7 % a překonal hranici 300 Kč (maximum 302,1 Kč). Velmi dobře si vedla také Zentiva (+3,9 %), které napomáhala zlepšená investiční doporučení a dobré výsledky. Cenu tlačí nahoru i nedostatečná nabídka, která není schopna uspokojovat poptávku po tomto titulu.

Dalším hráčem na trhu, který si za týden polepšil o více než tři procenta, byl Philip Morris (+3,4 %), kterému se podařilo prolomit hranici 16 000 Kč. Českému Telecomu pomáhal k růstu zájem zahraničního investora, přesto je však pravděpodobné, že prodej akcií proběhne prostřednictvím kapitálového trhu. Unipetrol oznámil dobré výsledky, což se pak odrazilo i na růstu akcií, který ovšem mohl být i lepší. Erste Bank přes uveřejnění dobrých výsledků skončila volatilní týden beze změny a jediným titulem, který zaznamenal pokles, byla Komerční banka.

Investoři preferují zahraniční fondy

Čeští investoři tento rok více důvěřují zahraničním fondům. Vyplývá to ze statistiky

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

Asociace pro kapitálový trh (AKAT), podle které majetek zahraničních fondů od začátku tohoto roku stoupl téměř o 9 miliard Kč na 57,8 mld. Kč. Oproti tomu majetek v domácích fondech Unie Investičních společností (UNIS) zaznamenal přírůstek kolem 1 mld. Kč na 106,1 mld. Kč. Celkově tak majetek ve fondech na konci třetího čtvrtletí činil 161 mld. Kč.

Za poslední čtvrtletí stoupl majetek v zahraničních fondech o 1,5 mld. Kč, z domácích fondů naproti tomu ubylo 2,7 mld. Kč. Společnou charakteristikou všech investorů je preference fondů peněžního trhu a zajištěných fondů, do kterých přitéká v obou případech nejvíce peněz. Naopak shodně málo populární jsou v poslední době fondy dluhopisové.

Domácím fondům se i přes špatné prodeje dařilo

Výjimečným úspěchem skončily uplynulý týden domácí fondy v hodnocení týdenní výkonnosti. Až na jedinou výjimku v podobě akciového fondu ČPI ropného a energetického průmyslu (-0,31 %) zaznamenaly kladnou výkonnost. Nejlépe dopadly fondy akciové, těžící z dobrých výsledků akciových trhů, konkrétně fondy ISČS Sporotrend (3,10 %) a ČPI Fond nové ekonomiky (2,03 %).

Mezi ně se výkonností 2,84 % ještě vklínil smíšený fond IKS Balancovaný, přes

Bude výhodnější prodat Český Telecom přes burzu, nebo přímo? Čtěte ZDE

jedno procento se dále dostal fond ISČS Výnosový (1,06 %) U dluhopisových fondů se dařilo zejména fondům zaměřeným na dluhopisové trhy střední a východní Evropy.

Již méně optimisticky to tento týden vypadalo ve statistikách čistých prodejů, kde fondy celkově zaznamenaly  hrozivý úbytek ve výši (-)854,4 mil. Kč. Nejvíc se o to zasloužil smíšený fond ČSOB bohatství se zápornými čistými prodeji přesahujícími tři čtvrtě miliardy (-757,6 mil. Kč). Výrazně ubývalo peněz také z fondů dluhopisových (-188,8 mil. Kč). Naopak obliba fondů peněžního trhu asi tak brzy nepomine (181,9 mil. Kč) a dařilo se i fondům akciovým (+15,4 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 3,10% ČPI rop. a energ. -0,31%
ČPI nové ekonomiky 2,03% ČSOB akciový mix 0,43%
ISČS-EUROTREND 1,15% Živnobanka-akciový 0,77%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,91% ČPI korp. dluhopisů 0,02%
IKS Plus bondový 0,63% ISČS-ČS korp. dluhop. 0,06%
Živnobanka-Nadační 0,41% Živnobanka-obligační 0,07%
Fondy fondů IKS Fond fondů 1,20%    
ISČS-GLOBALTREND 0,23%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,09% Živnobanka-Sporokonto 0,03%
ISČS SPOROINVEST 0,06% ČPI Peněžní 0,03%
ČSOB výnosový 0,04%    
Smíšené IKS Balancovaný. 2,84% AKRO pravidel. divid. 0,00%
ISČS-Výnosový 1,06% AKRO kapitál. výnosů 0,01%
ISČS-SPOROMIX 5 1,00% AKRO energetiky 0,03%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 130,9 ČSOB bohatství -757,6
IKS Peněžní trh 54,2 ČSOB Kvanto korunový -152,1
IKS Balancovanýý 13,6 ČSOB Křišťálový -63,3

Zdroj: UNIS

Mnohem lépe vypadaly v uplynulém týdnu čisté prodeje fondů společnosti ING, které dosáhly celkové výše 61,3 mil. Kč. V protikladu k výsledku domácích fondů se nejvíce dařilo dluhopisovému fondu ING International Český fond obligací - CAP s čistými prodeji 54,3 mil. Kč.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz