Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Investoři se již do fondů nehrnou

  • 4
Světové akciové trhy ovládl pesimismus. Očekávání růstu úrokových sazeb zneklidňuje investory a zlepšení situace nepomáhá dokonce ani klesající cena ropy. Evropské trhy (včetně domácí burzy) zažily tento týden černou středu, která poslala většinu titulů do červených čísel. Domácím investorům dochází trpělivost a dynamické fondy postihla vlna prodejů.

Americké trhy od začátku týdne mírně klesaly. Ačkoli společnosti oznamující výsledky se stydět nemusely, obavy z hurikánu Wilma zvedaly cenu ropy, což mělo negativní vliv na investory. V průběhu dalších dní se však obavy nenaplnily a klesající cena ropy spolu s pozitivními výsledky reportujících společností mohla na trhy přinést alespoň trochu optimismu.

Vliv zmíněných faktorů však byl cítit jen ve středu, kdy kromě ropy a dobrých výsledků společností velmi pozitivně zapůsobila zpráva o možném zpomalení růstu úrokových sazeb. Dobrá nálada však dlouho nevydržela a zbylé dva dny i přes pád ceny ropy indexy ztrácely. Výjimkou byl pouze technologický Nasdaq, kterému k růstu pomohly nadprůměrné zisky některých společností (DJIA -0,7 %, Nasdaq +0,8 %, S&P 500 -0,6 %).

Pražská burza začala týden podobně jako v předchozích případech pozitivně a všechno nasvědčovalo tomu, že investoři pravděpodobně využijí příznivé ceny k nákupům. Již úterní odpoledne však naznačilo, že zdání klame a přílišný optimismus zřejmě není na místě. Naplno se nejistota investorů na trzích střední Evropy projevila (na rozdíl od předchozích týdnů) již ve středu. Hned od úvodu ovládli trh prodejci a prakticky všechny tituly při vysokých zobchodovaných objemech ztrácely (výjimkou byly akcie CETV). Největší propady zaznamenaly ČEZ a Unipetrol (ten ztrácel zejména v segmentu KOBOS), pozadu nezaostal ani Philips Morris.

Také ve čtvrtek byla aktivita na trhu vysoká, výsledky však byly po dobrém začátku smíšené. Nejvíc rostl Unipetrol a další pokles (až pod 16 500 Kč) zaznamenal Philips Morris. Ten byl také jediným titulem, který se výrazněji prosadil a v průběhu páteční seance připsal si výraznější růst (a návrat nad 17 000 Kč). A jelikož se ostatní tituly pohybovaly pouze kolem cen z předešlého dne, oba hlavní indexy opět zakončily týden se ztrátou (PX-D -1,6 %, PX 50 -1,3 %).

V souvislosti s nepříznivým vývojem na kapitálových trzích pokračuje také trápení

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

domácích podílových fondů. Opět jsme svědky výrazných propadů zejména v případě akciových a dynamických smíšených fondů. Na výkonnostním chvostu se objevují tytéž názvy, což v případě akciových fondů znamená ČSOB Akciový mix (-3,04 %) a ISČS Sporotrend (-2,88 %), u smíšených jsou to fondy ČSOB bohatství (-3,24 %) a J&T Opprotunity CZK (-3,37 %), ke kterým se přidal fond ČSOB středoevropský (-3,74 %).

Výjimkami ve zmiňovaných skupinách fondů jsou akciové fondy IKS Světových indexů (+0,76 %) a na technologický sektor zaměřen fond ČPI Nové ekonomiky (+0,04 %). Kromě těchto dvou fondů si dále mírný růst připsaly fondy peněžního trhu a také dluhopisové fondy IKS Dluhopisový (+0,02 %) a ISČS Korporátní dluhopisový (+0,02 %), který je zaměřen především na dluhopisy emitované ve státech střední a východní Evropy.

Jelikož český investor je na ztráty způsobené poklesem výkonnosti hodně citlivý a nákup podílových listů za nízkou cenu v době poklesů je pro něj neznámým pojmem, čisté prodeje ani nemohly vypadat jinak, než vypadají. Největší vlnu výprodejů v uplynulém týdnu zaznamenal akciový fond ISČS Sporotrend (-64,2 mil. Kč) - i kvůli němu tak celá skupina ztratila v týdnu 64 milionů korun.

Ostatním skupinám fondů se již dařilo o poznání lépe. Největší přísun kapitálu samozřejmě zaznamenaly fondy peněžního trhu (+123,6 mil. Kč) v čele s fondem ISČS Sporoinvest (77,6 mil. Kč). Za třetí čtvrtletí do fondů peněžního trhu přibyly dvě miliardy korun. Po půldruhé miliardě si připsaly ve třetím čtvrtletí fondy dluhopisové a smíšené, tento týden se však musely spokojit pouze se sumou 28,5 mil. Kč (dluhopisové), resp. 23,7 mil. Kč (smíšené). Na druhém místě v čistých prodejích se v uplynulém týdnu umístily fondy fondů (+75,1 mil. Kč), a to zejména zásluhou profilového fondu ISČS Opatrný mix (+32 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 0,76% ČOB Akciový mix -3,04%
ČPI Nové ekonomiky 0,04% ISČS-SPOROTREND -2,88%
ČPI Farm. a biotech. -0,44% AKRO nových ekonomik -2,82%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,02% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,32%
ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,02% IKS Dluhopisový -0,21%
ČPI Korporátních dluhopisů 0,00% AIG FCE stredoeurópsky -0,20%
Fondy fondů ISČS-Opatrný mix -0,09% IKS-Fénix smíšený -1,07%
ISČS-Konzervativní mix -0,27% IKS Fond fondů -1,04%
IKS-Fénix konzervativní -0,30% ISČS-Dynamický mix -0,72%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% Pioneer-Sporokonto 0,00%
IKS Peněžní trh 0,02% ISČS-SPOROINVEST 0,01%
ČPI-Peněžního trhu 0,02%    
Smíšené J&T AM Perspektiva -0,04% ČSOB středoevropský -3,74%
AKRO globální akciový -0,09% J&T Opportunity CZK -3,38%
AKRO progresivních společností -0,09% ČSOB bohatství -3,24%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 77,6 ISČS-SPOROTREND -64,2
IKS Peněžní trh 51,1 ČSOB středoevropský -26,5
J&T Opportunity CZK 37,7 IKS Balancovaný -22,5

Zdroj: UNIS

Ani fondy společnosti ING se tento týden nemají čím chlubit, za týden do nich přibylo dohromady 24,2 mil. Kč. Z větší části se o tento výsledek přičinil akciový fond ING Invest Global High Dividend (+19,2 mil. Kč), který je veden v euru.

Je podle vás rostoucím trhům a dobré výkonnosti fondů pro letošní rok konec? Nebo naopak očekáváte návrat dobrých časů? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz