Investory neopouští nákupní nálada

  • 1
Přestože se začátek týdne na trzích nesl spíše ve znamení poklesů a realizování zisků, další průběh ukázal, že nákupní nálada investory ještě neopustila. To samé platí také pro fondové investory, a tak jediným zklamáním byla výkonnost fondů, která za předchozími týdny hodně zaostala.

Po téměř třítýdenním růstu akciových indexů v USA se trhy v pondělí vydaly směrem dolů. Mírná korekce byla víceméně očekávaná, neměla však dlouhého trvání. Hned v úterý se dobré čtvrtletní výsledky většiny společností pozitivně podepsaly na opětovném posilování všech hlavních indexů, které pak pokračovalo také ve středu, a to i přes opětovnou hrozbu dalšího zvyšování úrokových sazeb, avizovanou šéfem FEDu, Alanem Greenspanem.

Čtvrteční obchodování bylo negativně ovlivněno opakovanými teroristickými útoky v Londýně, a také překvapivým uvolněním čínského juanu k dolaru. Situaci nepomohly ani pozitivní zprávy z trhu práce a oslabování pokračovalo i v pátek. Poslední hodiny páteční seance však nakonec přeci jen přinesly obrat k lepšímu a indexy tak zakončily týden s mírným růstem (DJIA +0,1 %, Nasdaq +1,0 %, S&P 500 +0,4 %).

Růstový týden zaznamenaly také akcie na Pražské burze, i když vývoj některých titulů byl značně volatilní a zdaleka ne všechny tituly ve SPADu si připsaly mezitýdenní růst. Největší ztrátu v průběhu týdne dosáhl tabákový koncern Philips Morris (-4,0 %), když většina investorů realizovala zisky z minulých týdnů. Naopak, dařilo se bankovnímu sektoru, Erste bank posílila o 1,3 % a Komerční banka, zejména díky dobrému finiši na konci týdne o 1,5 %.

Největší růst si však nakonec připsal ČEZ (+2,9 %). Velmi volatilný týden prožily akcie Unipetrolu (-0,7 %), které ovlivnila nízká navrhovaná odkupní cena ze strany PKN Orlen, kterou nakonec KCP zamítla. Schválena však byla nabídka na odkup akcií Českého Telecomu (+0,3 %) ve výši 456 Kč na akcii. Oba hlavní indexy si nakonec připsaly další růst a opět atakují svá historická maxima (PX-D +1,3 %, PX-50 +0,8 %).

Výkonnost fondů nic moc

Terorismus a revalvace čínského juanu negativně ovlivnily vývoj na všech kapitálových trzích po celém světě a tento trend se bohužel projevil také na týdenní výkonnosti domácích podílových fondů. „Odnesly“ to všechny skupiny fondů, z

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

hlediska počtu však na tom byly nejhůře fondy fondů. Ty až na jedinou výjimku (IKS MAX +0,03 %) skončily všechny v mínusu.

I přesto, že byly poklesy početné, ani v jednom případě nepřekročily hranici jednoho procenta. Nejhorší výkonnost tak zaznamenal akciový ISČS Eurotrend (-0,78 %), následován smíšeným fondem AKRO Konzervativní balancovaný (-0,65 %). Špatnou situaci dokresluje také fakt, že v mínusu se octly tři fondy peněžního trhu z celkového počtu pěti fondů, což je poměrně rarita.

Trochu jiná situace vládne ve statistice čistých prodejů, kterou opět ovládly fondy peněžního trhu (+251,0 mil. Kč) s jasným lídrem IKS Peněžní trh (+182,8 mil. Kč). Rychlým tempem roste také majetek v dluhopisových fondech, do kterých za týden přibylo celkově 162,8 mil. Kč, zejména zásluhou fondu ISČS Sporobond (+87,5 mil. Kč). Celkově si připsaly přírůstky všechny skupiny domácích fondů a za týden tak do nich přiteklo hezkých 540 mil. Kč.

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Farm. a biotech. 1,45% ISČS-EUROTREND -0,78%
AKRO nových ekonomik 1,36% ČPI-Rop. a energ. průmyslu -0,44%
ČSOB Akciový Mix 0,40% IKS Světových indexů -0,40%
Dluhopisové AIG FCE stredoeurópsky 0,27% Pioneer-obligační -0,48%
ČSOB dluhopis. příležitostí 0,26% ISČS-SPORODBOND -0,44%
IKS Plus bondový 0,12% ISČS-BONDINVEST -0,44%
Fondy fondů IKS-MAX 0,04% ISČS-DYNAMICKÝ MIX -0,41%
ISČS-OPATRNÝ MIX -0,09% ISČS-VYVÁŽENÝ MIX -0,29%
ISČS-KONZERVATIVNÍ MIX -0,14% IKS-MAX 3 -0,28%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ČPI-Peněžního trhu -0,06%
Pioneer-Sporokonto 0,01% ISČS-SPOROINVEST -0,03%
IKS Peněžní trh -0,03%    
Smíšené J&T Opportunity CZK 0,69% AKRO konzervat. balanc. -0,65%
J&T IFE smíšený 0,68% J&T Druhý KSIO -0,38%
AIG FCE zahr. rastový 0,65% AKRO globální -0,31%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 182,8 ČSOB Bohatství -3,4
ISČS-SPORODBOND 87,5 Pioneer-dynamický -1,8
ISČS-SPOROINVEST 65,5 ČPI Korpor. dluhopisů -1,8

Zdroj: UNIS

Fondy ING vyplatí dividendu

Příliv prostředků zaznamenaly také fondy společností ING A ČSOB/KBC, i když preference jejich investorů jsou značně odlišné. Zatímco celkový trend v ČR je velmi konzervativní, mezi fondy ING si dlouhodobě nejlépe vede fond ING Český akciový (+36,2 mil. Kč), i když v uplynulém týdnu ho dosti jednoznačným způsobem předčil

Přinese TV Nova zisk i českým investorům?
Více ZDE

fond ING Český fond obligací (+73,4 mil. Kč). A naopak, hodně ztrácí konzervativní ING Český fond peněžního trhu (-30,7 mil. Kč). Investoři do fondů ING se mohou 29. července také těšit na dividendy za uplynulé pololetí, pokud ovšem investují do dividendové třídy fondu. ING český akciový fond vyplatí dividendu 173,51 na jednu akcii, ING Český fond obligací 88,56 Kč a dividenda ve fondu ING Český fond peněžního trhu bude činit 10,36 Kč.

Tradičně konzervativní přístup udržují investoři do fondů společnosti ČSOB/KBC, kde s převahou vede fond peněžního trhu KBC MultiCash ČSOB CZK Kap. (+89,4 mil. Kč), následován posledními přírůstky v rodině zajištěných fondů, fondy ČSOB Světového Růstu+ 4 (+33,8 mil. Kč) a ČSOB Světový Click+ 19 (+33,7 mil. Kč). Dohromady tak činily čisté prodeje fondů ČSOB/KBC 253,5 mil. Kč.

Jaký je váš názor na vliv terorismu na dění na kapitálových trzích? Myslíte si, že to bude mít dlouhodobé následky? Těšíme se na vaše názory.