Investování do dluhopisů

  • 13
Umísťování volných finančních prostředků do dluhopisů je ve světě hojně využívaná možnost investování. Přestože lze trh s dluhovými cennými papíry v ČR označit za relativně vyspělý, možnosti investová
Umísťování volných finančních prostředků do dluhopisů je ve světě hojně využívaná možnost investování. Přestože lze trh s dluhovými cennými papíry v ČR označit za relativně vyspělý, možnosti investování do dluhopisů jsou velmi rozdílné pro jednotlivé druhy investorů.

Pro běžného občana je možnost zakoupení dluhopisů (bondů, obligací) výrazně omezena. U většiny dluhopisů jsou na bankovních pobočkách požadovány poplatky, které činí obchod rentabilní pouze u vysokých objemů obchodů. Dalším problémem jsou vysoké nominální hodnoty bondů. V průměru se nominální hodnoty pohybují kolem 10 000 Kč, výjimkou však nejsou nominální hodnoty 100 000 Kč. Na druhé straně, v případě některých emisí bankovní domy zajišťují tzv. retailový prodej. Například je možné koupit Hypoteční zástavní listy (HZL), které jsou navíc osvobozeny o daně. Nejvhodnější pro malého investora, který se rozhodl investovat do dluhopisů, je koupit podílové listy fondu jehož portfolio je složeno převážně z dluhopisů. Dluhopisový fond nabízí mimo jiné i IKS KB, a.s.

Drtivá většina z celkového objemů obchodů s dluhopisy v ČR je realizována na tzv. mezibankovním trhu, který je uzpůsoben především pro velké a významné subjekty. Mezibankovní trh s dluhopisy je OTC (over-the-counter – přes přepážku) trh, kde likviditu zajišťuje cca 14 market makerů (MM). Každý market maker má povinnost kótovat ceny nákup a prodej. Komunikace a uzavíraní obchodů probíhá přes terminály Reuters nebo přes telefon. Běžný objem jednoho obchodu je u státních dluhopisů 20 miliónů Kč, 10 mil. Kč u korporátních dluhopisů (vydávaných podniky). Nepřetržité kótování ceny probíhá pouze u nejlikvidnějších papírů. Např. Bond Desk KB, a.s. kótuje 13 státních dluhopisů a 10 korporátních. Obchody lze uzavřít i přes tzv. brokery, kteří nemají povinnost kótovat, ale pouze hledají protistrany a zprostředkovávají obchod. Klienti market makerů (pojišťovny, investiční a penzijní fondy) telefonem zadávají prodejní nebo nákupní příkazy.

Nejdůležitější segment trhu je obchodování se státními dluhopisy (GB). Pomocí GB si stát dlouhodobě půjčuje. V současné době je emitováno asi za 110 mld. Kč těchto cenných papírů a MF ČR plánuje další zvýšení svého dluhu (viz graf). Jednotlivé dluhopisy mají různou dobu splatnosti. V současné době nejdelší GB je splatný za 10 let. V lednu bude emitován (vydán) 15-letý papír. Objem emise jedné splatnosti se u GB pohybuje od 4 do 12 mld. Kč. U korporátu jsou objemy podstatně menší.

Při investování do dluhopisů patří mezi nejdůležitějším ukazatele cena, kupón a výnos do doby splatnosti, doba splatnosti a riziko emitenta. Cena je u bondů uváděna v procentech nominální hodnoty. Koupíte-li za CZGB 6.4/10 za 91,90 znamená to, že zaplatíte 9190Kč (+poplatky) za 1ks státního dluhopisu s kupónem 6,4% (tento bond má nominální hodnotu 10 000Kč). Kupón je pravidelná roční platba, kterou získává držitel dluhopisu. Kupón je kvantifikován procentem z nominální hodnoty dluhopisu. U některých bondů je kupón vyplácen půlročně. U tzv. floaterů je kupón proměnlivý a řídí se podle podmínek uvedených v prospektu emitenta (kupón může být vázán na krátkodobé sazby 6M PRIBOR nebo například inflaci). Výnos do doby splatnosti (YTM) je patrně nejdůležitější údaj, který by měl kupujícího zajímat. YTM investorovi říká jaký je výnos investovaných prostředků. YTM pak porovnává s výnosem alternativních investic. Doba do splatnosti udává, kdy bude vrácena nominální hodnota majiteli dluhopisu. Naznačuje také jaké kapitálové ztráty mohou plynout z investování do dluhopisu v případě, že kupující nechce držet bond až do doby splatnosti. Ceteris paribus (za jinak neměnných okolností) platí, že v případě růstu výnosu klesá cena bondu tím více, čím delší je doba do splatnosti dluhopisu. Ani u dluhopisů nesmíme podceňovat riziko emitenta. Rostoucímu riziku by měl odpovídat i vyšší výnos. Investovat do podílových dluhopisových fondů je proto výhodné také z hlediska diverzifikace rizika. Výhodnost investice do dluhopisů (s fixním kupónem) se odvíjí od našich očekávání vývoje úrokových sazeb. S poklesem sazeb totiž realizujeme kapitálový zisk. Obecně platí, že úrokové sazby klesají v období klesající inflace, zpomalujícího hospodářského růstu, tehdy když dochází k útlumu agregátní poptávky. Informace o makroekonomickém vývoji a situaci na dluhopisovém trhu publikuje analytické oddělení KB, a.s.

Myslíte si, že investice do dluhopisů jsou v současné době lákavější než investice do akcií? Uvažujete o tom, že byste investovali s dluhopisovým otevřeným podílovým fondem?