Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investuji na světových burzách na plný úvazek

  9:00aktualizováno  9:00
Opustil zaměstnání a rozhodl se uživit investováním na amerických burzách. Zatím žije z úspor, ale svým úspěchem si je třicetiletý Josef Těnka z Prahy jistý.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Obchodování, burza, peníze | foto: Profimedia.cz

Jak vás napadlo nechat práci a pustit se do nejistých vod investování?

Pracoval jsem jako programátor. Pak jsem si přečetl knihu Bohatý táta, chudý táta od Roberta T. Kiyosakiho. Vypráví o tom, že bohatým se může stát skutečně každý, jen nesmí přehlížet příležitosti a bát se výzev. Objednal jsem si další knihy o investování a ponořil se do studia. Přečetl jsem jich určitě přes padesát. Začal jsem přemýšlet, jaký druh investic by se hodil pro mou povahu, a ještě při práci jsem se pustil do akcií přes makléře Atlantik finanční trhy. S akciemi jsem si "pohrával" dva roky.

Pomohl vám někdo ze začátku, nebo jste vše řešil sám?

Založil jsem si investiční účet u Fia, pročetl výroční zprávy několika firem, zjistil si o nich co nejvíce a přes makléře nakoupil jejich akcie. Přesto, že jsem byl úplný začátečník, se mi celkem dařilo. Začínal jsem s 10 tisíci dolarů a vsadil jen na tři společnosti. I když jsem dost riskoval, vydělal jsem slušné peníze. Za rok a půl 20 procent investované částky.

Ale teď s akciemi už neobchodujete...

Do akcií by člověk musel investovat hodně dlouho, než by ho vydělané peníze uživily. Na serveru www.financnik.cz jsem narazil na pojmy jako futures, opce, derivát. Způsoby obchodování, díky nimž mohu mít vyšší zisky. Od té doby se zabývám jenom jimi. Nesou s sebou sice vyšší riziko ztrát, ale já jsem agresivní investor.
 
Kolik času vám správa peněz asi tak zabere?

Při zaměstnání bych to nezvládal. Pracoval jsem dohromady čtrnáct a víc hodin denně a ani jedno jsem nedělal pořádně. Proto jsem letos v lednu zaměstnání opustil a teď jsem investor na plný úvazek.
Všechny obchody, které otevřu, také ve stejný den zavřu, tomu se říká intradenní obchodování. Tento způsob je hodně náročný na čas. Musíte sedět několik hodin denně soustředěně u počítače a sledovat, jak se trhy vyvíjejí. Někdy je úspěch otázkou vteřin.

Opustil jste práci, když všude kolem bujela krize. To jste dost riskoval, ne?

Byl to promyšlený plán. Našetřil jsem si dost, abych mohl minimálně rok vyžít a věnovat se investování naplno a profesionálně. Obchodování věnuju veškerou energii, kterou bych věnoval jakékoli jiné práci. Řídím se časem v Americe. Nejčilejší pohyby cen jsou ráno, tedy mezi 15:30 až 18. hodinou našeho času.
Krize ukázala, že nefunguje strategie koupit a držet, neboli koupit a modlit se. Ale ty krátkodobé pohyby, které zajímají mě, se dějí každý den, ať je krize, nebo ne. Naopak během ní, hlavně v říjnu 2008, byly větší pohyby, takže se dalo více vydělat.

Jakou používáte strategii?

Tu jsem si stanovil sám. Studoval jsem, kde se dalo. Na internetu zkoumal cenové grafy, hledal v nich situace, které se opakují, udělal jsem si statistiky a na jejich základě si vymyslel svou strategii.
Zajímaly mě futures na amerických trzích. V Čechách se totiž intradenní obchodování nevyplatí, protože na českých burzách je mrtvo a pro tento typ investování je důležitá čilá aktivita. Otevřel jsem si účet u amerického makléře Infinity Futures a Interactive Brokers. Přes počítač mu zadávám příkazy, makléř je pak rovnou posílá na burzu. Víc od něj nežádám, proto také platím nízké poplatky, 2,25 dolaru za jeden příkaz. Během dne jich zadám tak deset. Kdybych po makléři chtěl další služby, zaplatil bych mnohem víc.
Jeho rady potřebují zpravidla jen ti, kdo moc nevědí, co dělají. A broker se pak chová tak, aby z nich měl co nejvíce poplatků, třeba 30 dolarů za jeden nákup–prodej. Kdo chce investovat, musí se učit, pokud by to člověk dělal jen pro peníze a nebavilo ho to, pak by nepřečkal tu fázi učení, odradila by ho a odpadl by dřív, než cokoli vydělá.

Proč myslíte, že budete úspěšný?

Mám dobrou strategii a disciplínu. Neinvestuju bez plánu. Neriskuju víc než dvě procenta peněz, které mám na účtě. To hodně lidí není schopno dodržovat, a proto o své peníze přicházejí.

A vy už jste o něco přišel?

Nejvíc jsem přišel o 4 miliony korun. Protože jsem investoval mimo plán, chaoticky. Stálo mě to tehdy několik bezesných nocí, ale také poučení k nezaplacení.

Co byste poradil lidem, kteří nezvládnou vymyslet si svou strategii sami?

Převzít strategii z nějaké knihy nebo semináře a vlastnoručně si ověřit na historických datech, že strategie funguje a co od ní mohou čekat.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz