Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Pole, klasy, obilí, komodity | foto: Profimedia.cz

Investujte do své snídaně: Pro obiloviny přichází správný čas

  • 0
V současné době je vhodné investovat do obilovin. Poptávka po nich dlouhodobě roste. Rozhodnete-li se zaměřit své investice právě na ně, sledujte vývoj teplot i srážek v hlavních pěstitelských oblastech. Počasí rozhoduje o výnosech a kvalitě zrna.

V době stagnujících či klesajících trhů se investoři ptají, kam směřovat investice s omezeným rizikem a pořád ještě zajímavým výnosem. V posledních měsících není vůbec jednoduché najít stabilní instrument. Trhy provázejí takové pohyby, kdy jeden den investor oslavuje a raduje se ze svých zisků. Další den však pláče nad výdělkem, v tomto případě spíše ztrátou.

Proč právě obiloviny?

Řešením by mohly být investice do obilovin. Obchodují se na komoditních trzích, které jsou obecně rizikové, ovšem mezi komoditami je nutno rozlišovat.

Na jedné straně máme ropu, zemní plyn či průmyslové kovy, jejichž cena je pevně spjata s hospodářským růstem. V opačném spektru však jsou právě obiloviny, po kterých poptávka díky nabývající populaci dlouhodobě roste.

Zatímco energií či kovů se v době konjunktury spotřebuje daleko více než v době krize, u obilovin tento vztah neplatí. Proto se obiloviny i ostatní potraviny chlubí nižšími výkyvy cen.

Dalšími faktory ovlivňujícími vývoj cen jsou počasí či velikost globální úrody. Právě počasí rozhoduje o výnosech a kvalitě zrna. Proto je pro investora také důležité sledovat vývoj teplot a srážek v hlavních pěstitelských oblastech.

Poslední vývoj nebyl příliš pozitivní

Ani obilovinám se od začátku tohoto roku nevyhnuly poklesy komoditního trhu. Rýže ztrácí až čtvrtinu své dolarové ceny. Kukuřice nebo pšenice jsou na tom lépe, ovšem i ony zaznamenávají více než desetiprocentní ztráty.

Stejně jako minulé zisky nejsou zárukou zisků budoucích u jakéhokoliv typu investice, tak stejná paralela platí i pro ztráty. Proto nelze investice do obilovin v současnosti odsuzovat.

Za poklesem cen byla velmi dobrá globální úroda obilovin, kdy zvláště Jižní Amerika překvapila vysokými výnosy pšenice a kukuřice. Indie a Thajsko měly vyšší než očekávanou úrodu rýže. Podobná situace však v posledním desetiletí na trzích nenastala a pravděpodobnost tak výrazné nadprodukce i v dalších letech je nízká.

Pohyby na měnových trzích také hrají svoji roli

Zvláště v poslední době proti sobě stojí protichůdné faktory, které zkreslují výsledky pro českého investora. S klesající cenou obilovin na americké burze roste hodnota dolaru proti většině ostatních světových měn.

Proto i klesající cena na burze může za určitých podmínek na trhu znamenat pro českého investora zisk. Záleží totiž na vzájemném pohybu amerického dolaru a české koruny. Kvůli pohybům na měnových trzích tak nelze slepě sledovat kurz a počítat zisky nebo ztráty.

Do čeho a jak lze investovat

Na největší světové komoditní burze v Chicagu, na které provádí transakce i většina českých komoditních investorů, se z obilovin obchodují kukuřice, pšenice, rýže a oves. Poslední jmenovaná je však kvůli nízkým objemům na chvostu pelotonu a kvůli nízké likviditě se malým investorům nedoporučuje obchodovat. Naopak kukuřice patří mezi nejobchodovanější komodity v USA a začátečníkům se doporučuje.

Na komoditních trzích se investuje pomocí futures kontraktů, CFD kontraktů nebo ETF fondů. Každý prostředek investice má své výhody i nevýhody pro určitou skupinu investorů.

Obecně však můžeme říci, že futures kontrakty jsou vhodné pro profesionální investory s velkým kapitálem. Naopak CDF kontrakty, jejichž cena je na futures kontrakty přímo navázaná, ale také ETF fondy, jsou přívětivější k menším investorům díky menším minimálním objemům a doporučovaného kapitálu.

Participovat na vývoji cen komodit lze také nákupem akcií firem, které se podílejí na jejich produkčním řetězci. V případě obilovin to mohou být jak zemědělské firmy typu Monsanto či DuPont, tak velcí zpracovatelé jako Nestlé, Stollwerck nebo Mars.

Není už na investici pozdě?

Obiloviny nejsou pro agresivní spekulanty, ale spíše pro investory s vyšší averzí k riziku, kteří již mají předchozí znalosti a zkušenosti z finančních trhů.

Vývoj cen obilovin v uplynulých několika letech dokládá, že se nepodílejí na extrémních růstech ani poklesech komoditních trhů, a patří proto mezi nejbezpečnější komodity. Vzhledem k současné nejisté situaci na trzích by se jejich podíl v portfoliu komoditního investora mohl zvyšovat kvůli nižší rizikovosti.

Pokud bude situace na finančních trzích nadále negativní, jejich výkon v budoucnu by měl předběhnout průmyslově zaměřené komodity. V opačné situaci by však obiloviny nabídly pouze podprůměrné výnosy.