Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investujte u snídaně: káva, kakao a cukr slibují zajímavé zisky

aktualizováno 
Nabízíme vám pár tipů, jak na těchto komoditách můžete vydělat. Zvláště nyní, kdy jsou na tom kapitálové trhy špatně, to pro vás může být zajímavý způsob zhodnocení peněz. Stačí se v nich zorientovat.
Za poslední rok vzrostla cena kávy o 27 %.

Za poslední rok vzrostla cena kávy o 27 %. | foto: Profimedia.cz

Káva, kakao, cukr a pomerančová šťáva patří do skupiny komodit nazývané soft komodity, neboť se netěží jako například kovy, ale jsou pěstovány.

Není nad dobrý šálek kávy
Káva je co do fyzického objemu druhou nejobchodovanější komoditou na světě, v těsném závěsu za ropou. Lze ji obchodovat přes futures kontrakty, CFD kontrakty nebo také nákupem akcií společností, které se zabývají zpracováním kávy. Případně i firem, které se specializují na provoz kaváren.

Nejlikvidnější futures kontrakt na kávu je k dispozici na newyorské komoditní burze. Jde o jeden z nejstarších futures kontraktů obchodovaných na trzích vůbec. Kvůli sezonnosti, cyklickému obchodování a geopolitickým faktorům může cena kávy mít velké cenové výkyvy.

Například začátkem letošního roku cena kávy vyskočila o 25 % kvůli zpožděné sklizni v Brazílii. Za poslední rok cena kávy vzrostla přibližně o 27 %, momentálně se libra kávy obchoduje za 140 dolarů. Každý, kdo by tedy rád obchodoval kávu, by měl dobře prozkoumat trh a to, jak na něj různé faktory působí.

. Kávy táhnou Arabica a Robusta


Kořeny pěstování kávy sahají do 15. století v Arábii. Současná světová produkce kávy je tvořena víceméně dvěma typy kávových zrn – Arabica a Robusta. Největším producentem je Brazílie, následovaná Kolumbií a Vietnamem. Produkce kávy se měří na pytle, jeden pytel váží 60 kilo nebo přibližně 132 liber.

Arabica je se 60% podílem na světové produkci nejrozšířenějším druhem kávy na světě. Nejčastěji se pěstuje v Brazílii a Indonésii. Díky své jedinečnosti je také nejdražším kávovým zrnem na světě a slouží jako benchmark pro cenu kávy globálně.

Robusta představuje asi 40 % světové produkce a není tak náročná na vypěstování, proto je i levnější.

Tak jako v případě jiných komodit je možno obchodovat kávu na CFD kontrakty. CFD jsou kontrakty odvozené od ceny futures kontraktu aktuálního kontraktního měsíce. U CFD kontraktů na rozdíl od futures kontraktů nám nehrozí fyzická dodávka kávy.

. Co je futures kontrakt:

Futures kontrakt je standardizovaný kontrakt obchodovaný na burze, jehož hodnota je odvozena od jiného aktiva, jako například komodity, akcie, měnového páru. Je to dohoda o nákupu/prodeji tohoto aktiva v určitém množství za určitou cenu k určitému okamžiku v budoucnosti. Obchodníci, kteří mají skutečný zájem o prodej/nákup tohoto aktiva, se zajišťují proti výkyvům cen na trhu. Spekulanti kontrakt odprodají před jeho vypršením, aby nedošlo k jeho plnění.

Dalším způsobem, jak můžete vydělat na ceně kávy, jsou akcie společností, které se zabývají zpracováním kávy nebo provozují kavárny. Nejznámější řetězec kaváren je asi americký Starbucks. U nás nejznámější značky kávy vyrábí například Nestlé nebo Kraft Foods ze skupiny Altria. Nákup akcií ale nezaručuje zisky z růstu cen kávy na světových trzích, neboť do ceny akcie společnosti se promítají i jiné faktory. Užitečné informace lze najít na stránkách Mezinárodní kávové organizace: www.ico.org.

Vývoj kávy za poslední dva roky


Čokoláda z kakaa

Kakaovníkům se daří v horkém a deštivém podnebí, proto mezi největší producenty patří Pobřeží slonoviny, Ghana, Indonésie, Nigérie a Brazílie.

Možnosti investování do kakaa jsou podobné jako u kávy. Jsou to opět futures kontrakty, obchodované na newyorské komoditní burze, odvozené CFD kontrakty, popřípadě akcie firem zabývající se zpracováním kakaových bobů.

Tak jako u kávy, trh s kakaem podléhá cyklickým a sezonním vlivům, proto výkyvy ceny kakaa mohou být značné. Cena kakaa na světových trzích od konce roku 2006 vzrostla o více než 100 %. Kakao, které se používá k výrobě čokolády, je velice populární v dobách vysokého ekonomického růstu. Momentálně objevují čokoládu rychle rostoucí země Asie.

. V kakau vede Afrika

První kakao prý pochází z Jižní Ameriky. Obchodníci z Evropy byli překvapeni chutnými nápoji vyráběnými z kakaa a rozhodli se jej dovézt do Evropy, kde se poté začala vyrábět z kakaa čokoláda. Z Evropy se pak kakao dostalo do Afriky, která je momentálně hlavním producentem.

Cenu cukru ovlivňuje cena ropy
Tak jako kávu či kakao, i cukr lze obchodovat jednoduše prostřednictvím futures kontraktů, CFD kontraktů nebo přes akcie společností zabývajících se výrobou cukru. Newyorská komoditní burza nabízí dva futures kontrakty - cukr 11 a cukr 14. Cukr 11 představuje cenu cukru vyprodukovaného globálně, zatímco kontrakt na cukr  14 představuje cukr vyprodukovaný v USA. I cena cukru je velice volatilní. V poslední době je cena cukru převážně ovlivněna rekordní cenou ropy, která podporuje výrobu biopaliv z cukrové třtiny. Od počátku dubna tak cena cukru vzrostla přibližně o 50 %.

Pomeranče pod taktovkou zvanou počasí
Pomerančová šťáva je jediný futures kontrakt obchodovaný, který je založen na tropickém ovoci, tedy na pomerančích. Pomeranče se pěstují převážně na Floridě a v Brazílii, která je také největším producentem. Jelikož se pomeranče rychle kazí, futures kontrakty představují zmražený pomerančový koncentrát, který je lehce skladovatelný a je možno ho doručit v době vypršení futures kontraktu.

Na newyorské komoditní burze lze obchodovat dva různé kontrakty na pomerančovou šťávu. Jeden představuje produkci pomerančů z Floridy a Brazílie, druhý kontrakt představuje produkci světovou. I zde existuje možnost investice do akcií společností zabývajících se například pěstováním tohoto tropického ovoce.

Produkce pomerančů je velice citlivá na počasí, především tedy na hurikánovou sezonu v oblasti Floridy nebo sucha a mráz. Pokud tedy chceme investovat do pomerančové šťávy, musíme pečlivě sledovat vývoj počasí v Brazílii a na Floridě.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz