Nejspolehlivějším způsobem ochrany proti odposlechu je Faradayova klec.

Nejspolehlivějším způsobem ochrany proti odposlechu je Faradayova klec. | foto: Profimedia.cz

Jak bojovat proti odposlechu ve firmě: od dvaceti tisíc až po milion

  • 2
Mezi nekalé konkurenční praktiky patří často průmyslová špionáž a s ní neodmyslitelně také odposlechy. Poptávka po zajištění vyhrazených prostor proti odposlechu proto neustále roste, způsobů, jak ochránit firemní tajemství, je několik.

Instalace odposlouchávacích zařízení dnes nevyžaduje žádné speciální technické znalosti, mohou ji bez větších problémů provádět i laikové. Také technologie používaná při přenosu dat mobilními telefony učinila odposlech ještě dostupnějším.

Mobil lze bez nadsázky považovat za nejlevnější, digitálně kódovanou a dálkově ovládanou štěnici s dosahem po celém světě. Zabránit jeho neoprávněnému vysílání je za současně dostupných technologií možné pouze dvěma způsoby: vynětím baterie anebo použitím technického prostředku nazývaného GSM jammer, který ale není v současné době v České republice povolen.

GSM jammer znemožňuje spojení mezi mobilním telefonem a jeho buňkou. Nikdo z účastníků jednání tak například nemůže telefon použít jako mikrofon pro spojení někoho mimo samotné jednání. Po vypnutí GSM jammeru dojde k automatickému obnovení všech funkcí GSM telefonu.

. Češi mají větší strach z odposlechů

Strach z odposlechů mezi českými podnikateli podle všeho roste. Dokonce ve srovnání se zeměmi, jako je Velká Británie či Rusko, nechávají Češi na alikvotních deset milionů obyvatel prověřit bezpečnostní prohlídkou až dvojnásobnou plochu kanceláří.

Proti štěnicím rádiovým analyzátorem
Bránit se dalším typům odposlechu lze i u nás. Jedním ze způsobů trvalé ochrany je použití rádiových analyzátorů, které dokáží nalézt miniaturní rádiové vysílače. A právě rádiové vysílače v praxi nejčastěji slouží jako nástroj k odposlechu. Instalace rádiových analyzátorů samotnému odposlechu sice nezabrání, dokáží jej ale velmi spolehlivě odhalit a lokalizovat.

Majitel zadá pokyn k vyhodnocení signálů v okolí a v případě, že je nalezena frekvence, která není uložena v paměti přístroje jako nezávadná, je na tuto skutečnost uživatel upozorněn. Trvá-li vysílání déle než 10 minut, dojde na přístroji k přepnutí do stavu "poplach" a uživatel by měl dle návodu provést základní kroky ke zjištění důvodu. Obsluha zařízení je přitom snadná a každý uživatel ji zvládne bez velkých potíží. Cena takového zařízení se pohybuje kolem 28 000 korun bez DPH.

Zastření hovoru bílým šumem
Zhruba o třetinu levnější je další používaná ochrana proti odposlechu, a sice tzv. šumový generátor. Toto zařízení brání odposlechu prováděnému kontaktním či bezkontaktním snímáním akustických informací ze zdí či oken objektu, při němž je zvuk zachycován jako mechanické vlnění, které je následně opět převedeno do akustické podoby.

Šumový generátor produkuje tzv. bílý šum, který hovor v místnosti překrývá, a znemožní tak jeho zpětnou přeměnu do srozumitelného stavu. V místnosti, kde se této rušičky odposlechu využívá, je šum slyšitelný například jako zapnutá klimatizace. Cena jednotky včetně instalace akustických piezoměničů obvykle nepřesáhne částku 20 000 korun bez DPH.

Maximální zabezpečení za maximální peníze
Při zvýšených nárocích klienta na zabezpečení proti odposlechu existuje ještě jedna varianta ochrany, a tou je Faradayova klec. Její vybudování je sice nejnáročnějším způsobem ochrany proti odposlechu, na druhou stranu také nejspolehlivějším.

Vytipovaná místnost v objektu projde řadou prací, od úprav elektroinstalací, instalaci speciálních fólií na stěny až po zamezení kontaktního snímání informací z pláště místnosti. Do oken jsou instalována speciální pokovená skla a je provedena úprava dveří potažením samolepicích fólií, případně se instalují i speciální dveře a zárubně. Na závěr proběhne měření, které vyhodnotí celkový dosažený útlum. V takové místnosti nemá odposlech prakticky žádnou šanci.

Pro kompletní vybudování Faradayovy klece je třeba počítat se zvýšenými finančními náklady a s dobou realizace tří až šest měsíců. Finanční náklady se pohybují v závislosti na požadovaném útlumu a velikosti místnosti od 500 000 až po 12 000 000 korun.