Jak být i bez práce užitečný

Pravidelná činnost během nezaměstnanosti má kromě udržení pracovních návyků další výhodu – může vám dodat pocit vlastní užitečnosti. Právě jeho nedostatek je jednou z hlavních příčin psychických problémů lidí bez práce.

Ke svým denním aktivitám si můžete vybrat přímo práci, která se zaměřuje na bezplatnou pomoc druhým. Ve většině případů budete vítáni. Na každé placené místo je několik uchazečů, u dobrovolné práce je tomu naopak.

1. Staňte se dobrovolníky

V každém, i menším městě obvykle funguje charita, diakonie či jiné podobné sdružení. Jednou z jejich služeb je například donáška obědů seniorům. Pokud se stanete dobrovolníky, za práci nebudete dostávat odměnu.

Staří lidé vám budou vyprávět své vzpomínky a svěřovat se vám se svými starostmi. Vyvrátí veškeré pochybnosti, zda máte společnosti co nabídnout a zda si případnou podporu zasloužíte.

2. Hlídejte děti

Má někdo z vašich příbuzných či přátel malé děti, které jen obtížně zvládá obstarat vedle práce? Nabídněte se, že je budete pravidelně hlídat. Budete vědět, že děláte něco prospěšného, pro množství úkolů pravděpodobně nebudete mít čas přemýšlet o své neutěšené situaci.

3. Dělejte, co umíte

Nemůžete-li najít ve svém oboru ani příležitostnou práci (nezaměstnaný si může vedle podpory vydělat každý měsíc méně, než kolik je polovina minimální mzdy), přemýšlejte, zda vaše širší rodina či bezprostřední okolí nemůžou mít nějaký užitek z toho, co jste byli dříve zvyklí nabízet zákazníkům.

To platí hlavně o řemeslných profesích. Výhodou je, že neztratíte kontakt se svým oborem. Získávat další praktické zkušenosti v oboru je možné, i když vám za to nikdo neplatí.

,