Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak být v penzi finančně za vodou: naučte se chytře šetřit

aktualizováno 
Dnešní důchodci si na penzi začali šetřit až od 48 let. Teď si finanční polštář na důchod vytváříme v průměru o 12 let dříve, tedy zhruba po pětatřicítce. I to je ale pozdě, varují experti. Navíc si odkládáme malé částky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Polovina Čechů je podle průzkumů stále přesvědčena, že by se o ně měl ve stáří postarat stát. Odborníci ale upozorňují, že současný důchodový systém se bez reformy zhroutí a spoléhat se s penzí jen na stát je přinejmenším stejně nejisté, jako sázet na tučnou výhru v loterii.

Spořit tisícovku měsíčně je málo

"Státní důchod nám nemusí v budoucnu pokrýt ani naše základní potřeby," míní analytik Lukáš Buřík z AWD ČR. "Odkládat si na penzi tisícovku měsíčně rozhodně nestačí, zajistí to jen drobné vylepšení důchodu, zejména když s úsporami začnete až příliš pozdě," poznamenává Tomáš Prouza z poradenské společnosti Partners For Life Planning.

Podle odborníků je třeba spořit na důchod tolik peněz, abychom měli k dispozici částku, která bude odpovídat 70 až 80 procentům stávajících příjmů. "Kdo nezačne s přípravou na důchod do třicátého roku věku, většinou nedokáže naspořit takovou sumu peněz, aby v penzi nemusel slevit ze své životní úrovně," upozorňuje Jan Lener z Broker Consulting.

Jak si nejčastěji spoříme na stáří

Pořadí volených způsobů spoření:
Penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření, spořicí účty a termínované vklady, investice do nemovitostí, drahých kovů a umění, investice do podílových fondů či cenných papírů.

• Tři čtvrtiny Čechů považují za nejvhodnější způsob spoření na stáří penzijní připojištění a 40 procent pak také životní pojištění.
• Investice do nemovitostí, drahých kovů a umění vnímá jako vhodný způsob zajištění na stáří 42 procent lidí s příjmem nad 25 tisíc korun.
Zdroj: Průzkum Češi a spoření na stáří 2010, ČSOB

Nejlépe odkládat deset procent příjmu

Každý by si měl začít tvořit dlouhodobou rezervu v podstatě již z prvních výplat, ihned po nástupu do zaměstnání. Optimální je odkládat okolo deseti procent stávajícího příjmu. "Když si z každé vydělané koruny uložíte deset haléřů, prožijete finančně spokojené stáří," říká Jan Lener. V mládí je možné začít s nižšími částkami a s přibývajícím věkem odkládat větší sumu.

"Měsíční úložka by měla být vždy vyvážená, tedy dostatečně vysoká na to, aby v budoucnu garantovala střadateli dostatečně vysoký příjem ke státnímu důchodu, ale na druhou stranu by neměla neúnosně zatížit rodinný rozpočet," dodává Lukáš Buřík.

Zároveň se vyplatí myslet i na nejrůznější rizika, která vás mohou o životní úspory rázem připravit. Základem spoření na stáří je proto i pojištění majetku a střechy nad hlavou, kterou vám může odnést povodeň či záplava.

Počítejte s inflací, která výnos ukrojí

Peníze na důchod ukládejte tak, aby z nich co nejméně ukrajovala inflace. "Pokud investujete s horizontem dvaceti a více let, je dobré využívat v co největší míře akciové fondy, které dlouhodobě přináší velmi zajímavé zhodnocení. S tím, jak se blíží důchod, je dobré přesouvat většinu portfolia do konzervativnějších investic, které udrží hodnotu vydělaných peněz," doporučuje Tomáš Prouza.

"Obecně ale lidé s inflací nepočítají, což bývá zárodek jejich špatných rozhodnutí a investičního chování. Jen málokdo si uvědomí, že za čtyřicet let při 2,5 procentní inflaci budou ceny domů, aut či potravin trojnásobné," upozorňuje Lener.

Inflaci se nikdy nevyhnete

Jakou kupní sílu budou mít úspory uložené do slamníku
průměrná inflace 500 000 korun 1 000 000 korun
v procentech za 10 let za 40 let za 10 let za 40 let
2,0 410 174 226 445 820 348 452 890
2,5 390 599 186 215 781 198 372 430
3,5 372 046 153 278 744 093 306 556
Zdroj: Propočet AWD ČR, modelový příklad, kdy peníze nejsou po celou dobu úročeny.

"Přesně předpovědět inflaci na 40 nebo 10 let dopředu se v ekonomii nedá. Průměrná míra růstu cen v Česku je za posledních deset let zhruba 2,5 procenta ročně. Nebude velkou chybou počítat se stejnou nebo vyšší mírou inflace i do budoucna. Růst cen o 2,5 procenta ročně znamená, že za 10 let bude mít neúročený jeden milion korun kupní sílu dnešních 781 tisíc korun. Za 40 let pak inflace z peněz ve slamníku ukousne téměř dvě třetiny," přibližuje inflační vliv na úspory Aleš Tůma, analytik Partners For Life Planning.

Zapamatujte si

S čím počítat při vytváření finančního polštáře na důchod:
• Spoléhejte se na sebe, vzdejte se části dnešní spotřeby.
• V mládí lze začít odkládat nižší částky, které budete postupně navyšovat.
• Ideální je odkládat v průměru deset procent svého příjmu.
• Inflaci se nikdy nevyhnete.
• Při dlouhodobém spoření od mládí stojí za úvahu investice do rizikovějších instrumentů, jako jsou podílové fondy a cenné papíry.
• V předdůchodovém věku jsou jistější garantované instrumenty, jako je penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření, spořicí a termínované vklady.
• Chraňte pojistkou svůj majetek, abyste nemuseli razantně sahat na již vytvořené úspory.

Kolik korun si odkládáte pravidelně na důchod?

celkem hlasů: 15977

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. října 2010. Anketa je uzavřena.

méně než tisíc korun 5817
více než tisíc korun 4757
zatím ani korunu 4025
zhruba tisícikorunu 1378
Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Víte, jak se liší platební karty ve vaší peněžence? Otestujte se

Ilustrační snímek

Ne každá platební karta se hodí pro každého a pro všechny operace s penězi. Rozdíl je kupříkladu v tom, zda si chcete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz